salhane

  • 166
  • 6
  • 4
  • 0
  • 3 gün önce

who is it

klibinin tam anlaşılamadığını gördüğüm için biraz okuma yapmak istedim.

klip iki renkten oluşuyor, mavi ve sarı. sarıyı michael jackson ile, hüzün ve aldatılmış olmak ile tanımlayabiliriz. mavi ise daha çok aldatma içeriyor.

aslında klip ilk 22 saniyesinde ne anlatmak istiyor, ne anlatacak bizlere gösteriyor.
klibin ilk saniyesinden itibaren binaları bir gölgenin sardığını, bir yandan da bir yerlere ışık vurduğunu görürüz. hatta ilk planda arkada mavi bina aydınlık iken sarı bina gölgelenmektedir. neredeyse bütün açılar yüz hizasına yakın ya da alt açıdır. gölge eski binaları sararken, nispeten yeni binalar aydınlık kalır bu gölgeleme sürecinde. sanki eski bildiklerinizi unutun der gibi bir akış vardır. işin en temel kısmında erkek heykel gölge ile kaplanırken, kadın heykele (elinde meşale taşır) göz hizasından bakılarak ışık verilir ve yüzü aydınlıkken, gölgesi uzar. kadının foyası ortaya çıkacaktır, bir sorgulama vardır.

bu bölüm bittikten sonra hikaye iki paralel akışla başlar. mj ve saygısız, lanet, şerefsiz, ahlaksız, utanmaz telekız olarak.

yine burada 22.ci saniyeden itibaren renkler işin içine girer. çok yoğun bir sepya/sarı renk ile girilen planda; mj yüksek bir binada ya kendi evinde ya kendi yazıhanesinde (mjler de yazıhane kullanır) alex yazılı metal bir kart bulur ve cama yaklaşır, daha az önce gördüğümüz binaların üstüne vuran gölge gibi (şehir sarıdır) şehre bakar. muhtemelen david fincher bunu kastetmek istemiştir. mj'nin içine düşen kurt bu alex kimdir de souza mıdır, alexander pato mudur diye hayıflanırken ben nasıl aldatılırım diye verir coşkuyu, vurar sazın teline.

büyük bölümü mavi ışık tonlarıyla çekilen diğer kısımda; mj'nin sevgilisi olduğunu düşündüğü hanım kızımız büyük bir karavanın içinde yeni müşterisine hazırlanmak için bir çok hanım kızımızın elinden geçer, önde limuzin kullanan hırbo da arada gelir bakar. burada en temel şey kızımızın her müşterisine ayrı bir sıfatla gitmesi, hazırlık ve sonrasında bolca mavi ışık altında gösterilmesi ve bulunmaz hint kumaşıymışcasına milyon dolarlık çantayla dışarı çıkmasıdır. işin garibi her çıktığı yerden aynı çantayla çıkar.

cumartesi magazin tadından çıkarsak, mj bir şekilde boynuzlandığını anlar "alex" yazılı kartla ama onun kafasında olanla gerçekler farklıdır. alex telekızımızın kullandığı bir çok isimden biridir. (çıkamadı)

tam 2:50 'de mj abimiz karşıdan gelen limuzin ve tırı görüp "lan yoksa" demiştir. orada susurluk kazası gibi bir şey olur ama kaza olmaz.

neyse mj kıza ait eve gelir, evdeki eşyalara ve eve bakar. klibin genelinde görünen hologram gibi veya görünmez insanların kumaş altlarından gözüken silüetleri aslında mj'nin yoğun ve gerçekçi hisleridir. hisleri sayesinde de aldatıldığına emin olur.

mj buralardan uzaklaşıp bir uzak sahil kasabasına yerleşmeli der, helikoptere kimsenin asla yaklaşamayacağı karizmayla yaklaşır ve yoluna bakar. neden sonra kişisel jetindedir.

hanım kızımız ise şebekenin elinden kaçmıştır, koşa koşa sevdiceğine gelir. ama görür ki kapı duvar, neden nasıl niye diye sorar. mj'nin yardımcısı metal kartvizitleri yüzüne çalar.

kız sevgisinden emin bir şekilde döner pezevenginin yanına, önce bir güzel haşlanır. sonra sarı ışık eşliğinde onlarca hizmetçinin "ağlamışsın rimellerin akmış" temizlemesine maruz kalır. mj çoktan deniz kıysına varmıştır.

ben anlatırken aptal gibi hissettim, sen okurken kusuruma bakma.

not:diana ross ile arasında geçenleri bilmediğim için yorum yapmadım.

devamını okuyayım »
10.12.2017 03:16