raeuko

  • mangal yürekli rişar (503)
  • 950
  • 3
  • 2
  • 0
  • 5 gün önce

kıl dönmesi

öncelikle aklınızda bulunması gereken şey bunun "komik" olduğu. başınıza bu olay geldiyse aklınızın bir köşesinde daima bu bulunsun. anlatayım:

durumu ilk fark ettiğim zaman "oha nerde sivilce çıkmış lan" demiştim. bundan yaklaşık 13 ay öncesiydi. sallamadım. yaklaşık 6 ay geçtikten sonra çok hafif akıntı yapmaya başladı ve bende hiç yoğun hale dönmedi bu durum. ayda bir ağrı sızı yaptığı oldu elbette ama önemsencek düzeyde olmadı hiç. akıntı başladıktan sonra araştırıp durumun ne olduğunu buldum:

"eheh kıl dönmesi"

asıl amacım askere gidip orda ameliyat olmak ve hava değişimi almaktı fakat "orda seni sallamazlar" dendiği için zorla hastaneye gittim bundan yaklaşık 10 gün önce. aşama aşama gitmek gerekirse:

1- doktor "eheh sen teşhisi koymuşsun zaten" dedi.

--- spoiler ---

- beni ne doktorlar istedi... ilkine verdim.

--- spoiler ---

2- hastane kan değeri ölçümünde yanlışlık yaptığı için yaklaşık 2 saat "kanser miyim?" endişesi yaşadım.

3- ameliyat günü gece 12'den sonra bir şey yiyip içemiyorsunuz eğer spinal anestezi olacaksa. ne de olsa ameliyat sonrası tıkınırım diye düşündüm... akşam saat 8'de meyve suyu ve çubuk krakere izin verdiler. iyi tıkının.

4- ameliyathane eğlenceli bir ortam. oraya kaseyi göstereceğinizin bilinciyle başınız dik ve gururlu inin. yaklaşık 4-5 kişi orada tüm dikkatini size verecek. en azından bir parçanıza. ondan utanmayın.

5- spinal anestezi acıyı tamamen kesiyor. 4-5 saat sonra yürüyebilirsiniz.

6- yürüdüğünüzde ilk işiniz çişe gitmek olsun. yoksa hemşireler tehdit ediyor sonda takarız diye. o kadar serumdan sonra mutlaka işersiniz. yoksa sorun vardır, sorun varsa sonda vardır aman diyim.

7- mümkünse tek tişilik odada kalın. yanımdaki hastanın refakatçisi 80-90 beygir gücünde horladı tüm gece. ben ona refaket ettim.

8- belden aşağınızı hissetmiyorken yatağın ayarıyla fazla oynamayın. karnınıza baskı gelince istemsiz gaz çıkışı oluyor. bana olmadı tabi. asla olmaz!

9- çıkışta yürümekte sorun yok. fakat baş dönmesine dikkat. tabi bunda 1 gün aradan sonra ardı ardına yakılan sigaralar oldukça etkili.

10- evinize vardınız. tebrik ederim, kolay kısmı atlattınız. doktor "spinal anestezi baş ağrısı yapabilir" dediyse dikkate almayınız. çünkü bunun adı baş ağrısı olamaz. ameliyatın üzerinden 6 gün geçtiği halde halen hafif sızlamalar mevcut. 2, 3 ve 4. günlerde yaşadıklarımı tarif etmem olanaksız. baş ağrısı uzun boylu ve genç kişilerde daha sık görülen bir problemmiş. bu iki özelliği taşıyorsanız alternatif yolları deneyin. gerekirse yoga yapın ama spinal anestezi yaptırmayın.

11- çok fazla yatacaksınız. baş ağrısı yüzünden bilgisayar ya da televizyon seçenek olmaktan çıkıyor. kitap bir nebze iyi. yürümekte baş ağrısı yapıyor. mümkünse uyuyun bol bol.

12- tuvalet korkulduğu kadar büyük sorun değil. temizlik kısmı hem çok önemli hem de sargılar sebebiyle zor. çekinmeden yapınız.

13- dalga geçilip dikkate alınmayacaksınız. sizi dikkate alacak kişiler sadece yaranın büyüklüğünü görenler olacak. dert etmeyin, yatakta boş boş yatarken "popo" hakkında bu kadar çok espri bulabildiğinize siz de şaşıracaksınız. sorun şu ki ameliyat yeri tam olarak "popo" sayılmaz.

kısacası; ameliyat süreci çok korkunç olmasa bile sonrası biraz can sıkıcı olabiliyor. siz siz olun götünüze baka baka kaçmayın ameliyattan. yoksa bir kap dolusu parçanızı masada bırakırsınız.

devamını okuyayım »
29.12.2011 01:46