ruhi mucerret

  • 1671
  • 74
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

yalnız yaşayanlara tavsiyeler

uzun yıllardır icra ettiğim durumda vereceğim altın öğütlerdir.

-komşularla arayı iyi tutmayın. kötü de tutmayın. sıfır noktasında durun, ağırlığınızı asla bozmayın. hele de emekli ağırlıklı bir apartmanda iseniz. kimseye gevşemeyin, zira vereceğiniz nazik bir selam, sizin hayatınıza müdahale etme ukalalığı olarak geri dönecektir. (bkz: evlilik baskısı)

-muhakkak disiplinli olun. çok basit konularda bile. çıkardığını kirli tişörtü -ortalığa değil de- çamaşır sepetine atma alışkanlığınız, hayatınızda çok ciddi bir dalga etkisi yaratacaktır.

-muhakkak disiplinli olun, hafta sonları, çok müşkül bir durum olmadıkça geç kalkmayın, erken kalkıp gününüzü verimli geçirin. hayat kısa. ölüm yakın

-yemek olayını şöyle çözüyordum; haftalık, soğuk yemeye ve ısıtıp yemeye müsait yemekler için malzeme alıyor, evlere temizliğe giden bir kadına haftalık olarak tencere tencere yaptırıyordum. dolma, bol çeşit meze ve salata, haşlanmış et, bulgur pilavı...vs bir haftayı geçer şekilde yetiyordu ve enfes kaliteli bir yemek deneyimi oluyordu. kesinlikle yapın bunu, zira yemek yapmak zor zanaat.

-sürekli misafir ağırlayın, evinizin bereketi artsın.

-evde sigara içmeyin. kafanızı kesserlerde rutin olarak içmeyin. sadece arada bir duman ve alkol ihtiyacınız olduğunda kendinizi kaybedebilir, evi dağıtabilir, her yeri dumana boğabilirsiniz.

-kaliteli vakit geçirmek zorundasınız. evde tekken yapılabilecek bir sürü şey var emin olun. kendinize mutlaka bir hobi belirleyin ve uzmanlaşın. inanın bana 1 hafta uğraşıp büyük bir tutkuyla bağlanamayacağınız bir aktivite yok. şahsi yönelimim stop motion bir film üzerine. evi mini bir film platosuna çevirebilirsiniz.

-temiz olun. eve her an bir partner getirecekmişsiniz gibi hazır olun. kendiniz için olun en olmadı.

edit: ekleme yapayım, gaza gelip apartman yönetiminde, denetiminde falan görev almaya kalkmayın. "ya bir ihtiyaç olur bişey olur, insanlarla tanışayım" gibi bir sığırlığa girmeyin, 1950'lerin türkiye'sinde değilsin, kimseye ihtiyacın olmaz. unutma sen bekarsın, gerizekalı insanlar senin üzerinde söz hakkına sahip olduklarını düşünüyorlar. her gece sevişmek yerine kavga eden üst kat evli komşunuzun o riyakarlıklarıyla muhatap olmak zorunda kalmazsınız.
1985'li tavsiyesi, akıllı olun.

edit 2: asla ve asla bir kedi-köpek sahiplenmeyin. asla. bu canlılar hayatınızın en kıymetli varlıkları olabiliyor ve geri dönülemez bir "kaybetme" korkusuna hapsoluyorsunuz. dışarı çıkmanız gerekiyor, tatile gitmeniz gerekiyor, bu hayvanları yalnız bırakmaktan korkuyorsunuz. kimisi bundan da korkmuyor.

iyi bir şerait sunamayacağınız hayvanlara -aslında- eziyet ettiğinizi unutmayın.

devamını okuyayım »