raglegumm

  • hippi (412)
  • 723
  • 6
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

the avengers

hakkında hala açıklığa kavuşması gereken şeyler olduğunu düşündüğüm film.

yorumları falan bir kenara bırakıp, işin ortaya sağlıklı bir film çıkması için gereken en önemli kısmı olan parayı ele alırsak, marvel'ın hulk, iron man, the incredible hulk, iron man 2, thor, captain america the first avenger, stüdyoya toplamda* 877 milyon dolara mal oldu (stüdyoya demeyelim, stüdyolara diyelim, fakat bu filmlere imza atmış stüdyolar bir şekilde the avengers'ın da ortağı), stüdyoların bu filmlerden toplam geliri ise 2 milyar 533 milyon dolar oldu. yani, bir anlamda tek bir filme hizmet eden altı filmden toplam 1 milyar 656 milyon dolarlık kâr elde edildi. sadece altı film ve bunların içinde* gişe canavarı spider-man'ler, blade'ler, punisher'lar, x-men'ler, ghost rider'lar, fantastic four'lar falan yer almıyor. marvel, blade serisiyle başlayan yükselişinin en önemli sınavını ise, attığı bu düğümle verecek. az önce can sıkıcı hesaplarla bahsettiğim altı film, günahıyla sevabıyla buna bağlanacak ve buna hizmet ettirilecek. bir şirketi tek başına kalkındıracak geliri getirmiş altı film tek filmle boşa da gidebilir yani (hadi ang lee'nin hulk'ını dışarıda tutalım). dolayısıyla, şimdiye kadar bize sikkodan mükemmele her türlü filmi izletmiş marvel stüdyosu, daha önce hollywood'da ve belki de sinema dünyasında kimsenin cesaret edemediği bir hamleyle, çizgi roman evrenini sinemaya taşıma mantığını güderek her türlü zararı göze alacak. bu noktada, sürekli masa başında oturup hesaplar yapan, daha önce önemli işlere imza atmış yönetmenlere kendi filmlerini çektiren bir stüdyodan ne beklersiniz? benim beklentim, mesela george miller gibi gişe canavarı bir yönetmenin başa getirilmesiydi. fakat marvel burada da inanılmaz bir şey yaptı ve daha önce çizgi roman yazmışlığı bulunan, yönetmenliğini yaptığı tek film gişede batmış bir adama filmi her şeyiyle emanet etti. joss whedon'a koca bir sektör emanet edildi ve 250 milyon dolara yaklaşan bir bütçe ayrıldı. üstelik, mark ruffalo haricindeki oyuncu kadrosunun tamamı da eski filmlerden alındı (burada bir parantez açarsak, ruffalo bir ultimate bruce wayne olarak çok başarılı olmuş diyebiliriz)... dünyada eşi benzeri var mıdır bunun? (rakamlar imdb'den alındı)

şimdi işin beklenti kısmına gelelim. az önce saydığım altı filmi beş farklı yönetmen çekti. bu filmlerin yönetmen ve senaristlerinin hiçbiri the avengers için geri dönmedi. dolayısıyla, "thor'un filmi sikkoydu", "captain america amerikan propogandası" demenin "çizgi roman çocuk işi" demekten bir farkı kalmıyor, aynı bağnaz düşünce. "thor'un filmi kötüydü, burada da thor var, bu da kötü olur" mu? bi siktir git diyoruz odin'in oğluyla beraber sizlere. elinize alıp çizgi roman okumanız tabii ki şart değil, ancak "bu bir materyalden uyarlanmış, esin kaynağına bakalım" deyip en azından bir çizgi film bölümü izlemek bile yeter iken gelip bir bok bilmeden ahkam kesmek de olmuyor. benim gibi bu filmi 5 (evet beş) yıldır bekleyen adamları delirtmekten başka da işe yaramıyor bu yorumlar. tamamen sinema uyarlamalarıyla alakalı bilgiyle (ki o da yarım) çeşitli yorumlar getirip "bundan bi bok olmaz hacı" demek yasak değil, ama bakış açısı da çok önemli. olur da ortaya başarısız bir film çıkarsa bunun sebebi hazırlık filmlerinin kötü olması olmayacaktır, olamaz, bu kadar.

ayrıca (bkz: hesaplayan adamlar)

edit: ang lee'nin hulk'ını dışarıda tutmamın sebebi, the avengers'a doğrudan referans içermemesi ve ona yönelik çekilmiş olmamasıydı. diğer filmlerin hepsinin bununla bir bağlantısı var, onun ise bir* karakter dışında bağlantısı yok.

devamını okuyayım »