sadcrocodile

  • 153
  • 5
  • 3
  • 0
  • 3 gün önce

motosiklet ölüme davetiyedir

türkiye'de bir çok markanın çeşit çeşit aracıyla trafikte bulunmuş, gitmediğim şehri kalmamış, aynı zamanda yurt dışında da araç kullanmış bir insan olarak iki kelam da ben edeyim bu konuda. lüks suv, lüks binek, sıradan suv, sıradan binek, cruiser/chopper motosiklet, naked motosiklet, bisiklet ne ararsan sürdüm.

bir düzeltme ile başlayayım. öncelikle başlığın doğrusu türkiye'de motosiklet sürmek ölüme davetiyedir olmalı.

türkiye'deki trafik kültürünü hiç değiştirmeden bir senaryo yazalım ve herkesin mercedes g serisine binebilecek durumda olduğunu varsayalım. aynı trafik kültürü önemli, yani büyük olanın küçük üzerinde her türlü kendini haklı gördüğü kültür. bu senaryoda mercedes s serisine binmek yeterince güvenli değildir. uygun açılı yandan bir çarpışmada g serisinin tamponu camdan gözüne kaçabilir. tok kapalı volkswagen golfe binmek ise daha risklidir. opel corsaya binmek zaten deliliktir. hyundai i10a binmek kesinlikle ölüme davetiyedir.

al bak bu da otoyolda sapağı kaçırıp geri geri gelen tırın altına giren bmw: https://www.youtube.com/watch?v=-pxppg7ryki
tıra mı binelim hepimiz ne yapalım? herkes suva mı binsin, bu mudur çözüm? bu olayda bmw 3 serisi yerine suv tercih etseydi arkadan çarpan araçtaki çift, belki çok ağır yaralansalar bile ölmeyecekti, belki de hiç yaralanmayacaktı. tamam bmw sürücüsü de suçlu ama tırın hiç mi günahı yok? o tırın dorse tamponunun yüksekliğini denetlemeyen sistemin hiç mi suçu yok? hem tır şöförüne hem bmw şöförüne eğitim veremeyen, trafik kültürünü öğretemeyen, saygıyı öğretemeyen sistemin hiç mi suçu yok?

şimdi bu denklemde çözüm herkesin mercedes g serisine binmesi gerektiği mi? veya tank yaygınlaşsa tanka mı binelim? trafik sorunu, park sorunu yok mu bu memleketin? avrupadaki milyoner gerizekalı mı da şehir içinde küçük arabaya biniyor? italya'da 10.000 euro maaş alan beyaz yakalı gerizekalı mı da scootera biniyor?
bu aradaki fark avrupadaki gelişmiş toplumsal-kollektif zeka ile bizdeki gelişmiş bireysel zekadan kaynaklanıyor işte. bu başlık da buna çok güzel bir örnek. orada sistem işliyor, bireysel zekaya daha az ihtiyaç var. bizde ise sistem yok ve hayatta kalmak için bireysel zekanla bu başlıktaki gibi çıkarımlar yapmak zorundasın. ama sonuçlarının getirisi itibarıyla hangi zekanın bireyin daha çok menfaatine olduğu ise buz gibi ortada.

motosiklet güvenlidir gibi bir iddiam yok. tehlikeli olduğunu tahmin etmek, anlamak için araştırma yapmaya gerek yok. ya da muhteşem bir tespitmiş gibi ortaya atlamaya da gerek yok. tabii ki güvenli bir alet değil. otomobil hızında giden kaportasız, airbagsız, emniyet kemersiz, yani aktif veya pasif neredeyse abs dışında hiçbir güvenlik sistemi olmayan, üstelik 2 teker üstünde gitmeye çalışan, üzerinde sürücü olmasa durduğu yerde bile devrilen bir alet. ve evet araç tipi/ölümlü kaza oranında bütün dünyada zirvededir. ama burada gelişmiş ülkelerle bizim gibi ülkeler arasında büyük bir fark var. kaza sayısı/araç sayısı ve ölümlü kaza/kaza sayısı oranları arasındaki fark. işte asıl üzerine kafa yorulması gereken konu bu ve trafik kültürünün nasıl geliştirilebileceği.

biraz daha açıklayıcı olması açısından, en başta bahsettiğim sürdüğüm araçlara göre türkiye'deki ve trafik kültürü gelişmiş ülkelerdeki algıyı karşılaştırayım:

türkiye
1- lüks suv (bmw, mercedes, audi, porsche) - herkes önünde eğilir, yollar sana açılır, ters yöne girsen selektör yapmaya korkarlar, polis bile çekinir.
2- lüks binek(bkz: 1.madde markalar) - ters yöne girsen selektör yapmaya korkarlar, segmentine göre polise bile çekince verir.
3- sıradan suv - insanlar temkinli yaklaşır.
4- sıradan binek - halksın.
5- cruiser/chopper motosiklet - anlayamadığım şekilde nispeten bir saygınlığın var, millet fazla ilişmez.
6- naked/racing/scooter vs. motosiklet - serserisin, zibidisin, ölmelisin, ne işin var yolda, git bisiklet yolunda bin. biz bekliyorsak sen de trafiği bekle.

trafik kültürü gelişmiş ülke
1- lüks suv - araç
2- lüks binek - araç
3- sıradan suv - araç
4- sıradan binek - araç
5- motosiklet - araç - sıkışık trafikte beklememesi için ülkeye göre değişmekle beraber genellikle araçlar şeridin sağına ve soluna yanaşarak yol açar.
6- bisiklet - öncelikli araç
7- yaya - mutlak öncelik

dikkat ettiyseniz bizde yaya ve bisiklet için madde dahi açmadım. peki aradaki fark ve olması gereken aşikar değil mi?

peki mümkün mü bizde de bu kültüre, bu seviyeye ulaşmak? hayır.
daha da kötüye gider mi? kesinlikle. her konuda olduğu gibi yozlaşmamız, ayrışmamız gittikçe artacak.
peki öyleyse ben niye bu kadar uzun uzun yazdım? bir an gaza geldiysem demek ki.

edit: imla.

devamını okuyayım »
25.07.2017 20:29