sabirstone

  • 1151
  • 22
  • 5
  • 0
  • 6 gün önce

2019 ekonomik krizi

tanıdığım hemen hemen herkesi gıda pahalılığından şikayet ettiren kriz.

kıyafet pahalı olsun, marka giyinmeyiz sorun değil. teknoloji pahalı olsun, en son çıkan ürünlerden mahrum kalırız bir müddet. mobilya pahalı olsun, değiştirmeyiz. bunlar çok dert değil.

ama bugün markete gidip bir kg tereyağına 40-45 lira vermek zorundaysam, yumurtanın tanesini 1 liraya alıyorsam bu ciddi bir sorun.

bakın daha dün bir markete gidip toplam 1 poşete sığabilecek miktarda ürün aldım, ödediğim rakam 180 lira. 500gr kavanoz salça 10 lira, tereyağı 45 lira, 1kg tava yoğurdu 10 lira, 430gr dana sosis 25 lira, çay almaya kalksanız 20 liranın altında çay kalmadı. çay lan bu, karadenizden geliyor. adamlar 1kg çay 27 liradan 23 e düştü diye a1 boyutunda etiket asıyorlar reyona. daha geçen yıl 18 liralar normal fiyatlarıydı.

bunların hiç bu kadar pahalı olduğu bir dönem daha hatırlamıyorum ben, fakir dediğimiz ülkelerde bile gıda bizden ucuz durumda. insanların alım gücü inanılmaz düştü. çarkların normal işlediği bir ülke olsak bütün siyasi partilerin yana yakına bir araya gelip bu fiyatlara bir çözüm getirmesi beklenirdi. bizde bırakın çözümü, oy oranını biraz arttırmak için seçim peşkeşleri çekiliyor ekonominin şu halinde. bütün bunlar seçim sonrası bu krizi daha da derinleştirecek ve bence asıl etkisini o zaman hissedeceğiz.

her ülkenin dinamikleri farklıdır. hayat pahalılığı insanların dışarıda aileleri ile, arkadaşları ile zaman geçirme olanaklarını öldürüyor. bugün ailesi ile sinemaya gitmek isteyen bir bireyin 4 kişi için ödemesi gereken rakam en az 80 lira, ve bu sadece bilet parası. bu durum zaten genel yapısı ağlak ve mutsuz olan bizleri daha mutsuz bireylere dönüştürüyor. etrafımda tek amacı geçinmek olan insan sayısı günden güne artıyor, bu insanların hiçbir aktiviteleri yok. tek dertleri karınlarını doyurmak ve barınmak emin olun, bütün enerjilerini bu döngüyü devam ettirebilmek için harcıyorlar.

bu insanların mutlu ve sağlıklı bireyler olmasını beklememiz mümkün mü ?

trafikte selektör yaptı diye adam öldürülüyor. daha geçen gün yan baktığı için silah çekilen adam haberi izledim, şaka değil. yakında sadece haberlerde değil, her sokağa çıktığımızda benzer şeyler görmemek/yaşamamak imkansız hale gelecek diye korkar oldum.

bakın bahsettiğim şey tam olarak bu. sadece "mutluluk" ve "çalışılarak geçirilen zaman / iş dışında kalan zaman dengesi" kriterlerini seçtiğimizde oecd ülkeleri içinde güney afrika'nın bile oldukça altında kalıyoruz.

sosyolog değilim ama bence ekonomik ve sosyal açıdan, suriyeli kardeşlerimiz ile birlikte daha önce hiç olmadığımız bir faza geçeceğiz ilerleyen günlerde.

bunu sadece köşede parası olmayanlar yaşamayacak, ekonomik önlemini almış olsun ya da olmasın. bu ülke sınırları içerisinde yaşayan herkes öyle ya da böyle etkilenecek. kısa ve orta vadede bu ülkeye dair herhangi bir umudum kalmadı.

devamını okuyayım »