rezilrusfaadam

  • 1200
  • 29
  • 12
  • 0
  • dün

ikinci el araba alırken dikkat edilmesi gerekenler

edit: aklıma geldikçe ekleme yaptığım bir entry bu. bayağı bir uzadı, daha da uzar. faydalı bulanlar favlarsa daha gaza gelip eklemeler yapar ve aydınlatırım. şukuda gözüm yok, favlayıp takibe alın yeter.

neresine dikkat ederseniz edin, dikkat etmediğiniz yerden su koyuverecektir.

özellikle ucuz yollu ve yaşı geçkince araç almak düşünülüyorsa, faydalı şeyler yazayım da işe yarasın.

önce şu sağdan soldan duyulan falanca marka aldım da anam ağladı, filanca marka aldım da ocağıma incir ağacı dikti laflarına aldırmayın.

onlar muhtemelen eski sahiplerince hırpalanmış araçlara denk gelmiştir.

önce motora bakıyoruz. sık rastlanan conta yanması alacağınız arabanın başına da gelmiş mi. bunun için conta yakmak başlığında bir entrym olacak. oradan faydalanabilirsiniz.

motor yağı kaçakları önemli. yere damlatıyor mu ya da motor etrafında yağ bulaşığı var mı bakmak gerek. ayrıca motor yağı koyma kapağı etrafı yağlı ise şüphelenin.

satıcı size "yağ eklerken döküldü oralara" der muhtemelen. silindirlerden motor bloğuna üfürüm olacak kadar motor yıpranmışsa ya da conta, yağ kanalı ve silindir arasında bir yerden yandıysa, yağ dolum kapağı ve yağ çubuğu kanalından yüksek üfürüm ile birlikte sıcak motorda yağ buharı gelir. o zaman kaçın oradan.

radyatör taşırma deposu üzerinde su akıntı izi olmamalı. taşırma deposu altında etrafında su izi olmamalı. silindir kapak contası su kanalı ve silindir arasında biryerde yandı ise suya basınç verir ve su kapaklardan püskürür. ayrıca aynı yanık yerden silindire su girer ve silindirin birinde sağlıksız yanma dolayısı ile motorda titreşim meydan gelir.

kaput altında motor dairesinde dikkatli bakınca ilkel çözümler görürseniz şüphelenin. uydurulmuş hortumlar, gelişigüzel bantlanmış kablolar, çatlamaya başlamış hortum ve kayışlar, sağa sola balya teli ile tutturulmuş unsurlar varsa kaçın. aracın arızaları ehil ellerde değil, eş dost ya da sürücünün kendi çabaları ile halledilmeye çalışılmış belli ki. bir tamircinin işi olamayacak kadar eğreti duran çözümler çarparsa göze, uzaklaşın oradan.

rölantideyken geri vitese takın. cartlama olmazsa debriyaj daha iş yapar demektir. rölantide olmasına dikkat edin. sürekli geri viteste cartlayan araçlar görüyorum. gazdan çekince motor sakinleşince geri vitese alın, cartlamaz.

her vitesi deneyin, bazı araçlar vitesten atar ya da synchromatch arızası nedeniyle vitese geçmekte zorlanır. uygun şartlarda uygun vitese geçiyorsa tamamdır.

mümkünse bir arkadaşınız, ya da siz alacağınız araç yolda ilerlerken arkasından takip ederek seyredin. bazı kazalarda şasi eğilmiş olabiliyor ve araba çapraz gidebiliyor. bunu kullanırken anlamak mümkün tabii ama yolda arkasından bakınca daha net görülür.

motorda hoşa gitmeyen ses varsa şüphelenin. ama araçta ses veren unsurları tanımalısınız. bunu bilen biri yaparsa yatak vuran, krankı gezen, subapları vuran bir aracı almamış olursunuz.

yolda direksiyon titremeleri, frende titreme gibi şeyler ikinci el araçların olmazsa olmazı. bunlar nispeten ucuz halledilen sorunlar ama arabayı almaktan vazgeçirmekten çok, pazarlık bahanesi edilebilir. sonrasında disk, fren balatası ve rot rotil gibi parçalar değişir ve bunlardan emin olmuş olursunuz.

yolda çeşitli uğultular varsa sonuçları basit ya da ağır olabilir. tekerlek bilyaları uğuldar, kolay halledilir. şanzıman ya da diferansiyel uğulduyorsa bu biraz ağır olur. bunu bir tamirci netleştirir.

cam, silecek, kalorifer falan bunlar genelde çalışmayabilir. yine pazarlık bahanesin edilir. bunlar da ikinci el aracın olmazsa olmazı.

muayeneye engel olacak taban çürüklerine de dikkat. pahalı işler bunlar.

aracın parçaları orijinal mi bakın. orijinal derken, görünen parçalar o model arabaya mı ait, ona bakın. mesela radyatör değişmiştir, orijinali pahalı diye tutup tofaş radyatörü takmış olabilir adam.

önden çekişli araç alınıyorsa, direksiyonu tam çevirip yürütün. tam sağ ve tam sol olacak şekilde yani. hareket alınca çatır çutur sesler gelirse akslar vuruyordur. önden çekişlilerin genelinde var bu hastalık.

araba 90 km/s hızdan sonra ne var ne yok söylemeye başlar zaten.

lastiklerin kabak ya da kabağa yakın olması, her lastiğin marka ve deseninin farklı olması, iniklikler falan hep araç sahibinin aracına özen göstermediğine dalalettir. lastikler kullanılamaz hale geldikçe çıkma lastik bulup takmış işte, o sebepten herbiri başka.

alarm, merkezi kilit, koltuk kılıfı ve jant kapağı. bunlar, galericilerin ikinci el bitik araçları süslemek için kullandıkları aksesuar pakedi. bu unsurlar yeni ise, karşınızdaki kişi, allayıp pullayıp satan bir simsardır genellikle.

her ne kadar arabadan anlamasanız da, bazı şeyler içinize sinmezse, bunu anlamlandıramazsanız bile, yanınızdakilerin ya da satıcının lafına bakmayın. aklınız birkaç parçayı bir araya getirmiş ve olmaz kararını vermiştir. arkanıza bile bakmadan uzaklaşın.

ufak tefek eksikleri tamamlarım da kullanırım şeklinde de yaklaşmayın pek. o ufak tefekler bitmez. kilit yaptırırsınız cam açılmaz, camı açtırırsınız fitil patlar. çorap söküğü gibi gelir. üst üste biriken ve bekleyen aksaklıklar, ilişkili parçaları da bozar. kapı menteşe çivisi incelmiştir mesela, kapı hafif düşer. menteşe taktırırsınız ama düşük kapı her açılıp kapandığında karşılamayan kilit unsurları birbirine çarpa çarpa yenmiştir. bu tür durumlarda pazarlığı sıkı tutmalı. en azından bu.masrafları kurtarmalısınız.

bir de işin boya kaporta tarafı var. kaportada değişen olması, eski arabalarda beklenen bir şey. değişen parça adam gibi değişmişse dert değil de yalandan işçilik varsa, parçanın yerine göre sıkıntılar oluşur. tam birleşmemiş kaporta parçaları içeri su alabilir. gerçekte puntalı parça değişince kaynaklanır. kaynak gören sac artık eski sac değildir, kolay çürür falan.

boya olayı da, boya altı macun ile çok beslenmedi ise çok da dert değil. iyi boyanmış bir arabada en büyük dert, arabanın çabuk tozlanması olur. fabrikasyon boya gibi antistatik değildir sonraki boyalar. bolca macun olup olmadığı kaportaya hafif tıklatarak anlaşılabilir. ufak tefek dert değil de, youtube'da görürsünüz resmen sıvanmış oluyor araba.

herşeyin üstesinden gelinir de, elektrik arızasının gelinmez. bazen aracın tüm kablolarının değişmesi gerektiği elektrik problemleri olur. bir şey çalıştırmak istendiğinde başka bir şey çalışan, durduk yerde boşalan aküsü olan arabaların derdi büyük olabilir. birbirine elektrik atlatan kablolar, kablo demetleri içinde kolay seçilemez ve tesisat baştan yapılmak durumunda kalınabilir.

uzun sure yurtdışında kalmış ve sonra yurtiçinde satılmış, yerli plaka olmuş birkaç araç geçmişti elimize. tabanlarında ve şasilerde ciddi erimeler gözlemlemiştik. hiç yakıştıramadığımız markalardı bir de. neden böyle diye araştırırken, duayen abiler "yurtdışında buzlanmada kullandıkları solusyonlar bu hale getiriyor bunları" dedi, hiç mantıklı gelmedi. başka yerlerden de aynını duyduk. ehemmiyet vermedik. dalga dalga yayılmış bir efsane midir, gerçekten sebep solüsyonlar mıdır bilemem.

siz yine de ömrünün çoğunu yurtdışında geçirmiş bu tip arabaları iyi inceleyin. bazen ağır durumda olabiliyorlar.

çekme belgeli araç alacak olanların da bunlara ek olarak dikkat etmesi gerekenler var. ilgili başlıkta bir entrym var ama burada tekrar edeyim.

aracın son muayene geçerlilik tarihi ile, çekme belgesi alım tarihi arasında geçen süreye bakın. yani adam arabasını on sene muayenesiz kullanmış olabilir. küçük bir yerleşim yerinde hiç yakalanmadan muayenesiz gezmiştir. satacağı zaman da mecburen çekme belgesi almıştır. bu esnada vergi, trafik cezası, otoyol geçiş cezaları vardı ise onları da ödemiştir. lakin siz bu arabayı alıp yine köy kasabada çekme belgeli kullanacaksanız dert değil ama muayene ettirip trafiğe sokacaksanız, o on senelik muayenesizlik cezasını sizden isterler. o gecikme cezası, arabayı muayeneye götürürken ruhsat kimin adına ise onundur. eski sahipleri ile ilgili değildir artık.

ayrıca;

(bkz: conta yakmak/@rezilrusfaadam)

(bkz: motor tapası/@rezilrusfaadam)

(bkz: motorda su donması/@rezilrusfaadam)

(bkz: hararet müşiri/@rezilrusfaadam)

(bkz: hararet yapmak/@rezilrusfaadam)

(bkz: hararet göstergesi/@rezilrusfaadam)

(bkz: devirdaim/@rezilrusfaadam)

(bkz: araç çekme belgesi/@rezilrusfaadam)

(bkz: fan müşiri/@rezilrusfaadam)

(bkz: yağ lambası/@rezilrusfaadam)

(bkz: silindir kapak contası/@rezilrusfaadam)

(bkz: opel ascona/@rezilrusfaadam)

(bkz: opel ascona c diesel/@rezilrusfaadam)

(bkz: ford taunus/@rezilrusfaadam)

(bkz: fren limitörü/@rezilrusfaadam)

(bkz: avadanlık/@rezilrusfaadam)

(bkz: clutch kick/@rezilrusfaadam)

(bkz: peugeot 405/@rezilrusfaadam)

(bkz: peugeot 1.6 gr/@rezilrusfaadam)

(bkz: renault 25/@rezilrusfaadam)

(bkz: motor yağı/@rezilrusfaadam)

(bkz: lpg mikseri/@rezilrusfaadam)

(bkz: lpg regülatörü/@rezilrusfaadam)

(bkz: lpg beyni/@rezilrusfaadam)

(bkz: daewoo damas/@rezilrusfaadam)

(bkz: dizel araç benzinli araç karşılaştırması/@rezilrusfaadam)

(bkz: ford mondeo/@rezilrusfaadam)

(bkz: ikinci el araba alırken dikkat edilmesi gerekenler/@rezilrusfaadam)

(bkz: emme/@rezilrusfaadam)

(bkz: sıkıştırma/@rezilrusfaadam)

(bkz: ateşleme/@rezilrusfaadam)

(bkz: eksoz/@rezilrusfaadam)

(bkz: ekzoz manifoldu/@rezilrusfaadam)

(bkz: emme manifoldu/@rezilrusfaadam)

(bkz: bir arabada olması gereken özellikler/@rezilrusfaadam)

(bkz: motorun hararet yapması/@rezilrusfaadam)

(bkz: dizel motor/@rezilrusfaadam)

(bkz: tofaş kartal/@rezilrusfaadam)

(bkz: ivedik organize sanayi bölgesi/@rezilrusfaadam)

(bkz: wd-40/@rezilrusfaadam)

(bkz: renault 12 toros/@rezilrusfaadam)

(bkz: renault 21 manager/@rezilrusfaadam)

(bkz: fiat fiorino/@rezilrusfaadam)

(bkz: lpg'li oto arızaları/@rezilrusfaadam)

(bkz: lastik subabı/@rezilrusfaadam)

(bkz: su kaynatmak/@rezilrusfaadam)

(bkz: fiat ducato/@rezilrusfaadam)

(bkz: antifiriz/@rezilrusfaadam)

(bkz: subap yakma/@rezilrusfaadam)

(bkz: tekleme/@rezilrusfaadam)

(bkz: peugeot 405/@rezilrusfaadam)

(bkz: geri dönüş/@rezilrusfaadam)

(bkz: motorin/@rezilrusfaadam)

(bkz: daihatsu coure/@rezilrusfaadam)

(bkz: parçası değişen arabanın değerinin düşmesi/@rezilrusfaadam)

(bkz: 100 km'de 5 litre yakan araç/@rezilrusfaadam)

(bkz: otomobilin kalitesini gösteren küçük ayrıntılar/@rezilrusfaadam)

(bkz: trafik sigortası/@rezilrusfaadam)

(bkz: fiat ducato 2.8 jtd/@rezilrusfaadam)

(bkz: peugeot 405 gr 1.6/@rezilrusfaadam)

(bkz: üç silindirli otomobil/@rezilrusfaadam)

(bkz: emniyet kemeri/@rezilrusfaadam)

(bkz: oto kaloriferi/@rezilrusfaadam)

(bkz: fiat uno/@rezilrusfaadam)

(bkz: mitsubishi l300/@rezilrusfaadam)

(bkz: motorun hararet yapması/@rezilrusfaadam)

(bkz: lada samara/@rezilrusfaadam)

(bkz: renault laguna iii 2.0 dci/@rezilrusfaadam)

(bkz: araç muayene öncesi yapılabilecekler/@rezilrusfaadam)

(bkz: renault 9 gtd/@rezilrusfaadam)

(bkz: termostat/@rezilrusfaadam)

(bkz: 10.000 tl'ye araba almak/@rezilrusfaadam)

(bkz: oto vites/@rezilrusfaadam)

(bkz: şanzıman/@rezilrusfaadam)

(bkz: turhan aliko/@rezilrusfaadam)

(bkz: marş motoru/@rezilrusfaadam)

(bkz: şarj dinamosu/@rezilrusfaadam)

(bkz: frenpar/@rezilrusfaadam)

(bkz: fren/@rezilrusfaadam)

(bkz: dizel araç benzinli araç karşılaştırması/@rezilrusfaadam)

(bkz: trigger kayışı)

(bkz: direksiyon/@rezilrusfaadam)

(bkz: el fren ışığı/@rezilrusfaadam)

(bkz: far ampulü/@rezilrusfaadam)

(bkz: silecek/@rezilrusfaadam)

(bkz: lpg'li araç kullanırken dikkat edilecek hususlar/@rezilrusfaadam)

(bkz: ikinci el araba almak/@rezilrusfaadam)

(bkz: batala spreyi/@rezilrusfaadam)

(bkz: fiat 131/@rezilrusfaadam)

(bkz: z rotu/@rezilrusfaadam)

(bkz: renault safrane 2.5 diesel/@rezilrusfaadam)

(bkz: çakar stop lambası/@rezilrusfaadam)

(bkz: hanomag/@rezilrusfaadam)

(bkz: patpat/@rezilrusfaadam)

(bkz: üste para verilse alınmayacak araba/@rezilrusfaadam)

(bkz: liftback/@rezilrusfaadam)

(bkz: dizel motor/@rezilrusfaadam)

(bkz: araç muayene istasyonu/@rezilrusfaadam)

(bkz: sente ayarı/@rezilrusfaadam)

(bkz: dizel arabaya benzin koymak/@rezilrusfaadam)

(bkz: hafif ticari araç/@rezilrusfaadam)

(bkz: mazda 626/@rezilrusfaadam)

(bkz: infiniti g37 s/@rezilrusfaadam)

(bkz: araç içi cam buğulanması/@rezilrusfaadam)

(bkz: heel and toe/@rezilrusfaadam)

(bkz: start/stop sistemi/@rezilrusfaadam)

(bkz: v kayışı yerine kadın çorabı kullanmak/@rezilrusfaadam)

(bkz: vin diesel sürüşü/@rezilrusfaadam)

(bkz: araç takip sistemi/@rezilrusfaadam)

(bkz: motorun hararet yapması/@rezilrusfaadam)

(bkz: dizel otomobillerde turbonun iptal edilmesi/@rezilrusfaadam)

(bkz: arızalarıyla efsaneleşmiş otomobiller/@rezilrusfaadam)

(bkz: jikle/@rezilrusfaadam)

(bkz: renault 9 gtd/@rezilrusfaadam)

(bkz: atf/@rezilrusfaadam)

(bkz: intercooler/@rezilrusfaadam)

(bkz: motor bloğu/@rezilrusfaadam)

(bkz: peugeot 301/@rezilrusfaadam)

(bkz: fiat linea otomatik vites/@rezilrusfaadam)

(bkz: ağır hasar kayıtlı temiz araba/@rezilrusfaadam)

ve yine hep eski oto muhtemel arızaları ile ilgili pekçok entry. eskiler arasında buldukça eklerim. gerçi bunlarla uğraşmayıp, yeni model ikinci el için "şasi no'dan kazası var mı bakın" falan yazsaydım ekşişeyler'de olurdu entry ama o kadar prof değilim bu işlerde. ancak bir otoyu parçalayıp geri toplayabiliyorum ve faydalı olacak bilgi vermekte ısrar ediyorum. mallık işte.

devamını okuyayım »