rutherford fiesta

  • 107
  • 0
  • 0
  • 0
  • 6 ay önce

black friday'de alışveriş yapmayan yazarlar

cuma gününe yüklenen anlamlardan biri de black friday. ne kadar yüklenen anlamlar farklı olsa da sonuç aynı. insan ve emek sömürüsü.

tüketici olan bizler bu tarz günlerde arkaplanı görmeyi pek yeğlemeyiz. sonuçta bizim için önemli olan +%20-%30luk indirimden(!) faydalanmaktır. fakat arkaplan o kadar vahim ki

iş yükü ve sorumluluğun, işçilerin omuzlarına kat be kat daha da fazla yüklenildiği günlerden biri bu "kara" cuma. mentalite çok basittir. ürünün ya da hizmetin hak ettiği değerin onlarca fazlası olan fiyat bir iki kademe düşürülür ve firma sahipleri, yüzlerce artan sürümden karlarına kar katarlar. peki bu kardan işçiler faydalanır mı?

açlık sınırının 2064, asgari ücretin 2020 olduğu ülkemizde, bu sorumlulukları ve iş yükleri altında ezilen gariban işçinin cebine ne fazladan prim ne de maaş zammı girmektedir.

söyleyeceğim şudur. bu tarz "günlere anlam yüklenerek alışveriş çılgınlığı üretilmeye çalışılan" oyunlara gelmemeliyiz. emin olun ki dönemin koşulları, gereksinmelerin kollektif bir şekilde çalışılarak karşılanması için uygundur ve bunu beklemektedir. ıkına sıkına çalışarak kazanılan paraları sırf böyle kara günleri bekleyerek geçirmektense ve dünyanın bu patlayan üretim koşullarında yok edilmesine göz yummaktansa işçilerin hakkını göz etmeli ve patronlara karşı çıkmalıyız.

"güzel günler göreceğiz, güneşli günler" (bkz: nazım hikmet)

* kadınlara şiddetle mücadele günümüz kutlu olsun!

devamını okuyayım »