sakizlimuhallebi

  • 225
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 yıl önce

e-devlet

uygulama sayesinde artık pek çok bilgiye ulaşmanın mümkün olduğu sistem. ancak kamu hizmetlerinden daha kolay yararlanmak için düzenlenen sistemin zararları, faydasından daha çok. çünkü sadece tc kimlik numarası ile sistemden kişinin tüm özel bilgilerine ulaşılabiliyor. kısacası kişinin üniversite eğitimi sırasında aldığı burstan, şu anda çalıştığı yerdeki maaşına kadar her türlü bilgi öğrenilebiliyor.

sadece bir tc kimlik numarası bilgisi ile zincirleme olarak yeni bilgiler elde ediyorsunuz.

örneğin sosyal güvenlik kurumu'nun web adresinden, kişinin sosyal güvencesinin olup olmadığı, adı, soyadı, doğum tarihi, kızlık soyadı, işe giriş tarihi, aldığı maaş ve zam oranları, kaç yıldır sigortalı olarak çalıştığı, ilgili aylar içinde kaç gün işe gittiği, ne kadar devamsızlık yaptığı, kaç değişik iş yerinde çalıştığı, prim ödeme gün sayısı, ssk sicil numarası gibi bilgilere kolayca ulaşmak mümkün.

aynı şekilde, tc kimlik numarası kullanılarak sosyal sigortalar kurumu'nun internet sitesinden anne ve baba adı ile gün ay yıl olarak doğum tarihi bilgileri elde edilebiliyor.

kişinin anne ve baba adı bilgileri ile; nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğü'nün internet sitesindeki kimlik numarası sorgulama sayfasından nüfus cüzdanında yer alan aile sıra no, cilt no, birey sıra no, mahalle ve köy bilgilerine de erişilebiliyor.

kişisel bilgilerin kötü amaçlı olarak kullanılması çok zor değil yani. uzmanlar da bu konuda vatandaşları uyarıyorlar. zincirleme olarak her bilgiye ulaşılacağı için, nüfus cüzdanınızın sahtesini yapabilirler. bankaya telefon açıp, "kredi kartımı kaybettim, yenisi çıkartmak istiyorum" diyerek yeni bir adrese kart gönderilmesini sağlayabilirler. çünkü bankayı aradıklarında sorulacak sorular belli ve bu bilgilere zaten ulaşmışlardı. (doğum tarihi, anne kızlık soyadı gibi)

bu bilgilerin bu kadar kolay elde edilebilir olması ve illegal işlerde kullanılmasını önlemek için elektronik imza uygulamasına geçmek ve kişisel bilgileri tek bir noktada toplamak gerekiyormuş.

sistem doğru düzgün çalışmıyor diye eleştiri yapan gruba artık katılmıyorum. sistem bu şekilde işleyecekse hiç işlemesin, kimse de mağdur olmasın. ya da bir an önce elektronik imza uygulamasına geçilsin.

devamını okuyayım »
19.01.2009 17:05