roket adam

  • 2439
  • 10
  • 5
  • 0
  • dün

anders behring breivik

çok çok enteresan bir katil profili. bundan çok kral film çıkar usta.

32 yaşında norveçli bir adam. finans eğitimi ve buna ek olarak iki farklı lisans eğitimi daha almış. (triple major sanırım). internet girişimcisi ve -sıkı durun- 24 yaşında milyoner olmuş. tam bir başarı hikayesi.

mason, amerikan-yanlısı, milliyetçi-muhafazakar bir elemanmış. politik görüşünün müslüman ve yabancı karşıtı olduğu belirtilmiş. facebook hesabındaki ilgi alanları arasında masonluk, body building ve avcılık bulunuyormuş. ayrıca world of warcraft'ta level 85 bir karakteri varmış.

twitter hesabı da var ve tek tweet'i 17 temmuzda bir filozofun sözünden alıntı yapılarak yazılmış:
"one person with a belief is equal to the force of 100,000 who have only interests."

son aylarda tarımcılıkla uğraşmaya başlamış ve bomba yapımı için gerekli malzemeleri işi için gerekiyor diye getirtmiş. bombayı hazırlamış.

öyle bir plan yapmış ki, bombayı oslo'ya bırakmış, oslo'daki patlamadan dolayı tüm gözler oraya çevrilmişken, kendisi oslo yakınlarında, bir adada sol görüşlü bir partinin düzenlediği gençlik kampına polis üniformasıyla gidip, herkesi gelin diye çağırıp, toplam 90 küsür genci otomatik silahla kurşunlamış.

norveç yasaları gereği maksimum 21 yıl muhteşem norveç hapishanelerinde yatıp çıkacakmış (http://www.google.de/…hl=tr&tab=wi&biw=1366&bih=662)

durum tam olarak şu: http://i.imgur.com/ueygp.jpg

neden yaptığını "gerçekten" çok merak ediyorum. başarıyı erken yakalayıp delirmiş bir adamın işi mi, yoksa farklı bir olay mı var, ileride çıkar kokusu. buna ek olarak, tüm amerikan basınının, özellikle de new york times'ın pompaladığının aksine, olayın islamcı bir örgütle alakası olmadığı ortaya çıktı. bu da batı basınının ve ikiyüzlülüğünün yeni bir kanıtı daha olarak kenarda dursun.

eğer bu, gerçekten de denildiği gibi "başarılı bi adamın huzurdan delirmesi" değilse, yani bu adamı buna iten özellikle siyasi sebepler varsa, hakkaten böyle bir herifi 90 kişilik katliama iten siyasi oluşumdan korkarım, saygı duyarım.

edit: 23.07.2011 18:32 ~ 19:08 tarihinde ve saatinde yazdığım bu entry ile alakalı olarak bazı arkadaşlar elin teröristine ne saygı duyuyorsun gibi mesajlar yazdılar. haklı olduklarını düşünüyorum. tabii ki saygı falan duymuyorum bu caniye. sadece norveçli bi süt çocuğunun bir ölüm makinasına dönüşmesi ilginç gelmişti, bu kadar.

devamını okuyayım »