rezilrusfaadam

  • 1059
  • 5
  • 1
  • 0
  • 5 gün önce

evde bira yapımı

suda çözünüp bira haline gelen efervesan tabletler piyasaya çıkana kadar ertelediğim uygulama.

fabrikasyon bira üretimini, hammadde girişinden mamül çıkışına kadar her noktada defalarca gözlemlemiş olmam ve son derece tiksindirici şeylerle karşılaşmam bile, tiksinmeden içebileceğim bira üretme zahmetine sokamadı beni.

bulaşan börtü böcek, kemirgen dışkısı ve kemirgenin kendisi, kaynatma evresinde kaybolup gidiyor anlayışı ile içimi ferah tutmaya çalışmak daha kolay.

fabrika üretiminde, kemirgeni uzak tutmanın yolu yok gördüğüm kadarıyla. üretim alanlarını kontrol etseniz de, tahıl kamyonu damperini kaldırıp boşaltıma başladığında, içindeki kemirgenler de tahılla beraber depoya giriyor.

zeminde sürekli yoğun akışkanlar olduğundan, büyük ızgaralı giderlerden, lağım fareleri çıkıyor üretim alanına.

tamamen mekanik önlemlerle mücadele gerekirken, engelleyici unsurları kemirip amacına ulaşıyor kemirgen.

endüstriyel üretimde kemirgen önlenemiyor. zehirleme yoluna zaten başvuramazlar, zehirlenen kemirgen ürün içinde ölür, depo ya da üretim alanında olmadık bir yerde ölür ve kurtlanırsa daha büyük sıkıntı. bu kemirgenin ölüsü dirisinden daha tehlikeli.

pirinç hattından, hareketli bir oluk ile pirinç aktarılır. olukta bembeyaz akması gereken pirinç beşiktaş spor kulübü renklerinde akar. içindeki siyahlıklar zaman zaman beyaz pirinç miktarından fazla bile olabilir. kemirgen dışkısıdır bu. pirinçle beraber üretime girer.

pirinç ve şeker, üretime yaklaşınca, içindeki yabancı maddelerden arınmak için bir elekten geçer. bu elek, sürekli üzerinden madde geçtiği için aşınmış, eleme yeteneğini kaybetmiş olur. aşınma dediğimiz şey materyal eksilmesi ya, elekteki aşınma, eksilen materyal ürünün içinde üretime gider.

bu elekler, hammaddeye karışmış küçük evcil hayvan yavruları ve kemirgen için ayırıcı olabilir. elek üzerinde zaman zaman ölmüş kemirgen kemikleri olabilir. hayvan ölü halde gelip eleğe takılmış, eti butu derisi, yumuşak dokusu üzerinden geçen hammaddenin aşındırması ile soyulmuş ve üretime gitmiştir.

bira şişelerine işiyorlar, sonra depozitolu şişeler yine dolduruluyor, tiksinip kutu bira içiyorum diyenler, emin olun endüstriyel bira üretiminde en güzel yapılan şey şişe yıkama. o yönden rahat olun.

evde bira üretimine bir adım daha yaklaştırıp zahmete sokacağım okurlardan da ayrıca özür dilerim.

edit: entryme gelen çok sayıda mesaja cevaben, homer simpson bir gün duff'un üretimine girer ve üretim hatlarında farelerin cıvıldaştığını görür. endüstriyel bira üretiminde kemirgenin engellenemeyeceği üzerine iyi bir göndermedir. ne marka model olduğu farketmez. hepsi birbirinin aynı.

devamını okuyayım »
22.03.2017 10:36