royalsociety

  • aklıselim (564)
  • 591
  • 23
  • 3
  • 0
  • 3 gün önce

ızgara planlama

grid plan, amerikadan ve barselona şehrinden aşina olduğumuz cetvelle çizilmiş yolların birbirini dikey olarak kestiği şehir ve yol planlamasıdır.

türkiyede ve avrupada ilk tercih olmasa da amerikadaki neredeyse tüm yollar bu planla çizilmiştir.
bunun sebebi avrupa ve anadolunun şehir planlamasının daha olmadığı, ilkel çağlarda şehirleşmiş olmasıdır. amerika ise bilakis yurt edinildikten sonra özenle bu şekilde planlanmıştır.
bunun yanı sıra amerikayla birlikte ortaya çıkmamış, antik çağlardan beri var olagelmiştir. zaten bir şehir planlaması yapılırken akla ilk başta tüm yolları düz ve birbirini kesen şekilde yapmak gelir. bu yüzden romada ve avrupa’da planlanarak yerleşilmiş şehirlerde de bu düzen görülmektedir.
roma’da bu tarz planlamaya centuriation denmekteydi.
sanayi devrimiyle birlikte şehirlerin genişlemesi ve sanayi şehirlerinin kurulmasıyla bu plan daha sık kullanılmaya başlanmıştır.

türkiyede ise ne yazık ki bu tarz bir planlamaya gıpta ile baksak da çok az rastlamaktayız. yukarıda dediğim gibi şehirleşmenin insanların antik dönemlerden bu yana rastgele şekilde yerleşmesiyle meydana gelmiş bölgelerde bu planın görülmesi düşük bir ihtimaldir.
bunun yanında anadolunun yeniden yaratılmış sayılı örneklerinden ankarada ise bu plan nedendir bilinmez, atam tarafından ya da o dönemki şehir planlamacıları tarafından da uygulamaya sokulmamıştır. atatürkün şehrin göbeğinde şehir meydanının olduğu, bir çember halinde şehrin genişlediği ve en sona tarım alanlarının bırakıldığı şehir planlamacılığı ise yine yalnızca kağıt üstünde kalmıştır.
halbuki yeniden kurulan ulusta bu plana sadık kalınsaydı diğer bölgelere de örnek teşkil edilmiş olurdu.

edit: başlık zaten mevcutmuş aramaya inanmıştım ama salaklığıma gelmiş.
başlık taşınırsa bu utançtan kurtulmuş olurum.
ızgara plan

devamını okuyayım »