sabirsizdervis

  • mülayim ama sempatik (532)
  • 685
  • 1
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

itopya.com

kargosu geciken arkadaşların isyanlarıyla doldu başlık. ancak kötü bir haberim var, gelen ürün arızalıysa (ki itopya'da bu çok yaygın, bu başlığın çeyreğini okusanız anlarsınız bunu) asıl o zaman mağduriyeti yaşayacaksınız. kendimden biliyorum. 3 ay oldu neredeyse ve daha aldığım bilgisayarı, arızalardan dolayı, düzgünce kullanmak nasip olmadı. evde yatıyor öylece.

attığınız mailleri umursamıyorlar.
teknik servise gönderdiğim cihazın durumu için mail atıyorum, mail attıktan yarım saat sonra evdekiler arıyor, 'bilgisayarın geri geldi' diye haber veriyorlar. bu haberi aldıktan yarım saat sonra da itopya mail atıyor; 'gelişme olursa biz size haber veririz' diye. yani ilgili kişi on saniyesini ayırıp bakmamış bile cihaz durumuna, baksa görecek zaten bilgisayarın teslim edildiğini. bunu yoğunlukla vs anlatamazsınız.

yolladığınız ürünle ilgilenmiyorlar.
içine arıza notu yazıyorum bir sayfa, bakmamışlar bile. aramadılar da zaten cihaz oradayken. bilgisayar geri geliyor, adamlarla görüşüyorum, hatanın devam ettiğini belirtiyorum, 'biz test ettik' diyorlar. 'şunu, şunu, şunu yaptınız mı, asıl onları yapmanız lazımdı. not olarak yazdım hepsini, tam bir sayfa.' diyorum, bakmadıklarını öğreniyorum yazdıklarıma. baksalar zaten arızanın geçmediğini anlayacaklar. notta rica ettiğim hiçbir şeyi de yapmadan göndermişler zaten! bunu da yoğunlukla falan anlatamazsınız. yoğunsanız ve bu yoğunluk sürekliyse yeni personel alırsınız; bir avuç insanla iş yapmaya devam etmezsiniz, müşterilerinizi ve çalışanınızı mağdur etmezsiniz.

teknik desteği yok desek yeridir. umurlarında değilsiniz. hepsinin kanıtı var, çok yakında uzun uzun yazacağım; hem burada hem diğer birçok mecrada (linkedin, forum siteleri, youtube vs dahil. genel müdürlerini, kategori müdürlerini, mağaza müdürlerini vs buldum linkedin üzerinden, onları da etiketleyerek yazacağım, onlar düşünsün gerisini. "yeni mağaza açtık!" başlıklı gönderilerinin altını da dolduracağım yazılarla, insanlar görsünler olanları).

tavsiyem; kapısından bile geçmeyin, yolunuzu değiştirin. burada, itopya deneyimimi yazdıktan sonra birçok arkadaş, 'ne oldu, sorun nedir tam olarak, ben de sipariş vermiştim, ne yapmalıyım' gibi birçok mesaj attı. hepsine de aynı şeyleri tavsiye ettim; kapılarından bile geçmeyin!

yıllardır her şeyi internetten alırım, ilk kez böyle bir mağduriyet yaşıyorum. hatta hayatımda ilk kez bu kadar rezalet bir firma ile karşılaşıyorum arkadaşlar. yani bakın, "bir hataları vardı ve kızdım!" demiyorum. resmen hatalar, rezaletler silsilesi yaşanıldı. nereden tutsanız elinizde kalıyor. aman diyeyim... benim gibi bir adamı sinirlendiren, stres küpü yapan firma sizi komaya sokar.

bakın, yıllardır bir şeyler alırım; mal ya da hizmet olarak, internetten veya mağazadan. lüks sayılacak bir mekanda yemeğimden böcek de çıktı, parasını verdiğim hizmeti haftalarca kullanmadığım da oldu. aylarca kargo da bekledim, bozuk ürün de kakaladılar zamanında. mağduriyetlerim oldu; üzüldüğüm, sinirlendiğim oldu. tüm mağduriyetleri toplayın, itopya'nın yaptıklarının çeyreği bile etmez. bunu bilin, buna göre siparişinizi verin işte.

edit: itopya yazınca, google sıralamasında, sonuçlardan ikinci sıra ekşi'ye ait. bu entry, ekşi ahalisi sağolsun, şükela modunda ilk sayfada çıkıyor. umarım başka insanların bu rezaletlerini yaşamasına engel olur bu entry. son olarak kimsenin hakkını yemek istemem. buradan bana ulaşan arkadaş, gerçekten yardımcı olmak için çok emek verdi, desteğini esirgemedi.

edit 2: uzun çabalar sonucu, anakartın arızalı olduğunu çözdüm gibi. birçok yerden uzaktan destek aldım, bir teknik servisin görmesi gerekiyor elbette ama bilgisayarın anakartı arızalı şu an büyük ihtimalle.

edit 3: info@itopya.com adresine mail attım. 5 dakika içerisinde aradılar. özür dilediler. içine not yazıp gönderin diye tembihlediler. ben de olanı söyledim, yine de yazın dediler. bakalım bu sefer ne olacak. ama iade alamayacaklarını öğrendim. sistem montajlı olduğu için iade alamıyorlarmış... arıza çözülmeden bilgisayar geri gelecek yine diye düşünüyorum. tekrar geldiğinde arıza çözülmemiş olursa gör sen rezaleti.

edit 4: kasayı tekrar koliledim. yaklaşık 10 dakika video çektim güvenemediğim için. her geldiğinde de video eşliğinde açıyorum kasayı. bıktım kasanın kolileme ve koli açma videosunu çekmekten. artık kartonlar haşat oldu. o kadar kargo işlemine, taşımaya küçük devreler vs nasıl dayanıyor bilmiyorum artık... bu, benim değil, itopya'nın ayıbı.

edit 5: 18.12.2020 tarihinde bilgisayarın durumunu öğrenmek için kendilerine mail attım; hazır şablon mail ile dönüş yaptılar. ben de bilgi istediğimi belirttiğim bir mail daha attım; cevap yok. işlerim sebebiyle saatler geçti ve baktım dönmüyorlar, bir tane daha mail attım ve hatta whatsapp hattından da yazdım. dönüş yok... neredeyse 4 ay olmuş, ben bilgisayarımı kullanamamışım, cihazı yollamışım ve yapamadıkları için tekrar yollamışım. ben, malım hakkında bilgi istiyorum arkadaşım; yaz bana ne sorunu varsa, bileyim. ama yok, adamların umurunda değilsiniz. ben de inat yaptım ve aradım; 37 dakika boyu çağrı merkezini bekledim. tam birisine bağlandım, durumumu anlattım ve hattan düştüm. bunu da bilinçli yapıyorlar, emin olun. şikayetlere bakarsanız göreceksiniz; millet saatlerce hatta bekliyor ve tam bağlanıp derdini anlatırken hattan düşüyor. çok ilginç! bana yaşattığınız mağduriyetler sizden çıkmayacak mı itopya? allah ıslah etsin ne diyeyim artık! ayıptır bu!

edit 6: 21.12.2020 tarihinde tekrar mail attım, dönüş yok. aradım, 32 dakika sonra bağlandım, teknik birime aktarılırken yine hattan düştüm. başka bir numaraları var, aradım, açmadılar. sonra başka numaradan aradım, açtılar ve hooop yüzüme kapattılar. bakın arkadaşlar, yayıncılara güvenip bunlara para kaptırmayın, yayıncılar para kazanıyor bunlardan. benim çıkarım yok. kaç aydır yaşadığım strese, ayırdığım vakte yazık. görün düştüğüm hali. bu artık bambaşka bir rezalet, bambaşka bir ayıp.

edit 7: 21.12.2020 tarihinde, müdürlerine yazdım linkedın üzerinden. normalde yapmam ama mecbur kaldım. akşama doğru attığım mailler ya da belki whatsapp mesajları kaynaklı bir arkadaş maille dönüş yaptı. tüm parçalar incelemeye gönderilmiş. geçen seferde yine aynı kişi yardımcı olmuştu. bekleyeceğiz bakalım.

edit 8: başka bir çalışandan, başka bir mail geldi. bu arkadaşımız da, parçaların itopya tarafından henüz incelendiğini belirtmiş. edit 7'de belirttiğim arkadaş parçalar gönderildi diyor, bu arkadaş ise itopya'da henüz inceliyoruz diyor. allah'ım sabır...

edit 9: 05.01.2021 tarihinde korktuğum başıma geldi. rezalet devam ediyor. şimdi görüştüm kendileri ile; işlemci, ram, ssd arızalıymış (teknik servise ilk gönderdiğimde görmemişler nedense bunu!). ssd ve ram değişmiş ama işlemci iade edilecekmiş, stokları olmadığı için. 600-700 tl zararım var işlemciden kaynaklı sadece, kullanamadığım aylar cabası.
işte olduğum için uğraşamıyorum ama akşam rezalet başlığı açacağım. ben zarar ettiğim kadar ettim zaten, daha da edeceğim. amacım şu; başka insanlar zarar etmesin.

bundan böyle, itopya ile ilgili her yere yazacağım. sırf bunun için üyelik alıp yazacağım forumlara vs. youtube, linkedin... bir kısmını yazmıştım zaten, devam edeceğim. hafta sonu izinlerimi bu firmanın rezaletlerini anlatmak için harcamazsam ne olayım!

edit 10: 05.01.2020; itopya'dan aradılar. galiba bir çözüm yolu buldular. netleşinceye kadar bekleyeceğim. işlemler tamamlandığında elbette edit girerim buraya. inşallah bu sefer sorun çözülür ve artık ben de, itopya'da uğraşmaz bir bilgisayar için. tüm bu yaşadığım stres dolu süreci unutturacaklarına dair söz aldım, bekliyorum son defa.

edit 11: 07.01.2021; allah sizi bildiği gibi yapsın. bilgisayar geldi ama kasası felaket yamulmuş, kapağı oturmuyor bile. böyle bir rezalet olmaz ya, gerçekten... daha çalıştıramadım, sinirden elim ayağım titriyor. kargo kutusunda bir sorun yok ama. nasıl olduysa artık...

edit 12: 13.02.2021; kasa, galiba pazartesi ya da salı gibi geldi. değişim yapılmış, sıfır kasaya parçalar monte edilip yollamış, ücret alınmadı. daha bugün açıp baktım yüzüne (ilk geldiğinde sadece açıp çalışıyor mu diye bakıp kapatmıştım). şimdilik sorun gözükmüyor ama sürekli panik halindeyim hata verecek diye. yıllarca bekledim ben bu bilgisayar için, hayal kurdum... hevesim öyle bir kursağımda kaldı ki artık açmak istemiyorum. ek olarak artık ön tarafta bulunan usb 3.0 girişi çalışmıyor misal, onu fark ettim bugün. eskiden çalışıyordu. ama uğraşmayacağım, bıktım artık. kullanmak bile istemiyorum. umarım edit yapmak zorunda kalmam, arıza çıkartmaz. ancak şunu söylemeliyim; buradan bilgisayar veya bilgisayar bileşeni almayın. 5 aydır uğraştıklarımın özetini yazdım buraya sadece. bu kadar strese değmez dostlar.

devamını okuyayım »