roket adam

  • 2132
  • 5
  • 2
  • 0
  • dün

montreux boğazlar sözleşmesi

kanal istanbul adlı çılgın projenin en büyük argümanlarından biri bu anlaşma ile direkt bağlantılı.

montrö boğazlar sözleşmesi uyarınca boğazlar'dan geçen hiç bir gemiden ücret alamıyoruz. daha resmi olarak anlatmak gerekirse boğaz uluslararası su hükmünde sayılıyor, dolayısıyla kafanıza göre geçebiliyorsunuz. başbakanın muhteşem projesi ile birlikte gemileri boğaz yerine kanal istanbul'a yönlendiriyoruz, sonra geçen gemilerden para alıyoruz. nasıl yapılacağı meçhul tabii. bi kazalım toprağı, yapay boğaz yaratalım, inşaat firmaları hakedişlerini alsın da yasal kısmını sonra düşünürüz.

her neyse. şey diyecektim, bu sözleşmede şöyle şahane bi nokta var: sözleşme 20 yıl yürürlükte kalacak, bu süre dolmadan 2 yıl önce taraflardan kimse sözleşme feshini talep etmezse, sözleşme yürürlükte kalmaya devam edecekmiş ki ediyor. sözleşmenin süresi 1956'da dolduğu halde halen kimse fesih talebi yapmadığından biricik boğazlarımız halen yol geçen hanı.

zamanında dumanı üstündeyken, sözleşme süresi dolduğunda fesih talebinde bulunmayan o hükümet kim acaba diye bakmış birileri, merak etmiş. bir de ne görelim, demokrasinin neferi, tam bağımsız türkiye isteyenlerin idolü, mağdurların paşası.

yıl 1956. işte o iktidarın adı, demokrat parti, başbakan ise adnan menderes idi.

http://tr.wikipedia.org/…riyeti_hükûmetleri_listesi

(paticik forumlarından remus'a teşekkürlerimle. kaynak: https://tr.wikipedia.org/…ontrö_boğazlar_sözleşmesi )

devamını okuyayım »
25.06.2013 21:19