rezzanzeren

  • azimli
  • mangal yürekli rişar (503)
  • 1566
  • 9
  • 1
  • 0
  • evvelsi gün

cinsiyet ayrımcılığı

doğumla başlar.

kız doğurmak günahtı bizim oralarda mesela. kız doğuran kadına çeşit çeşit eziyet bir hor görme bir ... ya benim aklımın almayacağı zulüm işte.

belinden düştüğüm yaratığın ilk çocuğuyum
ilk büyük hayal kırıklığı buydu sanırım bana dair ,en büyüğü ise ne yaparsa yapsın beni sindirememek oldu.
kendi anasının en büyük oğlu ve errrrkek değil de kız oluyor çocuğu.
(on santim bonus vermedi doğa dört kilo taşak yaptım olma mı?)

rahminde yeşerme gafletinde bulunduğum kadının günlerce yüzüne filan bakmamış kız doğurdu diye.- benimki sıradan bir örnek benim büyüdüğüm coğrafyada ve benzerlerinde oğlan doğuramıyor diye üstüne kuma üstüne kuma getirilen onlarca kadın var- neyse bunlar seri üretime devam etmişler de erkek çocukları olmuş barışmış karı koca yaratıklar.

pek çok şeyi yapmam engellendi, bisiklete binmeyi bilmiyorum hala mesela gerekçelerini duysan ayağının altından toprak kaçar, 12 yaşında eve kapatıldım, okul ev okul ev sıfır sosyal çevre, sıfır sosyalleşme, izin verdikleri akrabalar dışında birisiyle görüşmem yasak, sinema yok tiyatro yok konser yok , çıldırmamak için kitap okumaya başladım. 15 yaşında belinden düştüğüm okul çıkışlarında beni takip etmeye başladı bir keresinde otobüsün en arkasında ilkokuldan beri arkadaşım olan bir başka kızla güldük diye dayak yedim.
adab-ı muaşeret filan! zihniyetin kurusun senin. peygamber efendileri erkek kıyafeti giyen kadını lanetlemiş mi ne yapmış üniversiteye gidene kadar hiç pantolonum olmadı. ah! evet çook koyu muhafazakar bir ailenin çook yanlış gelmiş kızıyım ben. allahlarını sorgulamaya kalktım dayak yedim, dinlerini sorgulamaya kalktım dayak yedim, erkek çocuklarının neden bu denli özgür olabildiklerini sorguladım dayak yedim. üstelik benimle dayanışması gereken rahminde yeşerdiğim kadın sopaların en kalınını sallayan oldu hep sırtıma.

bak bu beni hep dehşete düşürmüştür hala da düşürmekte;
nasıl oluyor da bu zihniyet kendine kadın yandaş bulabiliyor? erkeklerin başarılı oldukları ender konulardan biridir fikrimce ; kadını kadına kırdırmayı başarmak.
bir bakın etrafınıza; bir kadını yaftalayıp sıfat takmak konusunda (anladınız siz o sıfatları) kadınlar hep birinci gelir. önce kadınların ağzından çıkar bir başka kadının namusu namussuzluğu konusundaki yorumlar, erkekler daha arka saflarda yer alırlar neden biliyor musunuz erkekler o sıfatlardan nemalanabileceklerine dair ümitler yeşertirler zihinlerinde. ve zaten gözü dönmüş hevesli kadınlar var ön saflarda niye ellerini ağızlarını kirletsinler?
çok korkutucu bu, bir kadının böyle bir düzenin yılmaz neferi olmasını çok korkutucu buluyorum ben...

zulmü uzun uzun anlatmayayım şimdi. uzantıları yansımaları tezahürleri bütün ülkenin üstüne düşüyor da ufku karartıyor zaten.

neydi konu cinsiyet ayrımcılığı mı?

doğumla başlar maruz kalan için.

devamını okuyayım »
06.04.2016 15:39