ricky the emotinal

  • 350
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

ghost of tsushima

ps4'te platin peşinde koşup aldığım oyundur. hikayesi gayet klişe ve açıkçası sonu pek bariz. ama oynanışında sağladığı çeşitlilik, en azından oyunun başlarında sizi epey zorlayarak çok zevkli vakit geçirmenizi sağlıyor. ikinci yarıdan itibaren de aşırı kolaylaşıyor. öte yandan ana hikayenin sığlığı da yan hikayelerle örtülmeye çalışılmış ve bence faydalı da olmuş.

yalnız oyunda animasyon kıtlığı yaşanıyor. bambu, çiçek toplamaktan da bahsetmiyorum. mesela kayığa binip gemiye gideceğiz, hop siyah ekran giriyor. kapı açacağız, hop siyah ekran giriyor. yani animasyon çeşitliliği bakımından, sucker punch'tan bir rockstar veya naughty dog özeni kimse beklemiyordur da bu kadar sınırlı olunca da göze batıyor, göze batınca da oyun hakkındaki olumsuz eleştirelere konu oluyor ister istemez.

bir de yine alakalı bir konu: ara sahnelerde devamlı uzak çekimlerle görüyoruz karakterleri. tamam her npc'ye motion capture yapmamışsınız da lip-sync de mi yapamadınız diye içimden geçirdim sürekli. yan görev bolluğundan ötürü bu kısımlar aşırı tekrara biniyor ve yine göze batıyor.

son olarak özel hareket eksikliğinden de bahsedeceğim. yine 2018 god of war'ın beni alıştırdığından ötürü müdür bilmiyorum, oyunda yalnızca iki özel hareket olması (üçgen+yuvarlak ve l1+r1 kombinasyonları) bir süre sonra yetersiz hissettirmeye başladı. bu açığı duruşlarla kapatmak istemişler ama aynı etkiyi tabii ki vermiyor. yapay zekanın rezalet olması da bunda etken.

şöyle bakınca olumsuz çok şey var gibi görünebilir ama bunlar, oyunu 70 saat oynadıktan sonra iyice beynime yerleşen şeyler oldu. yoksa manzaralarından, dövüş sisteminden ve açık dünyası takdir edilecek düzeyde. puan verecek olsam 8,0 veya 8,1 verirdim.

bu oyunu days gone ile aynı kefeye koyuyorum. ikisi de eksikleri olan ama kendilerini güzel oynatan oyunlar. ve ikisinin de ikinci oyunlarının çok daha kaliteli ve pürüzsüz olacağından eminim.

devamını okuyayım »