rapper ninja

  • 130
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

tarih dersi klişeleri

tarihi incelenen her ülkenin en geniş sınırlarını yön bildirerek göğsü gere gere betimlemek de bunlardan biri. genelde bir kralın/padişahın devrinin sonunda, o kral/padişah hakkında bir kapanış yorumu yaparken kullanılır bu kalıp:

"4. nizam ileri görüşlü hoşgörülü ve adaletli bir padişahtı. (tarihte ileri görüşlü olmayan, hoşgörüsüz ve adaletsiz bir tarih adamı yoktur. bu kadar savaşın ve isyanın nasıl çıktığıysa halen incelenen enterasan bir olgudur) pideci ismi gibi bir isme sahip olması dolayısıyla kendisine büyük kuşkaş (kuşbaşı-kaşar) dendi. ancak o bu durumun altında ezilmedi ve devleti başarıyla yönetti.
ayrıca devlet en geniş sınırlarına onun zamanında ulaşmıştı. 4. nizam sınırları kuzeyde trablusgarp, güneyde balkan yarımadası, doğuda po ovası, batıda da hazar denizi'ne kadar genişletmişti. koskoca imparatorluğu tersten kurduğu için çıkan isyanları bastırmada başarısız oldu ve tahttan indirildi. yerine kardeşi 5. nizam getirildi. 5. nizam da tahta çıkar çıkmaz yaptığı ilk açıklamada 'tabi ki mutlu ve gururluyum. erhanlı devleti'nin büyük bir camila olduğunun farkındayım. diğer sultan adaylarının da iyi çalıştığını biliyorum, rekabete açığım. bana güvenenleri mahcup etmeyeceğim. yalnız babama burdan bir çift laf söylemek istiyorum. senin kafanı sikeyim baba. 5 çocuğuna da nizam ismini verdiğin yetmiyormuş gibi bizi 1., 2. diye sıralaman da n'oluyor? yedi cüce miyiz lan biz? neyse bu vesileyle yeni çağ'a girmiş olmamızı da kutlarım. evet arkadaşlar sorulara geçelim.' dedi.
kendisi de 2 gün sonra tahttan 7. nizam tarafından indirildi. 6. nizam o sırada uyuduğundan sırasını kaybetmişti."

devamını okuyayım »
20.01.2011 15:50