rev d wayne love

  • azimli
  • mangal yürekli rişar (527)
  • 1400
  • 15
  • 5
  • 0
  • 3 gün önce

2 bira 1 sigaranın 23.50 tl olduğu ülke

avrupa örnekleri verenler olmuş ama mesela bir italya değildir. hadi destekli sallayalım a gençler:

italya'da asgari ücret: saati 8.5 avro. haftada 40 saat diyelim, az çalışıyorlar belki: haftada 340 avro. 4 haftada: 1360 avro. asgari asgariye denk diye sevinmelik hesap yaparsak alım gücü: 1 avro=1 lira. bu denklemi aklımızın bir kenarına yazıyoruz.

1 tl = 1 avro = 1 birim bak, çok önemli

standart yerel bira olan 66 cl peroni (yani burada 33 cl'sini 6.75 tl'ye aldığımız peroni) : 0,89 birim (avro.)(bkz
alım gücü karşılaştırmasıyla 1.35 birime (avroya) litreyi fulledik. bizde 50 cl efes pilsen market fiyatı: 5,75 birim (tl). 11.5 birime (tl'ye) bir litre bira içebildik. yani adam günde iki bira içse cebine kaldı 10 birimlik fark.

sonra sigara aldık: 16 ocak 2015 itibariyle marlboro bkz: 5.20 birim (avro). hadi 2016 zammıyla 6 birim (avro) olacaktır eli kulağındadır diyelim. bizde kaç olmuş, tütün içtiğim için bilmiyordum, baktım yuh dedim: 11 birim (lira). italyanın yine alım gücü kapsamında kaldı mı cebinde günde 5 birimi (avrosu) daha.

asgari ücretli adam dışarıda yemek yer mi peki? şimdi bu adam mesela roma'da yaşasın şu restorana gitsin. yeri nerede, cihangir gibi bir yerde, acaip merkezi, her gün dolu bir yer. yemekleri son derece güzel. menüyü açsın baksın. canı et çeksin. (secondi piatti). çok pahalı olmayacak, bir biftek söylesin: 13 birim (avro). yeşil salata 5 birim (avro). yanında da yarım litre ev şarabı 5 birim (avro) daha. 23 birime (avroya) güzel yemek yedi mi? üstüne de bahşiş bıraktı 2 birim (avro), biraz cimri ne de olsa asgari ücretli, 25 birime (avroya) yemek yedi çıktı.

25 birime (liraya) düzgün restoranda şaraplı biftekli yemek yenebilen bir yer varsa yeşillendirin rica ediyorum.

hayvan gibi pahalı yaşıyoruz. insanların yaşamdan zevk alması lüks olarak görülüyor. işte bu yüzden de adaletsizliğe gözümüzü kapatmak çok kolay. ne o canım asgari ücretli yemesin, içmesin, evden işe, işten eve, gitsin gelsin, çok canı çekerse bir mandalina soysun dizi seyretsin. arkadaşı olmasın, evine gitmeden önce bir yerde arkadaşıyla bir bira içip muhabbet etmesin. gözü açılmasın. merak ettiği şeyleri deneyimleyemesin. evden işe, işten eve gitsin, bizi de rahatsız etmesin, varlığıyla yokluğu bir olsun, sadece kendine atfettiğimiz görevi yerine getirsin, sonra da çekilsin, haketmediği şeyler istemesin.

bi de şu alkol zararlıdır çığlığı atanlar bir siktirin gidin pardon, cola gibi aşırı zararlı, üstelik lavaç olarak kullanılabilen bir nesne varken, bir biraya gösterdiğiniz sağlık tepkisini çocuklarınıza fanta kola dayarken, zıkkım şekeri yedirirken de gösterin o zaman. yağlı pilavlarınızla tosun yaptığınız çocukları alsın o zaman devlet elinizden bakamıyorsunuz diye. her ramazan reklamında yaşlı genç herkesin midesini kolayla delmeyi biliyorsunuz, sonra buraya gelince bira çok zararlı. etil alkol diyor yukarda hıyarın teki, antiseptik diyor. mantığınız çürümüş yemin ederim. korkun benden her gün en az iki kadeh şarap içerim, bö!

alım gücümüz tüm avrupa'dan amerika'dan ve gelişmiş ülkelerden çok düşük. buna itiraz eden düz gerizekalıdır zaten, zira somut bir veri, yerçekimi kadar gerçek. bunu diyen hayır ben yerçekimine inanmıyorum diyen kadar gerizekalıdır.

edit: bir de asgari ücret kıyaslamayın diyen olmuş, asgari ücretin bir tık üzerine cihangir ayarında bir semtte küçük bir ev kiralayıp, iki kişi gayet güzel geçiniliyor, sosyal hayat bile yaşanıyor. aynı birim fiyata köpek bağlasan durmayacak beşiktaş'ta üçüncü bodrum bulursun ancak istanbul'da, şanslıysan. şimdi bi kez daha siktir git.

edit 2: cayin 2 lira oldugunu duyunca kahvehaneyi taradi

devamını okuyayım »
19.01.2016 14:25