ravinrabbid

  • 1871
  • 163
  • 29
  • 0
  • dün

ösym'ye çekilen özel hat

benim bu fethullahçı şerefsizlerle husumetim yaklaşık 20 yıl öncesine dayanır.

yıl 1995. 2. sınıftayım. annemin çalıştığı hastanede hemşire olan, beni çok seven bir abla vardı. bunların konya'daki okulunun burs sınavı varmış, girmemi tavsiye etti. ailem beni özel okula gönderemiyordu o zamanlar, devlet okulunda sınıfın 40 kişi falan.

annem elimden tuttu sınava götürdü beni. hayatımda hiç test usulü sınav çözmemişim. erkenden bitirdim sınavı, annem de dışarıdan görüp "kağıdını mı aldılar çocuğun acaba?" diye endişeleniyormuş ben soru çözmek için kullandığım not defterine resim çizerken.

birkaç ay geçti aradan, sınav sonucu için arayan soran yok. okula gittik birkaç defa, ne hikmetse müdür, müdür yardımcısı falan hiç orada olmuyor. üzülüyorum tabii, heveslenmişim.

3. sınıfa başladım, hala devlet okulundayım. sınıf öğretmenim değişti, dişleri sigaradan sararmış, pis bir kadın geldi. tesadüf ya, eski sınıf öğretmenim de bu cemaat okuluna gitmiş öğretmen olarak. babam tekrar sormaya gitti falan derken bir baktım okulun 3. haftasında kaydım yapılmış. yıllar sonra öğrendim, sınavda konya ikincisi olmuşum. %75 burs kazanmışım, ama cemaatten olmadığımız için bizi aramamışlar. biz sonucu öğrenip kayıt yaptıramayınca da üçüncü sıradaki çocuğu benim hak ettiğim bursla almışlar. yeni sınıf öğretmenimden de memnun olmayınca babam araya o zamanların nil kitabevi vasıtasıyla tanıdığı hatırlı dostlarını sokmuş da öyle %50 bursla girmişim okula.

altı senemi harcadım o lanet yerde. çok tatsız şeyler yaşadım, yazsam sayfalar sürer, o yüzden hiç girmeyeceğim oralara. ve bu tatsız şeyler olurken ben bilmiyordum sınavda hakkımın yendiğini, okulumdan nefret etmeyeyim diye söylememiş annem ve babam. bu adiler, küçük bir çocuğun bile hakkını yemekten bile gocunmaz kendi adamlarını kollamak için. zihin yıkarlar, maddi durumu kötü insanların akıllarını parayla, maddi destekle, hiç yoksa çocuklarını okutabilme imkanıyla kandırıp kendilerine militan yetiştirmeye çalışırlar. başaramadıklarını da dışlarlar, beni yıllar boyu dışladıkları gibi. dini sohbet diye gidersin, peygamberden, kutsal kitaptan çok ingiliz ajanının tekinden, yazdığı kitaptan, bir de çirkin, sürekli ağlayan bir adamdan bahsedip dururlar. sana cebinde para olan ama tüm zamanını erkeklerle, çorap kokusunun içinde dışarıdan iyiymiş gibi görünüp içten içe takiyeden takiyeye koşarak harcadığın bir hayat sunarlar. şeytanla anlaşma yapmak gibidir bunlarla takılmak, genellikle tek dileği okuyup düzgün bir kazanca sahip olmak isteyen gariban ailelerin çocuklarından karşılığında ruhlarını isterler.

yıllarca bunlarla kol kola gezen, yedikleri içtikleri ayrı gitmeyenler, kendi tabirleriyle "ne istediler de vermedik?" diyenler kalkıp şimdi bana maval okumasınlar. bilmiyor muydunuz ne bok olduklarını? bal gibi de biliyordunuz, ama birlikte çalıştığınız sürece sorun yoktu, ne ala. arada harcanan hayatlar, kaybolan gençlikler kimin umurunda? cukka yerindeyse sorun yok.

edit: imla

devamını okuyayım »
04.10.2017 13:28