rakinfish

  • 3277
  • 5
  • 1
  • 1
  • bugün

fatih altaylı

bir gün bir oğlum olur da, "ne zaman adam oluruz?" diye sorarsa, kendisini gösterip, "buna benzemediğin zaman" diyeceğim gasteci. hahahaha şaka gibi lan, bu adam sabah uyanıyor; dişlerini fırçalıyor, etrafındakilere günaydın falan diyor, belki çay-simit keyfi falan yapıyor; sonra da hiçbir şey olmamış gibi gazeteciyim diyor. bu işten para kazanıyor.

zengin olursun fatih başgan; patron olursun, villaların, yatların, muhafazakar büyüğününküne yakın yazlıkların da olur fakat bu tarih seni affetmez. bir neslin ürer, torunların olur, içlerinden bir tanesi adam olur ve senden utanır. insan allah babası olsa 80 sene yaşıyor. soruyorum, bir insan öleceğini bile bile ne için yaşar? şu an bu yazıyı okuyanların çoğu eminim iyi ihtimal hayatının 3'te 1'ini tamamlamıştır. biz ne için yaşıyoruz? para içinde yüzmek için mi? birilerinin çanakçılığını yapmak için mi? ulan bi insan onuru için yaşar be. hiç düşündün mü yolda cüzdanını düşüren adamın arkasından yetişip, "cüzdanınız düştü" diye bağıran adamın amacını? o cüzdanı alıp niye kaçmıyor bazıları? niye kimisi kuzey kutbundaki bir penguen yavrusu için anasını babasını vatanını bırakıp kendini bir petrol şirketinin gemisine zincirliyor? niye birisi kendini tahrir meydanında ateşe veriyor? niye yahu? bu insanların derdi amacı ne bi düşün.

fatih altaylı eminim benim emekli oluncaya kadar alacağım maaşlar toplamının mislisine sahiptir şu gün. ama o olmadığım için o kadar mutluyum ki... hayatımda hiçbir insana bu kadar acımadım son günlerde. cebinizde trilyonlarınız da olsa, van depreminde "bir gün sen düşersen ben de seni kaldıracağım" diyen adamın yüreği etmeyeceksiniz lan. en azından bunu bilerek yaşayın. kendi halkının haber alma özgürlüğüne müdahalede bulunarak, kendi halkına ihanet ederek yediğiniz ekmeğin hesabını bu halk sormasa da bu topraklar sorar sizden. gün gelir, mezarınızda ot bitmez.

sevgili cesur yürek, usta gasteci fatih altaylı burayı okuyorsa; kendisine müsadenizle mahzuni baba'nın bir türküsünü armağan etmek istiyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=vmjzdzhlpte

dinlemeye yüreğin yetmezse diye sözlerini de yazayım;

soyulmadık bir derimiz kalmıştı
soyun babo soyun meydan sizindir
hiç bir canlı kardeşine kıyamaz
yiyin babo yiyin meydan sizindir
şimdi sizin ama sonra bizimdir
barış bizimdir kardeşlik bizimdir

toprağa karışmış fakirin teri
ağlamak bilir mi beylerin dili
size beyefendi bize serseri
deyin babo deyin meydan sizindir
meydan sizin ama insanlık bizimdir
dünya bizimdir evren bizimdir

kıyas edilir mi çul ile halı
kimler yapmış size böyle bir yolu
yemekle biter mi milletin malı
yiyin babo yiyin meydan sizindir
köşkler saraylar hanlar sizin ama
onu yapan eller emekler bizimdir
mahzuni bizimdir sevgi bizimdir

devamını okuyayım »
10.02.2014 08:56