random blonde

  • 484
  • 0
  • 0
  • 0
  • 5 yıl önce

finansbank

yıllar önce sevgili üniversitemde avlanmaya çıkmış birtakım görevlileri tarafından şahsım için kılımı bile kıpırdatmadan üniversiteli kredi kartı çıkartılmış banka. günlerden yine buğulu bir öğle vaktiydi ki, sevgili görevli olarak betimleyebildiğim arkadaş sıcak bir "merhaba" ile kanıma giriverdi.

- merhaba, finansbank üniversiteli kartı, bkz: artık harcınızı ödüyoruz, suyunuzu filtre ediyoruz, ev kirası, bahar temizliği, ev ödevine son!
- harikaymış ama şimdi bir dolu işlem yapmak lazım, boşverdim.
- siz bana kimliğinizi verin hemen geliyorum...

en fazla beş dakika içerisinde sevgili görevli arkadaş her kimliğimden sekiz fotokopi önlü arkalı ve sağlı sollu edinmiş olarak kantine geri döner. otuziki dişi de belki şimdiye kadar geri çevrildiği tüm masalara nispet yaparcasına parlamaktadır. yaklaşık üç dakika içinde diğer evraklarda sözlü mulakat neticesinde doldurulur. üstelik halen çay saati sukünetimi korumaktayımdır.

- en kısa zamanda kredi kartınız adresinize posta yolu ile yollanacaktır sayın blonde.
- teşekkür ederim, çok naziksiniz.

ayrıca, kredi kartı elime geçtikten sonra kullanmam için her yolu denemiş bankadır. öncelikle bu kredi kartı yaklaşık bir yıl boyunca cüzdandan pek çıkmaz. nakit para ile alışveriş geleneğine sıkı bağlı bünyem aslında bu kartı da cüzdanında hiç mavi bir kredi kartı olmadığını düşünerek almıştır. ayrıca görevli arkadaşa gerçekten acımıştım sanki...

ikinci yıldan sonra delicesine her sabah birlikte uyandığım mesaj yağmurları başlar. taksit atlatan, donduran, zıplatan, oturtan, indiren ve kaldıran kampanyalar telefonumu bir sapık edasıyla taciz etmektedirler. sonra telefonlar başlar..

- günaydın sayın blonde.
- günaydın vietnam
- kredi kartınıza 50 milyon yükledik hemen kullanabilirsiniz.
- aa gerçekten mi yalan
- valla
- yok ama bit yeniği vardır şimdi
- e var tabii, önce bi 250 milyon harcamanız gerekiyor.
- yok düşünmüyorum alışveriş
- ama hiç mi?
- hiç.
- olsun dursun siz düşünün
- peki.

sonuç olarak, ertesi gün artık yeter diyerek alışverişe çıktığımda kullandığım kredi kartının sahibi bankadır kendileri. bir süredir aramıyorlar, oysa hayatımdaki sıradaki adımı kendilerinden kılımı bile kıpırdatmadan öğrenmeyi çok istiyorum. snıff snıff...

(bkz: bir anı defteri olarak eksi sozluk)

devamını okuyayım »
11.12.2006 18:37