rrr

  • şekerpare (695)
  • 785
  • 0
  • 0
  • 0
  • 7 ay önce

troçkizmle harmanlanmış dogmato revizyonizm

tam adı "troçkizmle harmanlanmış dogmato revizyonizm ve hoca'nın müritlerinin havı dökülmüş incileri" adlı makale. 90'lı yıllarda partizan dergisinde yayınlanmıştır.

kuvvetle muhtemel; kulağa melodik, beyne şaşırtıcı gelen sözcük dizimidir işbu makaleyi sözlük sütunlarına taşıyan. öte yandan türkiye'de solun güçlendiği zaman nasıl da amacını ihmal edip, birbirine vurmak için ne aliterasyonlar düzdüğünün delilidir.

kavramlara aşina olmayanlar çoğunluktadır elbet, herkesin bu jargonu anlamasını beklemek saflık olur. başlığı açıklayıp, makalenin anafikrinden kısaca dem vurup bu entry'i çok uzamadan bitirmek niyetindeyim.

türkiye'de, militan sol içindeki istisnai bir kaç akım dışındaki çoğunluk stalin çizgisini savunur, troçkizm'e karşılık. troçkist olmak ayıp gibi bir şeydir. revizyonist olmak ise bir sürü sol hareketin birbirine uygun gördüğü bir sıfattır. kimse kendine revizyonist demez. gel gör ki revizyonist olduğu öne sürülen hareket, revizyonistliğine kanıt gösterilen bu yaklaşımı inatla sürdürüyorsa ona "dogmato revizyonist" dendiği de oluyormuş demek. şerrefsizin önde gideni gibi bir vurgudur. bu kadarı yetmezmiş gibi bir de troçkizmle harmanlarsan bu tutumu, çok afedersin ama sikseler yeridir kategorisine sokarlar.

ve'den sonraki kısımda adı geçen hoca enver hocadır. hoca'nın müritleri diye kastedilen aep çizgisindeki sol yapılar, özellikle de tdkp'dir. zaten partizan dergisinde 2-3 sayı boyunca süren makalenin özü bir tdkp eleştirisi olmasıdır. tkp ml çizgisindeki partizan dergisi, tdkp'ci hoca müritlerinin incilerinin havının dökülmüş olduğuna kanaat getirmiştir. uzun vadede haklı çıktığı görülmekle beraber, partizan'ın incileri de pek parlak görünmemektedir buradan bakınca.

tüm bu karmaşıklığa karşı, makale başlığı zekice görünmektedir. hocacılara mürit yakıştırması, kabalığına karşın, komiktir.

devamını okuyayım »
27.11.2006 11:21