real tapir

  • mangal yürekli rişar (500)
  • 506
  • 17
  • 7
  • 0
  • dün

asgari ücretin 1.300 lira olması

aslında devletin işine gelen artıştır.

elbette bu rakam gerçekten bu paraya çalışan bir insan için fark yaratır. keşke daha fazlası yapılabilse. keşke herkes ailesinin geleceğini garanti altına alabilecek kadar kazanabilse.

aşağıda biraz rakam paylaşacağım. öncelikle belirteyim, hesaplamaların hepsi yuvarlak hesap. (bkz: pi sayısının 3 alınması)
yıl ortası artışını da gözardı ettim. tek hesaplama yaptım.

hesaplamalar hazır sitelerle yapıldığı için 2015 parametrelerine göredir. sapmalar olması doğaldır. 2016 parametreleri belli oluncaya kadar kesin hesap yapamayız.

önce asgari ücrete bakalım. şu an yıllık 12 bin tl net alıyor asgari ücretle çalışanlar. 1300 tl net olması durumunda 15 bin 600 tl olacak yıllık kazanç. yani %30 artış var.

ancak vergi dilimleri aynı oranda artmayacağı için ilerleyen aylarda vergi oranı %20’ye geçecek. biz netin 1300 ortalamaya geleceğini düşünerek brütü arttırırsak asgari ücretlinin ödediği vergideki artış %43 oluyor.

sigorta kesintilerinde taban değer asgari ücrete ayarlandığı için normal şartlarda bunda bir artış beklemeyiz. her halukarda normal bir artışa göre (mesela %10) toplam işveren maliyeti işçinin eline geçen rakamdan en az 2-3 bin tl daha fazla artıyor.

bu hesaplama gerçekten asgari ücret alanlar için böyle. herkesin bildiği türkiye gerçeği olan asıl maaşın yüksek olup resmi maaşın asgari ücretten gösterilmesi durumu var. bu durumda işçiye bir faydası yok. artışın hepsi işverene ek maliyet. bence bu iyi. insanların hakkını yiyorlar. bunun istihdama etkisi olabilir. zaman gösterir.

bu konunun gözden kaçan bir etkisi daha var. sgk ve işsizlik kesintilerinin matrahı için taban ve tavan değerleri vardır. taban değer asgari ücretin brütüne eşittir. tavan ise tabanının 6.5 katı olarak hesaplanır.

şu an bu tavan rakamı 8277 tl. kişinin kazancı ne kadar yüksek olursa olsun sgk ve işsizlik kesintileri için en fazla bu kadar matrah kullanılabilir.

standart sgk oranı 14 işçi + 20.5 işveren payı olmak üzere toplam %34.5’tur. işsizlik ise işçi için 1 + işveren için 2 olmak üzere toplam %3’tür.

yüksek maaşlı birisi için 2015 yılında bu kesintilerin toplamı yıllık toplamda en fazla 37 bin 247 tl olabiliyor.
tavan değeri %10 artarsa 9105 tl olur. bu durumda kesinti toplamı 40 bin 971 tl oluyor.
biz bunu eğer %30 arttırırsak (ki aslında asgari ücretin netinin %30 artması için bunun daha fazla artması lazım) kesinti toplamımız 48 bin 420 tl oluyor.

aradaki fark 7 bin 449 tl. bunun 2 bin 980 tl’si işçi payında. yani brüt maaş alan birisinin net kazancı 2000-2500 tl civarında azalacaktır. (bu rakam aynı zamanda vergi matrahından indirildiğinden nete etkisi daha az olur). yani aylık 200 tl gibi bir ortalamadan bahsediyoruz.

net maaş alan birisi için ise brüt artar, vergi de artar. toplam maliyet çok daha yüksek olur.

bu son hesap 9-10 bin ve üzeri brüt maaşa sahip olanları ve onların işverenlerini ilgilendiriyor. bu aslında o kadar yüksek bir rakam değil. 6000-6500 tl gibi bir nete denk gelir.

biraz karışık olmuş olabilir ama özetlersek eğer bu artışın etkisi konuşulandan daha büyük ve bence bunun en büyük kazananı yine devlet olacaktır. kaybedenler ise ilk başta işverenler olup bunu regüle etmek istediklerinde ise çalışanlar olacak.

sadece asgari ücret alanlar değil, kurumsal bir firma maaş artışlarını hesaplarken toplam maliyetteki artışa bakar. zaten yılda bir defa %5-6 zam alabiliyorduk. şimdi onunda 1-2 puanı bu artışa gidecek gibi duruyor.

sonuç olarak, bu artış herkesi ilgilendiriyor. hep elli liralık alanları da.

devamını okuyayım »