red baron

  • prezentabl (594)
  • 628
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

29 mayıs 1983 adana demirspor galatasaray maçı

adana demirpspor'un 3-0 galibiyetiyle sonuçlanan karşılaşmadır.

maç 3-0 devam ederken galatasaray bir penaltı kazandı ve topun arkasına her zamanki gibi mirza sejdic geçti. biz radyodan dinliyoruz o sırada ama olanı biteni asıl akşam spor stüdyosunda göreceğiz. golcü yugo penaltıdan golü atsa da atmasa da demirspor maçı kazanacaktı ama o dönemin moda deyimiyle "şeref golü" önemliydi.

topun üzerine gelip vuruşu yapan yugoslav sejdic'in penaltıyı kaçırması, zaten rahat olan adana demirsporluları iyice rahatlattı. demirspor kaptanı fenerbahçe kökenli erol togay, kaçan penaltı üzerine alkışlayarak hafif alaycı bir tavır takınınca galatasaray kaptanı fatih terim "sanki atsak kazanacakmıydık?" diye tepki gösterdi. ne olduysa o anda oldu. erol togay eliyle "hadi lan" jesti yapınca film koptu. fatih terim fırtına gibi gidip erol togay'ın suratının ortasına kafayı oturttu. tabloyu hatırladıkça hala burnumun kemigi sızlar. kaptan erol kanlar içinde yere serilirken fatih terim yüzü hem erol'un hem de kendi burnundan süzülen kanla kıpkırmızı oldu. iğrenç bir görüntüydü. kameralar olayı uzaktan kaydederken ertesi gün gazetelere bu kanlı fotoğraflar bütün iğrençliği ve dehşeti ile yansıdı. kudurmuş terim'in hakemin gösterdiği kartı falan görecek hali yoktu. lisanım yetse de o gün ruhumu ürperten o nefret dolu kanlı suratı size anlatabilsem. fatih sultan mehmet'in istanbul'u fethinin 530. yıldönümü nedeniyle daha yeni piyeste oynamış ve düşman komutanını henüz kılıçla öldürmüş olmama rağmen bana bile ağır gelmişti bu kanlı şiddet. sıradan insanları siz düşünün artık.

bir sonraki sezonun ilk yarısında oynanan maç ise hem galatasaray için hem fatih terim için adeta rövanş niteliğinde idi.

(bkz: 11 aralik 1983 galatasaray adana demirspor maci)

devamını okuyayım »