rafarasolismail

  • 1423
  • 58
  • 26
  • 0
  • evvelsi gün

kaçıngan bağlanma

ilişkilerdeki en büyük sorun ne diye sorulacak olursa ben bu kaçınmalı/kaçıngan bağlanmayı söylerim. bebeklik döneminde dolmayan sevgi,saygı,güven depoları zamanla travmalara yol açıyor ve şimdiki ilişkilerimizi kuvvetli bir şekilde etkiliyor ciddi bir (bkz: transferans) söz konusu. bebeklikte/çocuklukta doldurulamayan depoların duygusal boşlukları şimdiki aşk ve dost ilişkilerinde gün yüzüne çıkıyor.
kaçınmalı bağlanmada biraz bahsetmek gerekirse bebekliğinde bakımvereni (anne-baba-bakıcı) bebeği ilgiden,bakımdan ve güvenden uzak tutmuştur genelde annenin çocuğu reddetmesi, annenin uzakta olması gibi etkenler ana faktörlerdir. bu kişiler zamanla kaçınmalı bir bağlanmaya sahip olurlar, erken yaş deneyimleri mesafeyi zorunlu kılmıştır. ilişkilerinde hem yakın olmaya ihtiyaç duyarlar hem de yakınlaşmaktan çok korkarlar. duygusal olarak uzaktırlar ve samimi ilişkiyi reddederler. partnerini biraz uzak ama hep ulaşabilecekleri bir mesafede tutarlar.
ilişki kurduğu insanın kendisine sırtını dayamasına, kendisine koşulsuz güven duymasına izin vermezler. duygularını tam olarak karşı tarafa asla yansıtmaz eğer yansıtırlarsa ilişkilerinin güçleneceği kaygısı taşır bu ilişki güçlenmesi kaygılı bağlanan insana yoğun anksiyeteler yaşatır. bu nedenle sürekli olarak duygudan uzak konular ve entelektüel bilgiler konuşulur.
bakıldığı zaman türk arabesk müziklerinde bu tür kaçınmalı bağlanan kişilere denk gelmek kolaydır (bkz: ne senle ne de sensiz) türü onlarca şarkı var. *tam olarak öyle ilişki ellerindeyken hiçbir çaba göstermeyen bu insanlar hatta yakınlaşmaktan korkan bu insanlar ilişki bittiğinde geçmiş ilişkilerini sürekli idealize eder, sürekli geçmişi arar ancak şu da bir gerçektir ki idealize ettiği ilişkiyi, şu an tekrar yaşasa aynı problemler tekrar ortaya çıkacaktır.

devamını okuyayım »