ruiz

  • 1004
  • 2
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

rüstem paşa

kehle "bit" demekti. zamanın hekimleri cüzzamı teşhiste bit kullanıyor, cüzzamlı olduğu söylenen insanda bit bulunup bulunmadığına göre karar veriyordu. diyarbakır valisi rüstem'in damatlığına karşı çıkanlar onun cüzzam hastası olduğunu söylediler. hürrem bunun da çaresini buldu ve saray hekimlerinden birini gizlice diyarbakır'a gönderip rüstem paşa'nın giysilerini kontrol ettirdi. talih ondan yanaydı ve rüstem'in çamaşırlarından bulunan ilk bit, zafer çığlıkları arasında istanbul'a getirildi, düğün dernek kuruldu.

rüstem mihrimah ile evlenince zamanın şairlerinden biri kendi adını gizleyerek bir beyit söylemişti. salaş meyhanelerden kahvehanelere, yeniçeri ortalarından saraydaki kubbealtı toplantılarına varasıya gizli gizli okunup açık açık gülünen bu beyiit şair,

olunca bir kişinin bahtı açık talihi yâr
kehlesi dahi mahallinde onun işe yarar

diyordu. "eğer bir kişinin bahtı açık, talihi de yaver giderse, adamın biti bile işe yarar, menfaatine vesile olur." demeye gelen bu beyit daha sonra rüstem'in peşini hiç bırakmadı, tarihçiler ondan bahsederken hep bu komiköyküyü andılar.

kaynak: iskender pala, babil'de ölüm istanbul'da aşk syf.135-136 (cep boy)

devamını okuyayım »