rosi09

  • 3369
  • 23
  • 1
  • 1
  • bugün

öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler

[atilla ilhan'ın "cinayet saati" isimli şiiri veya şiir'in hatırlanması konusunda daha yardımcı olan " cinayeti kör bir kayıkçı gördü" şeklindeki dize.]

"atila ilhan’ın şiiri bütünüyle kör bir insanın anlatımıdır. şiire bu açıdan bakmak, ufkunuzu biraz daha genişletir.

kör bir insanın ayı yeşil olarak düşünmesi mesela. sanırım yeşilay kurumuyla ilgili.. ya da şafağın nabız gibi atması. etrafı göremediği için, şafağın söktüğünü çevredeki seslerin değişmesinden, sessizliğin yavaş yavaş bozulmasından anlıyor.

cinayete kurban gidense, insan değil vapur. haliçte demirlemiş hurda bir vapurun, gece gizlice sökülüp hurdacıya satılması anlatılıyor. maktulün 15 yıllık arkadaşları. yani gemi çalışanları, vapur hurdaya çıkıp işsiz kalınca, biraz öfke, biraz para hırsıyla, vapuru gizlice söküp, parçalayıp satıyorlar.

tabi bütün bunlar kör kayıkçının hayal dünyasında olup biten şeyler. sarhoş, şizofrenik, gözleri görmeyen bi adam, haliçte gece yarısı, aşırı ses çıkaran, peşpeşe düdüğünü öttüren vapuru duyunca, tam 13 defa yani düşünün.. önce vapura çok fena sövüyor, sonra hayal dünyasında bu olayı yaratıyor. çünkü ne diyor sonunda? hiç biriniz orada yoktunuz. yani olayı kendisinden başka gören, farkeden kimse yok..

bunun dışında, vapurun bıçaklanırken böğürmesi, çırpınması, ağlaması, gözyaşı dökmesi.. ellerinin bağlı olması.. inanılmaz metaforlar. büyüksün atila ilhan baba."

mitokondriyel adem nickli susere buradan teşekkürler.

edit: düzeltme.

devamını okuyayım »