rockunzel

  • 4
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 yıl önce

vatanım sensin

hatırla sevgili'den sonra bir hafta boyunca yeni bölümünü izlemeyi heyecanla beklediğim, bırakın yeni bölümünü fragman çıktı mı diye her gün düzenli olarak kontrol ettiğim tek türk dizisiydi. son zamanlarda artan mantık hatalarını görmezden gelmeyi de başarmıştım fakat bu bölümüyle dizi final yaptı benim için. entry orucumu da bozdum. zira yerimde duramıyorum sinirden. içimi dökmeye ihtiyacım var.

--- spoiler ---

önce leon-hilal gibi beni 26 yaşımda liseli ergenlere çeviren, izlerken nefesimi tuttuğum, yerimde duramadığım bir aşk hikayesini abuk sabuk entrikalarla boka çevirdiniz, sonra da azize'ye 5 yaşındaki çocuğun yapmayacağı bir aptallık yaptırdınız. yavrum cevdet heyecanla koştu gitti azize'ye, tokadı yiyip döndü bir şey de söylemedi. sahi yakup bu kadar aptalın arasında hala nasıl delirmiyor? neyse sorun değil, siz onun da çaresine bakarsınız. senaryonun bu saatten sonra toparlanması için tüm karakterlerin aniden çok akıllı, mantıklı davranmaya başlaması gerekiyor. o zaman da haklı olarak diyeceğiz ki bu nasıl bir tutarsızlık? ne güzel başlamıştınız halbuki.

cevdet'in azize'ye gerçeği söylememesindeki saçmalığı "nereye gitti şimdi bu pusula?" diye düşünüp yaşadığı şoka yoruyorum. azize'nin de sonraki bölümde "cevdet bu pusulayı nerden biliyor?" diye düşüneceğini umut ediyorum. ulan siz yazacaksınız biz de oturup izleyeceğiz. alt tarafı bir dizi izliyorum. sizin saçmalıklarınızı mantığa oturtmaya çalışırken beynimi yakmak zorunda mıyım ben? bakın daha hilal'in yunan alfabesini ve yunancayı nerden bildiğine, tevfik'in aynı boyutta bir kağıt bulup kaşla göz arasında o pusulayı nasıl yazdırdığına girmedim bile.

--- spoiler ---

yalvarıyorum konuyu çekip sündürmeyin bu kadar. elinizde çok zengin bir malzeme, yetenekten ölecek oyuncularla dolu harika bir kadro var. korkmayın bu ülkede dizi sektörüne hiçbir bok olmaz. siz yine yolunuzu bulursunuz. bu dizi bir sezon daha kısa sürsün, cebinize biraz daha az para girsin ama geriye dönüp baktığınızda "ne güzel bi iş yaptık lan biz" diyebilin.biz de ülkenin en büyük kanallarından birinde, hem de böyle bir zamanda mustafa kemal'in adının korkusuzca zikredildiği, osmanlı yerine milli mücadelenin yüceltildiği bir dizi yayınlandı ve biz de keyifle, gözümüzde yaşlarla izledik diyelim.

bu dizinin kitlesi belli. mustafa kemal'in adını duyduğunda gözleri dolan insanlarız biz. ülkenin en boktan zamanına denk geldik. zaten kalbimiz kırık. bir de siz yapmayın. nolur be!

ben bu entry'yi yazarken yeni fragman yayınlandı. cevdet'in ifadesine bakılacak olursa azize'nin yalvarmalarını cevapsız bırakacak gibi. izlemiyorum kardeşim. diziyi kendi kafamda devam ettiriyorum. azize öğreniyor cevdet'in asıl "vazifesini". eşref paşa azize'ye olan güveninde haklı çıkıyor. azize'nin önderliğinde kadınlar, milli mücadelede aktif rol alıyor. tevfik belasını buluyor. yıldız-leon saçmalığı tarihe karışıyor. hilal-leon aşkı yüreğimizi titreten mektuplarla gizli gizli devam ediyor. zaten savaşın sonunu biliyoruz. yunanlar geldikleri gibi gidiyorlar. savaş bitince leon yunanistan'a dönmüyor. hilal'le evlenip kordon'da bir eve taşınıp mutlu mesut yaşıyorlar. leon hilal'e her akşam piyano çalıyor. gözlerini analarından miras almış iki tane bebeleri oluyor. noldu? saçma mı geldi? sizin yazdıklarınız kadar saçma değil bence.

üzdünüz lan beni. bunca işimin arasında açıp açıp ergenler gibi hilal-leon sahnelerini izliyorum. yahu birbirine aşık iki dizi karakteri insanı bu kadar mutlu eder mi? beni ediyordu işte. yunan kültürüne olan ilgim yüzünden bu çift benim gözümde tahmin edemeyeceğiniz bir yerde. cumhuriyetin katlinin oylanacağı referandumun hemen öncesinde milli mücadele yıllarını sevdiğim oyuncuların yer aldığı kaliteli bir yapımda izleyip gururlanıyordum. belki bu dizi bir kurgu üzerinden de olsa cumhuriyetin ne zorluklarla kurulduğunu, nice gencin bu uğurda yitip gittiğini insanların tekrar hatırlamasını sağlar diyordum. umudumu bir diziye bağlayacak kadar çaresiz durumdayım ulan. ben daha size nasıl anlatayım?

bu dizi, mantıksız entrikalara kurban edilecek bir dizi değildi. resmen başka derdim yokmuş gibi bir de buna üzülüyorum. söylemek istediğim çok şey var ama vallahi yıldım.

devamını okuyayım »