sabadur

  • baldan tatlı (643)
  • 667
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

2015 ekonomik krizi

ailesi müteahhitlik yapan, kendim enerji alanında çalışan bir inşaat mühendisi olarak hakkında yorum yapmak istediğim durum.

öncelikle konut sektörü ciddi bir resesyon içerisinde. yapımını bitirdiğimiz son işte şu ana kadar yapabildiğimiz satış %25 civarında ve bahar dönemine kadar yeni satış olması zor görünüyor. banka kredisini cüzi bir miktar tuttuğumuzdan kaybımız sadece eldeki mülkün kısa vadede nakite dönüşmemesi. buna karşın öz sermaye/kredi oranını ayarlamadan işe başlayan firmaların sıkıntı içinde olduğunu söyleyebilirim.

konutta bir kriz yaşanacaksa bunun istanbul değil anadolu temelli olacağını düşünüyorum. anadolu'nun tüm şehirlerinde son yıllarda akıl almaz derecede konut yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. orta/alt gelir grubunun olduğu şehirlerde konut fiyatları 150.000-200.000 tl bandına gelmiş durumda. köylerden gelen son göç dalgası ve ucuz kredi ile bugüne kadar konut satışları iyi gitti ancak firmalar sadece ciro olarak büyüdüler, elinde nakiti olan çok az kişi var. müteahhitlik yapıyorsanız da sizin cironuz bir sonraki projedeki konut miktarınız oluyor. gelinen noktada müteahhitlerin elinde kalan konut miktarı artışta.

enerji alanında ise durum daha feci. doğrusuyla yanlışıyla hidro elektrik santraller ülke için bir girdidir. yapım koşulları, verimlilikleri tartışılabilir ama zorunludur. adını sanını duyduğunuz hemen hemen tüm büyük inşaat firmaları da enerji sektörüne (hes, res, ges, termik, doğalgaz vs.) kıyısından köşesinden bulaşmıştır. çok özel projeler (deriner barajı) hariç devlet enerji alanındaki yatırımları özel sektöre aktarmış durumda. satın alma garantili şekilde yapılan anlaşmalarla firmalar krediyi yurt dışından sağlayarak yatırımlarını yaptılar. krediler alınırken dolar kuru yaklaşık 1.5-1.6 tl, elektrik fiyatları ise 135-140 tl civarındaydı. yatırımı tamamlayıp üretime geçtiklerinde ise balon patladı. dolar şu an itibariyle dolar 2.34 tl (%45-50 artış), elektrik satış fiyatı 160 tl (%15 artış). üstelik fizibilite raporlarında verilen tahmini üretimin neredeyse yarısı üretim yapılabilmekte (kuraklık, yanlış tahmin vs. sebeplerle). kredi geri dönüşünü sağlayamayan projeler için gücü yeten firmalar cepten karşılıyorlar, gücü yetmeyenler içinse batış yolu görünüyor.

ülkenin ana lokomotifi olan iki sektörde durum şu an iç açıcı değil. zayıflar elenirken domino etkisi yaratıp daha büyük firmaları etkisine alabilir.

devamını okuyayım »
20.01.2015 13:51