saklayayim yok soyleyeyim

  • 126
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

the borgias

alışkanlığım oldugu üzere nefes almadan bi çırpıda degil, tadına vara vara agır aksak izledigim enfes dizi.
tamam rönensans sevgim gözümü kör etmiş olabilir ama rome ve the tudors'la karsılastırınca fersah fersah önde bence the borgias. bir kere yalnızca ruhban sınıfı arasındaki entrikalar yok. aile içi çekişmeler, diger mezheplerin papalıga bakış acısı, birleşmeden önceki italya'nın yapısı ve daha bir cok detayla yogurulmuş. eksikler yok mu, var. her iki entryden birinde bahsedildigi gibi cem sultan'ın kafasında bi kırmızı kurdeleleri eksik, vatikan okul bahcesi tadında miniminnacık, tarihi sapmalar var*.. yine de izlemege, yeni sezonun yollarını gözlemeye deger.

--- spoiler ---

şimdi şu cesare'yi* mercek altına alalım. öncelikle bir maaaşallah la başlayalım. yüce rabbim özenmiş de yaratmış. kaşı, gözü falan neyse de yahu o ses nedir francois'ciğim.. bi sinirlen bi galeyana gel diye dört göz bekliyoruz ki o güzelim sesini daha yüksek perdeden duyalım.
bi de ilk sezonda adamcagızı asık ettiler o sevimsiz sümüklüye*o gün bugündür yaralı yaralı gezip duruyo cesare'ciğim. hayır yazık wiki 31 yaşında öldüğünü söylüyo kaç yılı kaldı adamcagızın birazcık gülüp eglense nolur sanki içi gecti o micheletto denen zindan faresiyle.
neyse.. 3. sezondan umutluyum lucrezia da yok dizideki afet boslugunu bi şekilde doldururlar artık.

--- spoiler ---

devamını okuyayım »