round midnight

  • 380
  • 2
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

kürtaj

haktır öncelikle.

geçen gün twitter’da tt oldu, ben de bununla ilgili o sırada öğrendiğim ve belki birileri için hayati önem taşıyabileceğini düşündüğüm bilgileri paylaşmak istedim ama o hafta içerisinde lanetlenmiş ve çaylak edilmiştim*. şimdi yazıyorum madem.

açıkçası aktif bir cinsel hayatım olduğundan beri, ekonomik açıdan ailesine bağlı biri olarak en büyük korkularımdan biri istenmeyen bir hamilelikti. bunun için hep kenara biraz para atmaya çalıştım, acil bir durumda nereye başvurabilirim, yeterli parayı toplayamadıysam birilerinden borç isteyebilir miyim, aileme haber vermeden halledebilir miyim, bunları düşündüm. bir planım olsun istedim yani.

kürtajın iki yolu var kısaca, biri operasyon, öteki de medikal kürtaj. ben senelerce medikal kürtajın türkiye sınırları içerisinde bir seçenek olmadığını zannediyordum. oysa medikal kürtajı sağlayan ilaçlar eczanelerde satılmasa da reçeteyle temin edilebiliyormuş. bu da tamamen yasalmış. peki nasıl olacak?

buraya t24’ün şu haberini ekleyeyim öncelikle. sonra da kısaca özet geçeyim:

haber women on waves ve daha sonra aynı organizasyonun online versiyonu olarak kurulan women on web ile ilgili. kısacası kürtaja erişimi kısıtlı olan kadınlara sağlık hizmeti götüren bir kuruluş.

women on web, medikal kürtaj için size reçete yazma yetkinlikleri olan doktorlardan, online konsültasyon ile uygun bulunduğu takdirde düşük sağlayan ilaçların reçetesini alabildiğiniz bir platform. anladığım kadarıyla ücretsiz, bağış yapacak durumdaysanız bağış yapıyorsunuz, yoksa hiçbir şey yapmadan ilaçları edinebiliyorsunuz.

yalnız haberi okuduktan sonra keşfettiğim bir şey var. ne olduğunu, nasıl olduğunu görebilmek için internetten web sitesine girmeyi denedim, açılmadı. önce site güncel olmayabilir sandım. oysa vpn ile deneyince gördüm ki türkiye’den erişimi engelliymiş. :)) dolayısıyla siteye vpn ile giriş yapılabiliyor.

sağlık açısından hiçbir şeyi garanti edemem, böyle bir yetkinliğe sahip değilim ama birilerinin bu seçeneği bilmeye ve değerlendirmeye ihtiyacı olabileceğini biliyorum. bu sebeple buraya da linki bırakıyorum: women on web

devamını okuyayım »