sahtepetrucci

  • 10
  • 0
  • 0
  • 0
  • 7 ay önce

ekşi normalleştirici

edit: arkadaşlar, aşağıda bahsi geçen arkadaş kendi kodlarının izinsiz şekilde kullanıldığı düşüncesiyle -bence- hoş olmayan bir dille bir uyarı entry'si yazmış, ben de cevaben aşağıdaki metni yazmıştım. neyse, biz bu mini projenin katkıcıları olarak kullandığımız javascript kodunun intihal içermediğini düşünüyoruz. ancak sırf bu nedenle ilgili arkadaşın üzerine giden birisi varsa lütfen bunu yapmasın, kimsenin kalbinin kırılmasına gerek yok. hepimiz üzerinde emeğimizin olduğu bir ürünü başkasının izinsiz kullandığı fikrine kapıldığımızda üzülebilir ve duruma göre de hırçınlaşabiliriz ancak ben farkında olmadan kendisini hedef gösterdiğimi fark ettim. bu yanlış bir davranış olmuş ve bu nedenle özür diliyorum.
------

önce veri hırsızı olmakla itham edilirken şimdi de kod hırsızı olduk iyi mi.

burada benim ortaya koyduğum çok sofistike bir iş yok, eski temaya ait css özelliklerini derlemekten ve katkıcılardan gelen commit'leri projeye katmaktan başka bir şey yapmadım.

benim projeye gelen bir katkının başka bir yerden alıntı olup olmadığını kolayca görme şansım yok ve anladığım kadarıyla entry numaralarını gösterme kısmını ekleyen arkadaşın ilgili kısmı başka bir eklentiden almış olma ihtimali var. eyvallah, durum buysa kibarca bir ikaz neticesinde orijinal eklenti sahibine teşekkür eklenebilir veya ilgili kısım eklentiden çıkarılabilirdi.

ne var ki referans verilen eklentinin yazarı, halihazırda github'daki commit loglarına bakmaya gerek görmeden ilgili kısmın izinsiz alındığını itham etmiş ve bunu da hoş olmayan bir üslupla yapmış.

aynı kişi, yine bu başlıktaki ilk entry'e bakmayı atlamış olacak ki, 3 satır css kodu ekleyen ve eski temadan ekran görüntüsü paylaşan da dahil olmak üzere katkısı bulunan herkese teşekkür etmeye çalıştığımı görmemiş.

tek söyleyeceğim şey, bu gibi bir ithamda bulunacaksanız lütfen öncesinde iyi bir araştırma yapın. hak ihlali olduğunu düşünüyorsanız da ilgili kısmı projeden çıkarmaktan memnuniyet duyarım, benim esas amacım eski görüntüyü elde etmekti zaten.

edit: anlaşılan durum vahim ama bu vahamet bizden kaynaklanmıyor. repo'ya entry numaralarını ekleyen arkadaşın mesajını aynen iletiyorum, ilgilenenler okusun:

"eksi hesabim olmadığı için (bkz: #58853045) numararlı entryde "-----" isimli kullanıcının --edit-izinsiz kullanım-- itham etmeleri dogrultusunda alttaki açıklamaları okuması için iletmenizi rica edeceğim

edit-ilgili eklentinin-- basligi 21.07.2015 tarihinde acilmis. muhtemelen aynı dönemlerde yazıldığını düşünüyorum. eksinormallestirici reposuna eklediğim kodlar 24.03.2015 tarihinde yazdıgım extensiondan alıp buraya gönderdiğim kodlardır. sadece entry numaralarını gösteren bir extensiondır.

https://chrome.google.com/…hdfinllmjnjnpofahk?hl=en

extensionın ne zaman yaratıldığını gösteren ekran görüntüsü -> http://i.imgur.com/4icwuup.png..."

devamını okuyayım »
29.02.2016 03:36