sahadaki adam

  • 2715
  • 58
  • 21
  • 0
  • dün

aile arasında (film)

filmden çıktım ve eve geldim şimdi bu sıcacık ve neşeli film hakkında yorumlarımı yazmak istiyorum. öncelikle gülse birsel'e teşekkür ederim bu güzel filmi yazıp sinemaya kazandırdığı için. filme küçük kardeşimi aldım götürdüm, liseli çocuk tuhaf tuhaf komedi filmlerine gidip para veriyor kötü etkileniyor. aldım götürdüm ki düzgün bir komedi görsün, toplum eleştirisi yaparken güldürü nasıl yapılır öğrensin. kaliteli mizahın tadına varsın dedim. o da çok eğlendi filmi izlerken.

sinemaya gelirsek ben giderken salon boş olur diye bekledim malum bizim toplumumuz maç delisi. derbi akşamı kim bırakır da o saatte sinemaya gider ki dedim ama açıkçası bu konuda beni yanıltan herkese de bir sempati besledim dolu koltuklara bakarken. yalnızca en ön 2 sıra boştu. buradan sonrasına spoiler uyarısı ile devam edeceğim.

-----spoiler------

öncelikle aileye bayıldım. aile olmanın ne demek olduğunu o kadar güzel karakterler ile bize gösterdi ki film bu açıdan çok mutlu oldum. belki pavyonda şarkıcı anne, alkolik ve umursamaz baba ve biraz serbest bırakılmış bir kız çocuğu figürü çok filmde kullanılmıştır gerek avrupa sinemasında gerek hollywood sinemasında ve elbette bizim sinemamızda ama bu filmdeki gibi bir amaç uğruna hiç kullanılmadı. filmi izlerken ben de onların arasında olmak istedim, o ailenin yanında olmak istedim.

öte yandan bu aile karakterler üzerine kurulmuş ve bu karakterlere hayat veren oyuncular da harika bir iş çıkarmışlar. özellikle engin günaydın ne denli büyük bir oyuncu olduğunu bir kez daha harika bir şekilde gördük. yalan dünya'nın zerrin'i ise o dizideki karakterine ilk defa derinlik katmış ve bu filmde karakteri tam anlamıyla yansıtmış. demet evgar'ın oyunculuğuna, tatlılığına, güzelliğine, yeteneğine ne denebilir ki. son olarak trans bireyi oynayan oyuncunun ismini bilmiyorum ama filmde en kilit oyunculardan biriydi. çok duygulu oynadı, çok güzel şarkılar söyledi elbette toplumun bazı geri kafalı kesimlerinin ön yargılarına da çok güzel bir karakter olmuş.
demet'in kızını oynayan çıtı pıtı kızımız rolünü çok güzel oynamış, onun için çok bir şey yazmayacağım şeker mi şeker ve yetenekli bir oyuncu. yolu bahtı açık olsun.

adanalı aile hakkında ise yorum yapmak istemiyorum pek fazla, zira filmin o kısımlarını gidin görün ve izleyin. adanalı aile üzerinden çok güzel toplum eleştirileri yapılmış. buradan spoiler içinde bile bahsetmek istemiyorum ancak görmeniz gerekir.

filmin eleştireceğin yönü yok mu diyeceksiniz. evet var. filmin düğün sahnesi bana biraz dağınık geldi. bir noktada toparlansa da hikaye düğün kısmında çok bölünüyor. o kısmı ne yazık ki eleştireceğim.

ama filmin tamamını ele aldığımızda keyifle izlediğim harika bir filmdi aile arasında. filmin sonunda da mutlu son ile bitmesinden ziyade karakterlerin değişimi mutlu etti beni.

-----spoiler-------

salondan çıkarken yine kafamda o aynı düşünce vardı. o güzel ahşap evde bu güzel insanlar hayatlarına nasıl devam edecek keşke devamını görebilsek o güzel ve tatlı anlara da şahit olabilsek.

devamını okuyayım »