ronnie

  • 141
  • 0
  • 0
  • 0
  • 8 yıl önce

8mm

yönetmen olsam ve rahatsız bir adam rolüne uygun aday arasam, peter stormare den başkasına gitmemeliyim düşüncesini tekrardan aklıma sokan izlemelik.

efendim, şimdi bu filmi izleyip de "nicholas cage gene iyilerin iyisi. süper kahraman. darkwing duck." falan tarzı bir yorum yapamam, çünkü bana göre, film tam tersi bir yorum yapmaya çalışmış. daha max başta demiyor mu, "if you dance with the devil, the devil don't change. the devil changes you." diye? tom welles de iyi giriyor işe, ama kötü çıkıyor. şeytan değil o değişiyor. ilk cinayetini işlemek için kendi hırsını yeterli görmeyince, o anda kızın annesinin ne kadar kırılacağını bile bile, sırf o gücü ele alabilmek adına kadını aramıyor mu? machine in evine giderken daha rahat olması sanırım konuyu iyice gözümüze sokuyor. mr christian, kızı öldürebileceğini göstermek için bunu yapıyor, eddie poole para için, dino velvet sanat için yapıyor besbelli (kendi ölümünün bile daha sanatsal olması gerektiğini düşünen bir adam bu), machine ise istediği için. tom welles ise sözde "iyilik" için yapıyor, ama onun da, ailesinin de, kızın annesinin de bildiği birşey var, değişen şeytan değil kendileri. en sondaki o zoraki gülümsemelerde içimin ürpermesinin sebebi de budur belki.

şahsen minik bir fikrim daha var, ama bu çok metnin altını mı görmeye çalışmaktır, olmayan birşeyi mi eklemektir bilemiyorum. tom ile karısının o "odun"vari seni seviyorumları, bence aralarındaki ilişkinin iyice durağanlaştığını, tom un aldığı her görev ile nasıl kolayca ailesinden uzaklaşabildiğini gösteriyor. daha ilk sahnelerde, işten dönen tom un eve girer girmez ilk yaptığı iş karısını, kızını öpmek değil, buzdolabından soğuk birşeyler almak. belki bu yüzden kadın evini terketmiyor sonunda. şeytanın kocasını değiştirdiğini görüp, hastalıklı bir şekilde bunun bazı tutkuları da ateşleyeceğini düşünüyordur. değişim kaçınılmaz diye boşuna dememişler.

saolasın joel schumacher, pek hoş, pek farklı, bazen bir sonraki sahnesi kolayca tahmin edilebilmesine rağmen zevkle izlenen bir film olmuş bu.

devamını okuyayım »