rainbow chaser

  • şamda kayısı (715)
  • 735
  • 33
  • 9
  • 1
  • bugün

felix vallotton

"yaşadığım hayat, tam anlamıyla hayal ettiğim hayatın tam tersi. inzivaya, sessizliğe, entelektüel düşünceye ve mantıklı eylemlere bayılıyorum ama entrikalarla, aptalca konuşmalarla ve içi boş duygularla uğraşmak zorundayım."

tam ismiyle felix edouard vallotton, büyüleyici manzaraları, hicivli baskıları, son derece ayrıntılı portreleri ve natürmortlarıyla tanınan isviçre doğumlu ressam ve matbaacı.

felix vallotton, interior with woman in red seen from behind, 1903

en başarılı çalışmaları arasında yer alan iç mekan sahnelerinin psikolojik gerilimi ve çıplaklarının soğuk erotizmi nedeniyle “huzursuzluk ressamı” olarak da bilinir. eğer bir tabloya baktığınızda, yanlış zamanda yanlış yerde olduğunuzu hissediyorsanız, bir felix vallotton eseri ile karşı karşıyasınız demektir.

felix vallotton, study of buttocks, 1884

les nabis sanatçı grubu ile ilişkilendirilse de vallotton hakkında bir değerlendirme yapmak çok zordur. çalışmalarına biçimsel olarak bakarsak, tutarlılıktan yoksundur. zarif bir şekilde stilize edilmiş eserleri, avangart ve akademik gelenek arasında gidip gelir. hayatı boyunca hiçbir zaman kendine özgü fırça darbeleri ve belirli bir renk paleti geliştirmemiştir. çalışmalarında izlenebilen ton sorununun yanı sıra empresyonizmi toptan reddetmesi de onu gizemli ve marjinal bir figür yapmıştır. bu sayede, neden vincent van gogh, henri matisse ve hatta gustav klimt kadar ünlü olmadığını anlamak kolaydır.

yine de, francisco goya, edouard manet ve utagawa hiroshige gibi usta sanatçılardan aldığı ilhamla kendi bildiği yolda yaptığı resimlerin derin etkisi, edward hopper, rene magritte, ernst ludwig kirchner ve andrew wyeth gibi sanatçılar üzerinde açıkça görülebilir.

sanatçının çalışmalarını görmek isteyenler için: felix vallotton - artworks

devamını okuyayım »