rusen amca nin oglu sedat

  • 1591
  • 43
  • 27
  • 0
  • dün

aliexpress

hala ama hala kargom gelmedi offf yaaa veya kargom gelmedi bir daha buradan bir şey sipariş edersem iki olsun vb. gerekçelerle üzerinden saçma sapan analizler yapılan alışveriş sitesi.

bir çocuğun bile anlayabileceği şekilde madde madde yazalım şu kargo olayı. başkaları anlatmış belki madde madde yazınca anlarsınız.

- bir ürün alacağınız zaman mutlaka 1-1.50 dolar arası kargo ücreti ödeyerek kargonuzun ülkemiz dahil nerede olduğu dahil takip edebilirsiniz.

- alacağınız ürün 5 dolar ve üzerinde ise zaten satıcı genellikle china post registered mail üzerinden yollar. bir çok satıcı 1-2 dolar için kötü yorum almayı istemez. işinden olmak istemez.

- yukarıda saydığım olgulara rağmen bazı durumlarda postanız gecikebilir. ya çinde tatil vardır ya 11 kasım çılgınlığına denk gelmişsinizdir ya da bizim gümrükte ürününüz kayıt sırası bekliyordur. son 2-3 yıldır ülkemizden çok talep gitmeye başladı çin'e ve bizim gümrük iş yoğunluğundan yetişemiyor doğal olarak. sonuç olarak takipli kargonun gelme süresi 12-30 gün arasıdır. şanslı iseniz 12 günde gelir yoğunluk varsa en fazla 30 gün beklersiniz.

- abi benim alacağım ürün zaten 1-2 dolarlık birşey. bir o kadar daha kargo ücreti veremem diyorsanız maalesef takipsiz kargoya mahkum kalırsınız. takipsiz kargoda ürünün gelme süresi 30 günden aşağı değildir. bu süre bazen 70-80 günü bulur. ne demişler parayı veren düdüğü çalar.

- baba iyi konuşuyorsun da kargo ücretimi ödediğim halde adam takipsiz kargo ile yollamış dersen bir süre bekle ürünün gelmezse hemen firmayı şikayet et. aliexpress bu tip durumlarda alıcının yanında yer alır.

- bazı satıcılar maalesef uyanıktır. adam ürünü 3 dolara satar ve ekstra ücret ödemeni istemez ve kendisi takipli kargo ile yollayacağım diye müşteri toplar. hatta ilanını bu şekilde verir. ancak takipsiz yollar. hemen şikayetinizi yaparsanız hem paranızı geri alırsınız hem de bu satıcı bir daha iş miş yapamaz site üzerinde.

- bir de ürününüzün dağıtım toplama merkezine (dtm) geldiğini gördünüz. eğer dtm size yakınsa gidip ürününüzü kendiniz alın. böylece ürününüz 1-2 gün önce elinize geçer.

devamını okuyayım »