realdreamer

  • 374
  • 3
  • 2
  • 0
  • geçen hafta

sherlock

kıyamamıştım o yüzden yavaş yavaş izleyeyim dedim, ikinci bölümü açıp izleyeyeyim dedim üçüncü bölümün sonundan yazıyorum, bir hüzün çöktü üzerime. müziğini bile nasıl özlemişim yine tekrar özlem başlıyor. yine senaryosuyla, oyunculuklarıyla ve efektleriyle olağanüstüydü. bir dizinin bir bölümü nasıl bir filmden daha iyi olur şaka gibi. hep en iyisi sherlock.

----------- spoiler ----------

mark gatiss'e ve bu dizinin senaristlerinin zekasına bildiğin saygı duyuyorum, olayları çözme şekilleri hep başarılıydı ve beklenmedikti ama bu sezonun son iki bölümünde çok çok daha yükselmiş gözüktü gözüme. ılk bolum biraz daha tetikleyici ve çarpıcı bir öneme sahipti. bunun üstüne çıkılamaz herhalde dediğim bölümleri var, adamlar kendi rekorlarını kırıp duruyorlar resmen. eurus'un sherlock'un her zaman derin sulardan korktuğunu söylediği bölüm, şelale, havuz detaylari en başından kurgu gerektiren ve sherlock hikayelerinin özüne de dokunan birsey. o kısımda gözlerim doldu, hikayelere bir göz kirpti yine dizi. bir de adı geçen bir sherlock kardesi daha vardı ama sanırım hikayelerde hicbir şekilde bu kardes anlatılmamıştı, sadece doyle'un bir tasarısı olarak kalmıştı. bu dizinin senaristlerini olağanüstü yapan şeylerden biri de doyle'un yarattığı şeylerin üzerine koyup onu daha mukemmel hale getirmeleri. the abominable bride bölümü de buna benzer bir bölümdü mesela. sonu insanın tüylerini diken diken eden, hikâyelerden alınmış bölümlerle beklenmedik bir hikaye yaratmak ve üstelik bu hikaye üzerinden yılbaşında feminizm vurgusu yapmak olağanüstüydü. sherlock dizisinde gerçekten feminist şeyleri gördüğüme inanıyorum o bölümden beri. mary de buna yardım eden bir karakterdi zaten. bu bölümde de doyle'un kardeşini bir erkek değil de kız olarak düşünerek bile diziye ve senaryoya renk getirmişler. ve tabii moriarty'siz final olur mu hiç. helikopterden i want to break free eşliğinde inmesi de çok güzel bir sahne olmuş. ben hiçbir şekilde moriarty'nin hayatta olduğunu düşünmedim çünkü dizi boyunca gördük ki sherlock birseyden çok eminse o şey dogrudur. sherlock kararlı bir şekilde moriarty'nin öldüğünü söyledi hep.

redbeard'ın bir insan olabileceğini sacma bir tesadüften oturu tahmin edebildim. bundan önce izlediğim dizi bir güney kore dizisi olan "kill me heal me" adlı diziydi ve bu dizide çoklu kişilik bozukluğu olan bir adam anılarını arıyor, baya surprizler falan çıkıyor sonra ortaya. sherlock'un cocukluk hikayesi bana bu hikayeyi anımsattı hemen ve redbeard'ın insan olabileceğini ve bu yüzden bu travmanın böyle büyük bir travma olabilecegini tahmin ettim. hayatımdaki her şey beni sherlock'a hazırlıyor sanki.

mycroft'a da birkaç parantez açmak istiyorum, bence son bölüm onun da hem daha duygusal olduğunu hem de sherlock kadar zeki olmadigini görmemizi sağladı. kendine karşı sinirli hale getirmeye çalışarak kendini öldürtmeye çalışma sahnesi de holmes kardeşlerin dehasını güzel göstermiş. son iki bölümde sherlock'un çıkarımları o kadar hızlı gösteriliyor ki yakalayamıyorum ama bölümleri 15 kez izleyeceğim muhtemel olduğu için bütün küçük detayları yakalarım ilerleyen zamanlarda.
molly ve sherlock sahnesi, tabut parcalama sahnesi de insanların kafasında hep bir soru işareti olarak kalacak olan molly ve sherlock'un hikayesini biraz belirginleştirdi. sherlock ve onun duygu parçacıkları. ayrıca benedict cumberbatch'ın anne ve babasının sherlock'un anne ve babasını oynaması da güzel. zaten watson family'de de vardı oyle bir durum. başka hangi dizide bu kadar aile baglari meydana çıkıyor bilmiyorum. en son cumberbatch doyle'un kuzeni falan çıkmıştı.

sherlock ve eurus sadece karşılıklı keman çalmıyor, muhtemelen bu yolla iletişim kuruyorlar, sherlock duygusal olarak kız kardeşine de hemen bağlandı.
ve son olarak go baker street boys go! diyorum. dizinin son bölümü beğenmeyenlere falan hiç anlam veremiyorum. umarım söylendigi gibi final olmamıştır. çünkü gerçekten o iki adamın o evde olmasi beni çok fazla mutlu ediyor. belki de tüm zamanların en iyi dizisi sherlock. bunca zaman sözlükte yorum yaptigim hiçbir şeyle kiyaslanamayacak güzellikte. hep olsun diyorum. zamanla güncellemek üzere bırakıyorum.

devamını okuyayım »
23.01.2017 05:35