royalewithoutcheese

  • 100
  • 1
  • 1
  • 0
  • evvelsi gün

candide

okurken aşırı zevk aldığım felsefi bir iyimserlik eleştirisi.

'yaşanan her şeyin bir nedeni vardır' gibi günümüzde halen yaygın olan bir düşünceye karşı yazılmış bir romandır candide.

çektiğimiz acıların, dünyadaki kötülüklerin bir anlamı olması gerektiğine ve belki de en kötüsü mutlu sonlara inanıyoruz hala. bir gün hayatımıza girip her şeyi değiştirecek bir insanı veya bizi sonsuza dek(!) mutlu kılacak bir kırılma noktasını bekleyerek geçiriyoruz ömrümüzü.

oysa ki kitapta da denildiği gibi 'hayal gücümüz, ihtiyaçlarımızın daha ötesinde.' bir arzu, istek zihnimizde yer edince ona ulaşmaktan başka tatmin yolu yok. ulaştıktan sonra da elde edilen tek şey ise insan doğası gereği hayal kırıklığı. devam etmek için yeni hayaller, yeni arzular gerekli ve sonuç kocaman bir rutin, bir tatminsizlik döngüsü. her şeyin mükemmel olduğu ütopya ülkesi el dorado bile candide'e aradığı cevabı sunmaz. her istediğimiz olursa yaşamanın bir anlamı kalmaz.

döneminin her kitabını okuyan entelektüel karakterimiz bile okuduğu her kitabı yerer, onları okumuş olmaktan sıkılır ve zevk almamaktan zevk alır hale gelmiştir.

candide'ın bir sofraya oturduğu 4 hükümdar ve onların hayatları candide'i her şeye sahip olmanın sürekliliğinin olmadığı yönünde ikna eder. ki hayatlarına imrenilen sultanlar, hükümdarlar, krallar bile ne zorluklar çekmiştir. kimleri tahtan indirmiş, kimler tarafından tahttan indirilmişlerdir.

bu kadar acı, bu kadar yoksulluk, bu kadar ölüm, bu kadar tecavüz, bu kadar kötülük niye? istanbul'daki dervişe göre bu bizi hiç ilgilendirmez? sultan, mısır'a bir gemi gönderdiğinde içindeki farelerin huzurlu olup olmadığı ile ilgilenmez.

o halde niye bu varoluş? bu dünya niye var?
cevabı çok basit, bizi delirtmek için.

peki ne yapılmalı?
susmalıyız! hayatı katlanılabilinir kılan tek şey bu konuya fazla kafa yormadan çalışmaktır zira çalışmak bizi can sıkıntısından, yoksulluktan ve kötü alışkanlıklardan korur.

'ama artık kendi bahçemizi ekelim.'

devamını okuyayım »