sakaleyn

  • 148
  • 1
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

sigarayı bırakmak

birkaç gün önce yaptığım ve artık günleri sayarken sasirmaya başladığım eylem. bir iki başarısız girişimim olmuştu ama hiçbiri bunun kadar organik olmamıştı. bu kez oldukça kendiliginden gelişen ve ani bir yolla bıraktım ve bu son seferim. kendiliğinden gelişen şeyleri severim çünkü kendiliğinden olup başıma gelmişse o şey benim için hayırlıdır ve beni çok mutlu eder, sigarayı bırakmak ya da hanımım gibi.

kısaca neden bıraktım, nasıl bıraktım anlatmak istiyorum çünkü bu kişisel bir durumdan ziyade toplumsal bir mesele. öncelikle sigara kullanırken vergileri eleştiriyordum, sigarayı bırakıp tarafsız bakmaya başladığımdan beri sigarada yüksek vergilere olumlu bakıyorum. her şeyi bıraksak sigara içen biri içmeyen birine göre daha sık hasta oluyor, ayrıca sigaradan kaynaklı kanser gibi vakalar varken sigara içen insanlarin topluma ek yük getirmedikleri söylenemez. devlet hastanelerini bu adamlar meşgul edecekse yüksek vergi de vermeli. alkol için aynı şeyi söyleyemem, o sigara kadar hasta eden bir tüketim ürünü müdür bilmiyorum. fakat hepimiz biliyoruz ki alkol biraz da kültürel veya siyasi sebeplerle yüksek vergilerle vergileniyor.

vergi mevzusunu geçtiysek neden sorusunu cevaplayalim. sağlık çok sonlarda geliyor. sigaranın sağlığa direkt etkisini geç görüyorsunuz. ben mesela henüz akciğer kanseri falan olmadım, daha sık hastalanır oldum ama bunu çok da umursamiyorsunuz. sigaranın verdiği "keyif" daha önemli sanıyorsunuz. sigarayı içen de içmeyen de ölüyor sanıyorsunuz. dedem 85 yaşında 60 yıl sigara içmiş biri olarak öldü, ananem hiç sigara icmedi 60inda öldü. ama dedem sigara içmese de o yaşta ya da biraz daha geç ölürdü. yani sigara içmek dedemi daha uzun yasatmadi. demekki keyfi için bu kısacık ömürden bir miktar feda edilebilir. edilir mi? keyif veriyor olsaydı olabilirdi.

en çok ne zaman sigara içmekten keyif alıyorsunuz? kahvaltı sonrası çok iyi değil mi? arkadaşlarla içerken biranın üstüne çok güzel gitmiyor mu abi ya? yoğun tempo çalışırken mola vermek için çok iyi bir bahane değil mi? değil. hiçbiri değil. sigara sizin müthiş kahvaltinizin üstüne daha iyi gitmiyor, siz zaten yeterince güzel bir kahvaltı yaptığınız için mutluydunuz ve sigarayı da alışkanlık ve bağımlılıktan dolayı yaktiniz. biz insanlar sigaraya bağımlı olurken fiziksel etkiler yanında psikolojik etkilerle de baglaniyoruz. iyi anlarimizi, güzel zamanlarımızı sigara ile eleştiriyoruz; sanki sigara olmasa o an yeterince güzel gelmeyecekti diye düşünüyoruz. yanlış. sigarayı bıraktıktan sonra yemeklerden yine keyif alıyorum ve üstüne içtiğim şekersiz bir çay ya da sade bir kahve sigaranın verdiğini sandığım keyiften bin kat fazlasını veriyor. "keyif" sigaranın en büyük yalanı.

en güzel anı aklınıza getirin, sigara var mı orada? rick and mortydeki şu garip uzaylı gibi sigara beynimize işliyor ve mutlu anlarimizda kendine yer ediniyor. dikkatle bakmayınca görmüyoruz ama hep o orada. mesela sevgilinizle yürürken bı keyif sigarası yaktiniz, siz sevgilinizle yürümeyi mi hatırlıyorsunuz yaktiginiz sigarayı mi? sigarayı özel olarak düşünmeseniz onu anı içinde bulamayacaktiniz bile, o anı özel yapan siz ve sevgilinizdiniz, sigara değil. her şeyde ise yarıyor bu, sigara keyiften beslenen sinsi bir bağımlılıktan başka bir şey değil.

öyle zor falan da değil. on yıllardır içen biri ne düşünür bilmem de ben 3 yıldır içen biri olarak şu an hiç aramıyorum. sigara icilen ortama da girdim, sıkıntı olmadı. siz de yapabilirsiniz. püf noktalar basit. mesela dedim ya sigara içilen ortama girdim diye, çoğu kişi burada hata yapıyor. "abi sigarayı bıraktım, siz çok sigara içersiniz ben gelmiyim" demek büyük bir bela. aklınıza "sigarayı bırakmak ortamlardan geri kalmak" olarak saplandı bile. o zaman sigarayi bırakmak sizin için iyi bir şey olarak değil kötü bir şey olarak anılacak siz tarafınızdan. bu yüzden sigaradan yahut dumandan kaçmayın. etrafınizda hiç sigara içmeyen birileri vardır, onları izleyin. duman hoşunuza gitmezse elinizle dağıtın, rahatsız etmezse ekstra aşırı tepkiler göstermeyin. sigara içmeyen bir bireysiniz siz, ama bu dumanı yanlışlıkla ya da zaruriyetten solumayacaginiz anlamına gelmiyor.

bırakın abi bırakın. her şeyi bırakın paranızı yazık. diğerlerine bahane bulunur da paraniza bahane bulunmaz. siz sigarayı bırakın, çöpe atacak paranız varsa ayda 150tl bana yollayın. ben size uzaktan destek falan olayım ne bilim. takılırız bana bira falan ismarlarsiniz.

son bi anektod daha anlatıp yatayım ya yoruldum. bugün iş arkadaşımla konuşurken "sen niye saçlarını kestirdin, radikal bir karar" dedi. uzun saçlı bir bey iken kısa saçlı bir bey oldum. siz hiç kısa saçlı erkek tanimlamasini özel olarak yaptınız mı? erkeklerin geneli ve toplumca normal karşılananı kısa saçlı olmaktır. ben de erkektim ve kısa sacliydim. sonra kısa bir süre uzun saçlı olmak istedim, sonra da kestirdim ve yine kısa saçlı oldum. küçücük bir süreçti yani. sigara da böyle bir şey. siz aslında sigara içen biri değilsiniz, sigara içmemek normal olan durum. siz şimdi sigarayı bırakırsanız eksiklik hissetmemelisiniz çünkü normale döndünüz. bu sizin için zor da değil. normal insan sigara içmez. normal bir insan olun. iyi olun. sigara içmeyin.

soru, görüş, destek, yardım, ısmarlama bira talepleriniz için yeşillendirin.

devamını okuyayım »