raumohir

  • 1198
  • 49
  • 6
  • 0
  • 3 gün önce

blight 3d design

internet üzerinden tasarım ürünler sattığını iddia eden bu instagram hesabının sahibiyle yaşadığım alışveriş sürecini sizlerle paylaşacağım ve bu kişi ya da kişilerin amaçlarının ne olduğu konusunu sizin takdirinize bırakıyorum.

öncelikle bahsi geçen instagram hesabı şudur: https://www.instagram.com/blight3ddesign/

bu hesabı incelediğinizde herhangi bir telefon numarası paylaşmadıklarını göreceksiniz. herhangi bir şirket ismi de yok. vergiye tabi olduklarına dair bir ibare de yok. benimle yaşadıkları olaydan sonra fotoğraflarını yoruma kapadılar. referans olarak sundukları hesapları incelediğinizde büyük çoğunluğunun sahte hesap olduğunu göreceksiniz. kaldı ki bunu bilirkişi vasıtasıyla tespit ettirdik avukatımla. süreç ile ilgili aklınızda sorular kalmasın diye ayrıntılarını aktaracağım. süreci uzunca okumak istemeyenler için en sonda sürecin özetini yazacağım.

süreç genel olarak şu şekilde işledi:

5 eylül günü hesaplarındaki fotoğraflardan beğendiğim bir ürünü almak istediğimi kendilerine belirttim. kişisel bilgilerimi de ekledim. bana bir iban numarası yolladılar. daha sonra ürünün gelip gelmeyeceğine dair bir garanti verip veremeyeceklerini sordum. yanıt olarak 1 saat sonra atölyeye geçeceklerini ve oradan fotoğraf çekip paylaşabileceklerini yazdılar. herhangi bir fotoğraf ya da cevap gelmedi. almak istediğim ürünün fiyatı 350 tl olduğundan çok önemsemedim. kanıt gelmemesine rağmen parayı yolladım ve yolladığımı belirttim. olanağı varsa ürünü 11 eylül 2019 günü teslim almak istediğimi belirttim ve onlar da 10 eylül 2019 günü kargoya verileceğini belirttiler. 11 eylül günü herhangi bir teslimat olmadı ve kendilerine yazmama rağmen cevap vermediler. aynı günün akşamı bir arkadaşıma ürünlerle ilgili bahsi geçen hesaba bir soru sormasını rica ettim. ertesi günün sabahında arkadaşıma cevap verdiler ama bana cevap yazmadılar. bunun üzerine hukuki süreç başlatacağımı yazınca yoğunluktan dolayı mesajımı görmediklerini ve kontrol edeceklerini yazdılar. gönderinin 10 eylül tarihinde kargoya verildiğini ve telefonuma gelen mesajda yazan takip numarasından kontrol edebileceğimi söylediler. mesaj gelmemişti ve bana bir takip numarası yolladılar instagram'dan. numarayı kontrol ettiğimde alıcı isminin ve soyadının baş harfleri benimkilerle uyuşmuyordu. artık bu olayda bir bir yeniği olduğuna tam kanaat getirince ya paramı geri yollamalarını ya da hukuki süreç başlatacağımı belirttim. bunun üzerine yine başkalarının ismi geçen kargo gönderim fotoğrafları paylaştılar. atölye sahibinin hukuk bürosu bulunduğunu, hukuki olarak her türlü işleme açık olduklarını belirttiler. ben bu yazışmaları yaparken bir yandan da avukatımla görüştüm ve hukuki süreç için ayrıntıları konuştuk.

sonraki süreçte beni oyalamak için biraz daha uğraştılar ve 15 eylül pazar günü bana kargo gönderdiklerine dair bir kanıt sunabildiler. bu kanıt niteliğindeki fotoğrafta kargo 12 eylül günü gönderilmiş olarak gözüküyor. yani benim hukuki işlem başlatacağımı belirttiğim gün. 13 eylül günü kargodan ürünü deforme olmuş bir şekilde teslim aldım. kargo yetkilisi de ürünün 12 eylül'de yola çıktığını doğruladı. ürünün deforme olmuş haldeki fotoğraflarını gönderip yaşadığım durumu internet üzerindeki mecralarda paylaşacağımı belirttim. ekşi sözlük'te daha önce ayrıntısız bir yazı paylaşmıştım kendileriyle ilgili ve bundan tırsmış olacaklar ki ekşi sözlük'e ihtarname çekeceklerini belirttiler. ben de bu süreçten minimum zararla sıyrılabildiğim için hukuki süreçten vazgeçtim ve başka insanlar mağdur olmasın diye olayı kamuya açık alanda paylaşma kararı aldım.

özetle siparişi veriyorum. gelmesi gereken gün gelmiyor ve karşı taraf cevap yazmıyor. hukuki süreç başlatacağım deyince benimle alakası olmayan kargo gönderim fotoğrafları ve numaraları bana yollanıyor. bir süre daha oyalama çabalarından sonra bana deforme olmuş halde ürünü yolluyorlar. gelen deforme ürün üzerine kendilerini ve bu durumu ifşa edeceğimi belirttiğimde de yaparsam hem ekşi sözlük hem de benim hakkımda dava açacaklarını belirtiyorlar.

sonuç olarak sizi bu kişi ya da kişiler hakkında yaşadığım bu kötü süreç nedeniyle bilgilendirmek istedim. niyetlerinin ne olduğuna siz karar verin. size tavsiyem bu kişi ya da kişilerden uzak durmanızdır.

devamını okuyayım »