rajas

  • delikanlı (449)
  • 899
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

atatürk'ün bursa nutku

yine 10 kasım arifesindeyiz.yarın da daha önceki 10 kasımlar gibi atatürk'ü ananları,anmayanları ve mecburiyetten ananları konuşacağız.her 10 kasım' da dediğimiz gibi '' atam izindeyiz'' diyeceğiz,'' gençliğe hitabını '' okuyacağız.

belki bu 10 kasım bugün bile hala geçerliliğini koruyan bursa nutku' nu da okumalıyız ata'nın.okuyup kendimizle hesaplaşmalıyız...

işte bursa nutku 'nun hikayesi:
şubat 1933'te bursa ulucami'de toplanan 100 kadar irticacı, camilerde türkçe ezan okunmasına karşı bir ayaklanma girişiminde bulunurlar. ayaklanma kısa sürede bastırılır. atatürk bursa'ya gider. çekirge yolu üzerinde bulunan bir köşkte akşam yemeği yenildiği sırada bir kişi atatürk’e ayaklanmayla ilgili olarak şöyle diyecek olur: "bursa gençliği olayı hemen bastıracaktı, fakat zabıta ve adliyeye olan güveninden ötürü..."atatürk hemen konuşmakta olan kişinin sözünü keser ve aşağıdaki konuşmayı yapar:

“türk genci, devrimlerin ve rejimin sahibi ve bekçisidir. bunların lüzumuna, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır; rejimi ve devrimleri benimsemiştir. bunları zayıf düşürecek en küçük veya en büyük bir kıpırtı ve bir hareket duydu mu, bu memleketin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adliyesi vardır demeyecektir. hemen müdahale edecektir. elle, taşla, sopa ve silahla, nesi varsa onunla kendi eserini koruyacaktır. polis gelecektir; asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır. genç, “polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir” diye düşünecek, fakat asla yalvarmayacaktır. mahkeme onu mahkum edecektir. yine düşünecek: “demek adliyeyi de ıslah etmek, rejime göre düzenlemek lazım!” onu hapse atacaklar. kanun yolundan itirazlarını yapmakla beraber; bana, ismet paşa'ya, meclis'e telgraflar yağdırıp haksız ve suçsuz olduğu için tahliyesine çalışılmasını kayrılmasını istemeyecek. diyecek ki, “ben inanç ve kanaatimin icabını yaptım. müdahale ve hareketimde haklıyım. eğer buraya haksız gelmişsem, bu haksızlığı meydana getiren sebep ve amilleri düzeltmek de benim vazifemdir!” işte benim anladığım türk genci ve türk gençliği!"

devamını okuyayım »
09.11.2006 14:56