sagayadukusu

  • ağır abi (455)
  • 560
  • 3
  • 1
  • 0
  • geçen hafta

romanya

şimdi çok özel bir deneyim önereceğim:

diyelim ki romanya'ya önyargılarınızı kırarak gitmeyi becerdiniz. sonra sadece bükreş değil de şöyle bir kaç şehir de görelim dediniz ve braşov'a doğru yola çıktınız.

yol üzerindeki sinaia'yı falan anlatmayayım hiç ancak geçtiğinizde mutlaka girin ve görün.

braşov'a geldiniz ve hadi poiana braşov'u da görelim dediniz. bu arada bu ikili bursa/uludağ ikilisi gibidir. mümkünse mevsimlerden kış olmasın yalnız. çünkü derdimiz kayak ya da ski değil.

poiana braşov'dan tekrar braşov'a değil de diğer tarafa giden bir yol var, dar ve kıvrılıp giden yokuş aşağı. işte o yoldan aşağı doğru 15-20 dk kadar seyrettiğinizde sol tarafınızda bir ören yeri gibi bir şey görürsünüz. park edin arabanızı oraya. inşallah ayağınızda terlik vs yoktur çünkü biraz yukarı doğru yürüyeceksiniz 1 km kadar. o yürüyüşün sonunda bir mağaraya geleceksiniz. mutlaka gezin. bizim damlataş mağarasının küçüğü bir mağara bu. oldukça serin olduğunda yazın bile gitseniz üzerinize giymek için bir şey bulundurun yanınızda.

o kadar yolu size çakma damlataş mağarası gezdirmek için yürütmedim tabi. günlerden cumartesi ise 17:00'de başlayan ve içerideki nem nedeniyle ancak 30 dakika yapılabilen bir klasik müzik dinletisi içindi tüm çabam. o mağaranın muhteşem atmosferi ve akustiğinde muhteşem bir deneyim sunar size.

şartları bir daha toplu olarak yazayım:
- mevsimlerden yaz olması lazım.
- günlerden cumartesi.
- saat 16:30 civarı mağara girişinde olmanız ve bilet alırken özellikle konser olduğunu belirtmeniz lazım.
- yanınızda mutlaka giyecek bir şey bulundurun.
- trekking ayakkabısı ya da spor ayakkabısı giyin. yolunuz yukarı doğru meşakkatli ama dönüş yokuş aşağı da olsa ufak taşlar sebebiyle oldukça kaygan.

edith piaff: mağaranın adı valea cetatii cave.

devamını okuyayım »