ronin68

  • azimli
  • anadolu çocuğu (343)
  • 2068
  • 73
  • 24
  • 0
  • dün

erkeklerin kadınları anlayamaması

objeleri, olguları ve olayları tamamen farklı şekilde algılayıp değerlendirmelerinden kaynaklanır.

kadın ve erkeği aynı tür canlı olarak düşünmek (homosapiens) en büyük yanılgıdır. ikisi evrimsel süreç boyunca onbinlerce yılın sonunda iki farklı tür haline gelmişlerdir. mesela; erkeğin "ne dediğine" bakılırken, kadının "ne demek istediğine" bakılır. kadın konuşmaz, ima eder. bunu hem diliyle hem de bedeniyle yapar. (sadece kendi dillerini konuşabilen bir italyan ile bir çinli 'yi düşünün)

çokça verilen bir örnektir. bir erkek birisine "hadi kahve içelim" diyorsa, gerçekten "kahve içmek" istiyordur. bir kadın birisine "hadi kahve içelim" diyorsa; kahve bahanedir, "bir konu var konuşalım" demek istemektedir. istisnalar kaideyi bozmaz.
ya da başka bir örnek: bir erkek birisine "kahve içer misin?" dediğinde, gerçekten karşısındakinin kahve içmek isteyip istemediğini soruyordur. bir kadın birisine "kahve içer misin?" dediğinde ise kadının kendisi aslında kahve içmek istiyordur ve bu istek önceliklidir.

gelelim diğer bir duruma. bir erkekle kadın lokantaya girdiklerinde erkek içgüdüsel olarak sırtını duvara verecek şekilde oturur (kendilerine karşıdan gelecek tehlikeyi savuşturmak adına arkasını sağlama alır). kadın ise lokantaya girdiğinde 180 derece açılı gözüyle tüm masaları taramış, tanıdık var mı yok mu, hangi masada kim nasıl giyinmiş vs. belleğine kazımıştır. aynı şey erkekle kadın bir otele gittiklerinde de yaşanır. erkek kapıya yakın tarafta yatar. bunlar yine evrimsel süreç ile ilgilidir.

yatak odasında uyurken erkek dışarıdan gelen bir dal çıtırdamasına uyanabilirken, kadın uykusuna devam edebilir. ama buna karşılık bebek ağladığında erkek fosur fosur uyuyabilirken, kadın bebeğin en küçük bir ses çıkarmasına uyanabilir. hassasiyetleri ve öncelikleri farklıdır.

fiziksel anlamda da örneğin erkekler dar açıyla daha uzun mesafeyi görebilirken kadınlar neredeyse 180 dereceye varan geniş açıyla fakat ancak kısa mesafeyi görebilir. (erkek çocuklar bu nedenle trafikte karşıdan karşıya geçerken daha fazla araba altında kalırlar) kadınların araba kullanırken çokça hata yapmalarında bu da etkilidir. (uzamsal yeteneklerini olumsuz etkiler bu kısa mesafe. özellikle karşıdan gelen arabanın mesafesini net algılayamazlar)
buna bağlı olarak; mesela er kişi, nutella kutusunu almak için buzdolabının kapısını açtığında gözleri otomatik olarak rafın derin iç kısımlarına gider, burnunun ucundaki nutellayı görmez. az sonra karısı gelir adamın burnunun ucundaki nutellayı alır ve kocasına "burnunun dibinde ya nasıl görmezsin" diye çıkışır.)

yukarıda bir yazar arkadaşın da belirttiği gibi; erkek beyni daha çok sonuç odaklı çalışır. kadın içinse sonuca giderken kullanılan yöntem ve detaylar bazen sonucun kendisinden daha önemlidir.

netice itibariyle; bir erkeğin kadını, bir kadının da erkeği tam olarak anlayabilmesi için öncelikle ikisinin de farklı türler olduklarını kabul etmeleri gerekir. diğer aşama ise bu farklılıklarını bilip kızmadan, gücenmeden empati yapmalarıdır.

bu kıyağımı unutmayın genşler.

devamını okuyayım »