ruzgara kapilmis agac parmagi

  • 436
  • 0
  • 0
  • 0
  • 8 yıl önce

elektrodan klasiğe geçmek

hasbelkader hayatının bir bölümünü gitar çalmaya çalışarak geçirmiş kimi kişilere anlamlı gelmesi muhtemel eylem.

elektro'nun elektrogitar, (elektrikli gitar, hani şu prize takılanlardan) klasik'in ise klasik gitar olduğu; geçmek fiilinin bir enstrüman yerine diğeri ile çalışmaya başlamak anlamına geldiği denklemdir kendisi. tek değişken olan çalışma arttıkça geçiş başarısı artar.
b: başarım ise

b (klasik) = a*ç'dir. a katsayısı kişiye özel bir sabit olup ne kadar süreyle, hangi metotla, hangi teknikle gitar çalındığına bağlı olarak değişen pozitif bir sayıdır. her türlü koşulda ç arttıkça b'nin artacağı aşikar olsa da bir kez daha vurgulamaktan zarar gelmez. (gelirse de hoş gelsin)

elbette ki elektrogitar ile klasik gitarın kendileri ve çalınışları arasındaki farklar bu geçişi zorlaştıran (yani a'yı düşüren faktörlerdir). ama daha önce müzikle uğraşmış olmanın getirileri de kendini gösterecektir zaman içinde.

önce yapı açısından incelersek

klavyeler arasındaki farklar sol elinizi tutuş biçiminizi ve tellere basış şeklinizi ciddi biçimde değiştirmenize neden olabilir.
çoğunlukla daha dar (tel aralıkları daha dar) ve daha ince (sap ağacı daha ince) bir klavyeden daha geniş bir klavyeye geçilir. unutmayın klasik gitarlarda truss rod yoktur. bu sebepten sapı atmış klasik gitar'in sapını düzeltmek deveye hendek atlatmaya yakın bir beceri ister. almayı verin sapı atık klasik gitarı.
tel yükseklikleri daha fazladır, tellerin gerilimi ve yüksekliği nedeniyle temiz ses almak biraz daha fazla güç gerektirebilir, ki buna değer.
sapta truss rod olmadığı gibi alt eşikten de tel yüksekliği ve entonasyon ayarı yapamazsınız. baştan entonasyonu düzgün. tel yüksekliği uygun gitar almakta fayda vardır. alt ve üst eşiklere müdahale ile az da olsa tel yüksekliği değiştirilebilir gerçi. ama öyle çok sık da yapılacak bir iş değil kendisi.

klasik gitarda 12. perdeden sonrasına erişim zordur, standard modellerde 19. perdeden sonrası da bulunmaz. zaten literatürde de 14-15 bilemedin 17 perdenin ilerisine inen parça azdır. parmaklarınızın aralarının genelde açık olması demektir bu. bolca parmak alıştırması da. perde genişlikleri de genel olarak daha büyüktür klasik gitarda (fender strat tipi gitarlara göre fark daha azdır). ne demiştik birbirlerinden açık sol el parmakları.

sesini açacağınız anfi yoktur. siz ayarlarsınız ses yüksekliğini.

sağ elinizde bir pena yoktur artık buna alışın. tırnaklarınızı belli bir uzunlukta tutmaya ve onlara bakım yapmaya da. *

çalma farklılıkları
sol el:
aynı anda birden fazla tel çok sık olarak ses vereceğinden parmakların tele mümkün olduğunca dik basması gereklidir. alt tele dokunmaları pek istenmez.

bolca parmak alıştırması gereklidir. aynı anda dört telde farklı perdelere basmak olağandır. üstelik en zoru da değildir. parmak alıştırmalarında hız kadar temizlik ve netlik de önemlidir. çoğu alıştırma önce düşük hızlarda yapılır, sonra hızlanılır (bunlar elektro gitar için de öyle gerçi)

bend yapmak çok güçtür. zaten pek sık da gerekmez. yarım ses bend için daha fazla mesafe gerekir tellerin doğası gereği.

sol el tekniğini yiyip bitirmek pek olası değildir, ama düzgün bir sol el tekniği klasik gitarın olmazsa olmazıdır. kolay bir iki parçayı bozuk teknikle çalabilseniz bile zor parçalarda tıkanırsınız. (bunlar elektro gitar için de öyle gerçi 2)

perdelerin arası genişti ve ben bunu söylemiştim. o zaman yeniden parmak alıştırması

bolca pozisyon değişecek ve elleriniz çok büyük değilse sol el başparmağınız karşıdan görünmeyecek, buna alışın. sağ elinizden tümüyle bağımsızlaşmasına da.

sağ el:
tırnaklar bir miktar uzatılması en kolayıdır başa geleceklerin. sağ el tekniğine yeni başlayan biri olarak girişirsiniz büyük ihtimalle. en basit alıştırmaları bile uzun süre yapmak zorunda kalırsınız. yarım yamalak yaparak geçmek hiç yapamamaktan kötüdür.

sağ el pozisyonunuz değişir. zaten gitar'da oturur durumda* ve sol bacağın üzerindeyken çalınır *. avucunuzun ortasında bir pinpon topu var gibi çalarsınız gitarı artık. ara sıra da olsa bir bilene danışmakta fayda vardır (sol el için de geçerli).

çalışmanız gerekir, sağ el için genelde sola göre daha fazla uğraşmak gerekir.

nüansa hakimiyet, temiz teknik, bolca sabır donanımı güzel klasik gitar çalmak için olmazsa olmazlardan sayılabilir. nota okumayı da ( henüz bilmiyorsanız) öğrenmeniz gerekir. ayrıca klasik müzik sevgisi de bu çabanıza katkıda bulunacaktır.

aynı aileden olsa da uzak akraba olduğunu fark edeceğiniz bir enstrümandan diğerine geçiyorsunuzdur, amatör olarak çalacaksanız mümkünse eski dostunuza da arada bir uğramak onda edindiğiniz becerileri unutmamak adına faydalıdır.

bir de klasik klasik gitar çalarak pek popüler olunmaz, unutmamakta fayda. hatta klasik gitar kişinin çoğunlukla kendi ve çok dar bir çevre için çalacağı gitardır. en fazla fon müziği olursunuz hoş yemeklere. *

devamını okuyayım »
01.05.2006 17:51