sabirsizdervis

  • 289
  • 57
  • 14
  • 0
  • evvelsi gün

kırşehir şeker fab işçilerinin işten çıkarılması

ön edit: haberin doğru olduğu varsayımı ile yazıyorum arkadaşlar. doğru değilse bile ileride benzer konular yaşanacaktır, yaşanmak zorundadır.

"çok sevindirici bir gelişmedir. darısı diğer işçilerin başına. (bkz: svihs)"

bu entry en çok beğeni alan ve favorilere eklenen entry.

aç kalacak çocuk var mı, bu adamlar ne yapar, hepsi akp'ye mi oy verdi... kriz öncesi ne olacak bu adamların, çocukların, kadınların hali? düşünen yok. "o bölgede akp çok mu oy almış? o zaman ölsünler!" mantığı muhalif arkadaşların sonunu hazırlıyor. çünkü iyice halk tabanından daha doğrusu akp tabanından nefret kazanıyorlar. bu en başa yazdığım entry sahibi arkadaş yarın "gelin benim partime oy verin, kardeşçe yaşayalım." dese kim dinler? çok yanlış yoldasınız muhalif arkadaşlar, hem de çok... ki ankara ve istanbul'un bu seçimde oy tercihini biliyoruz. allah korusun büyük istanbul depremi olsa ve burada birileri "çok sevindirici bir gelişmedir. darısı diğer akp yandaşı illerin başına. (bkz: svihs)" yazsa ve bu entry binlerce kez favori ve beğeni alsa ne derdiniz merak ediyorum. yaptığınızın bundan farkı yok.

iktidar tabanından arkadaşlara söylemek istediğim bir kaç şey var elbette. yıllar önce üniversite eğitimime devam ettiğim sıralarda okulun ilk senesi çok garip şeylere tanıklık etmiştim. çankırı, diyarbakır, ankara, istanbul... tüm illerden gelen binlerce öğrenciyi görme fırsatım olmuştu. ağrı'dan gelen ve iyi bir bölümü kazanmış bir arkadaşım vardı hazırlık sınıfında. çocuğun babası bir köyde minibüsle taşımacılık yapıyordu. durumları sefalet... iyi bir öğrenciydi ama emin olun. tertemiz bir adam ve sürekli çalışıyordu. çay yok, sigara yok, kantinden yemek yemek yok. her gün aynı kıyafetler... okulun ilk dönemini bile bitiremedi "babam yetişemedi beni okutmaya kardeş..." dediğini hatırlıyorum en son. diyarbakır'dan gelen bir diğer arkadaş beytepe'nin artık çamurlaşmış, bataklık haline dönmüş yollarında toprak yolunda yürürken ayağında pazardan alınma bez bir çakma converse vardı. sonra kar yağdı. yer yer dizimize gelen karda o kız ha keza yine aynı ayakkabıyla okul dönemini bitirmeye çalıştı. ikinci dönemin ortalarında kayboldu gitti... daha ne örnekler var. bir mitinge katılmıştım zamanında "ücretsiz eğitim" ile ilgili. basit bir basın açıklaması yaptı orada gençler. dağıldık ve otobüse bindim. emekçiler, temizliğe gelmiş ablalar, işçiler, durumu iyi olmayan insanlar... hepsi bir ağızdan o keçiören otobüsünde eylem yapanların nasıl vatan haini olduklarını,beyinlerinin yıkandığını falan konuştular. ama bilmiyorlardı onların çocukları içinde biz oraya gitmiştik bir umut. hani derler ya o sıralar benim "tuzum kuruydu".

tekel işçileri olayı, grevler... halkın tepkisi hepsine aynı oldu. sendikaya üye olanlar fişlendi, suçsuz yere işlerinden oldular. tepki hep aynıydı "vatan hainleri..."

bu noktada söz konusu fabrikada işten kovulan işçilere normalde yardımcı olacak sendikalar ve sol örgütler şu an tamamen etkisiz konumda. bildiri okusalar içeri atılacaklar neredeyse, grev çadırı kursalar dayak yiyecekler. sizin ekmek paranız için mahkemelere çıkacak avukatlar içeride... haberinizi yapacak gazeteciler hala içeride... o yüzden kimse duymayacak bile, destek olamayacak size. çünkü yardımcı olabilecek herkes maalesef -belki de sizin tarafınızdan- "terörist" olarak yaftalanan insanlardı. aranızda akp taraftarı olacaktır elbet, bu lafım sizlere. biraz "kendi düşen ağlamaz" durumu var aslında. "bir gün adalet herkese lazım olacak" sözünü unutmasaydınız keşke.

tüm bunlara rağmen, bana terörist demenize rağmen üzülüyorum. umarım iş bulursunuz ve açta, açıkta kalmazsınız. düşmanınız değilim ki kötü olmanızı isteyim. çok çalışkan bir işçi bile olsanız, hak etmediğiniz halde kovulduysanız şu an mahkemeye çıktığınız an sizde "terörist, vatan haini, dış güçlerin ülkede beslediği kuklalar" olacaksınız. bunu görün istiyorum. ki diyelim haber doğru değil; yakında fabrikalar işçilere para ödeyemeyince, usulsüz işten çıkartmalar iyice artınca, ekonomik krizde insanlar kuru ekmeğe muhtaç kalınca kimse sesini çıkartamaz. artık kimse destek olamaz. artık sizin için günlerce işini gücünü bırakıp grev çadırları kuracak insanlar yok. ekşi sözlük gibi platformlarda gündem oluşturulmayacak, boykot çağrısı yapılmayacak. çünkü kızdırdınız insanları maalesef. baksanıza neredeyse herkes daha beter olmanızı istiyor. tabi bu hoş değil ama inşallah sizleri biraz düşünmeye sevk eder.

geçmiş olsun diyorum son olarak.

devamını okuyayım »
28.06.2018 15:22