ruiz

  • bıçkın (470)
  • 987
  • 5
  • 1
  • 0
  • geçen hafta

ayakkabı alırken dikkat edilecek hususlar

ilk önce şunu unutmamalıyız ki vücut ağırlığımızı taşıyan organımız ayaklarımızdır ve vücuttaki toplam kemik sayısının üçte biri ayaklarda bulunur. bu zor iş ayağın mükemmel dinamik özellikleriyle güzelce halledilir.

biz insanlar, ayakkabının sadece gösteriş için değil, ayağı koruyan ve ayak hareketlerine katkı sağlayan önemli bir ‘giysi’ olduğunu unutmamalı ve yanlış ayakkabı seçimimizle ayağımızı zora sokmamalıyız.

ayakkabı seçimi, ayakkabı bakımı ve ayak sağlığı birbiriyle bağlantılı konulardır ve bu konular hakkında dikkat edilecek hususları şöyle sıralayabiliriz;

- ayak hacmi gün içerisinde değişiklik gösterir. en ideal ayakkabı alma zamanı akşamüzeridir.

- ayakkabı denerken her iki ayağınızda da deneyin ve şöyle birkaç adım yürüyün. ayağınızın sesine kulak verin.

- ayakkabınızın dış kısmı sentetik malzemeden yapılmış ise ayakkabı ayak terini dışarı atamaz, çeşitli hastalıklar oluşur.

- ayakkabınızın deri olması ayağınızın nefes almasını sağlar. yazın kösele taban kullanmak rahatınızı arttırır. kışın kösele yerine polimer malzeme tercih edilmelidir.

- ayak sağlığı için en az 2 ayakkabınızın olması tavsiye edilir.

- eğer gün boyu uzun süre ayakkabı giyiyorsanız hep aynı tip ayakkabı giymek sağlıklı olmayacaktır. örneğin 2 gün spor ayakkabı, 3-4 gün kundura giymek daha sağlıklıdır.

- devamlı converse vb tarzda ayakkabı giymek kilo değişimlerinde, özellikle bayanların hamilelik dönemlerinde rahatsızlıklara neden olacaktır. örneğin genç bir kızımız tüm gençliği boyunca converse giymiş, sonra da evlenmiş ve hamile kaldığında da düzgün bir ayakkabı seçmiş ise yine de rahatsızlık hissedecektir.

- her zaman büyük ayağınıza göre alın. sağ ve sol ayak numaraları, nadiren birbirini tutar.

- ayakkabı seçerken ayağınıza giydikten sonra ayak parmaklarınızı kolayca katlayabildiğinizden ve hareket edebildiğinden emin olun. özellikle bayanlarda bu seçim önemsenmemekte ve hallux valgus gibi hastalıklar ortaya çıkmaktadır.

- eğer ayakkabı dükkânında “ayakkabılarımız hakiki deriden olduğu için boyama yapabilir” gibisinden bir yazı görürseniz anlayın ki o firma deriyi aldığı tabakhane ile işi ucuza vurmuş ve olmaması istenen ve iyi yapıldığında da olmayan işi savsaklamışlardır. tercih size kalmış.

- kadın ayakkabılarında ökçe uzunluğu en fazla 3 cm olmalıdır.

- ayakkabınızın derisinin yumuşak olmasına özen gösterin

- ayakkabıyı denerken, o ayakkabı ile birlikte giymeyi düşündüğünüz çorap ile deneyiniz.

- sivri burunlu ayakkabılardan kaçınınız.

- çocuk ayakkabıların topuk kısmının derisi sert olmalıdır. tabanı düz, ön kısmı yumuşak olmalı ve ayakkabı ayak bileğini tamamen kapatmalıdır.

- dar ayakkabı alıp “giydikçe açılır, deri bu!” demeyin, dedirtmeyin, acı çekmeyin.

- ayak başparmağı ile ayakkabı ucu arasında 0,5 cm mesafe olmalıdır.

- eğer ayağınızda mantar, kaşıntı, nasır vb sorun varsa büyük ihtimalle ayakkabı kaynaklıdır.

- yağmurdan sonra ayakkabınızda beyazlık oluyorsa sirkeli bezle silin, geçer.

- ayakkabınızı giymediğiniz zamanlarda kalıpta tutun.

- eğer paranıza acıyorsanız ayakkabınızı çamaşır makinesinde yıkamayın. derisi zarar görür. 30-40 derece suda elde yıkayın ve kesinlikle güneşte, soba, kalorifer yanında kurutmayın. gölgede yavaş yavaş kurusun.

- ayakkabınız ayağınızın topuk bölümünde “vurma” yapıyorsa tabanın topuk bölümüne karton vb bir şey koyun ve öylece 8-10 gün giyin, sonra kartonu çıkartın rahatça giyin.

- ve her zaman aynı üreticiden ayakkabı almaya özen gösterin. hakiki deri olduğundan emin olun yani.

kaynaklar: bilumum internet ve ağırlıklı olarak kişisel bilgi ve deneyim

devamını okuyayım »