reocker

  • 358
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

game of thrones jenerik müziğinin çalıntı olması

parçaların her ikisi de 6/8'lik, ritmik karakter benzerliği, kulağımızın iki şarkıyı birbirine yakın bulmasının öncelikli sebebi.

got jeneriği do minör dizisi
[teori inceleyecek arkadaşlar için:introda adaş majörüne gidip geliyor ama mi naturel yerine parçarının geneline hakim olan mi bemol bize bas bas minör diye bağırıyor]

kızılok'un şarkısı si kürdî dizisi,

rocket science olayına girmeden armoniden bahsetmemiz gerekiyor burada.
game of thrones jeneriğinde, middle-age temalı çağdaş eserlerde sık sık karşılaşabileceğimiz b vii. derece kullanılmış. gerilim ve çözüm diyerek basitleştirebileceğimiz bağlantıyı kurmak için minör ve majör dizilerde kullanılan bağlantılardan v>i yerine bvii>i kullanılmış. kürdi dizisinin gerilim çözülümü de temel bas esas alındığında (kulağımız bu zemin seslerin yürüyüşünü algılamakta oldukça iyidir) aynı bvii-i çözümünde olduğu gibi büyük ikili aralığı kullanıyor. kısacası bas partide duyduğumuz aralıklar da her iki şarkıda aynı. bu durum sadece kızılok'un şarkısıyla sınırlı olsa yine iyi, türk popu dediğimiz şeyin büyük bir kısmını kürdî dizisindeki şarkılar işgal ediyor zaten. 45 lik plaklara genel bi dinleme yapsak buluruz daha böyle şeyler.

buraya kadar saydıklarımızı genel dinleyici olarak bilinçli halde düşünmüyoruz çoğu zaman, beyin otomatik pilot modunda algılıyor bunları. dinleyen sözlük sakinlerinin tahminimce çoğunun asıl takıldığı nokta kızılok'un şarkısındaki melodi girişinin aralıkları ile got jeneriğindeki çello ezgisinin benzetilmesi. gönül'deki üflemeli solonun ilk iki ölçüsü si-fa#-fa#-sol, la-mi şeklinde gidiyor. got jeneriğinde geçen ezgiyi yarım ton aşağı transpoze edince fa#-si , re-mi-fa#-si-re-mi haline geliyor. girişler si-fa# inici dörtlüsü ve fa#-si inici beşlisi olarak farklı olduklarını gösterdi zaten. matematikten farklı olarak burada si-fa# = fa#-si gibi bir denklem kuramıyoruz, duyuşları aynı değil çünkü. kızılok'un şarkısındaki ezgide sırasıyla duyduğumuzu 3.-4.-5. (bunlar terim değil artık) seslerde kullanılan ritm kalıbı got ta da aynı sıradaki seslere denk geliyor, aynı ölçüye oturmasalar da benzetmek için yeterli sebebi veriyor kulaklarımıza.

popüler müzikte, istenilen duygudurumu yaratmak için kullanılan armonik formüller çoktan keşfedilmiş durumda. pratikte bunu doğu müziği makamlarındaki armonik yürüyüşlerde de görüyoruz; batı müziği dizilerindeki yürüyüşlerde de. haliyle aklımıza serdar üstâdın özlü sözü geliyor. müzik üreticilerinin materyalleri aralıklar olmak zorunda ve aralıktan bahsetmeden müzikten de bahsedemiyoruz. ne kastıysam sabahın bu saatinde lan. kedidir işte benzer başka kediye.

devamını okuyayım »
15.09.2017 05:39