sallyciguly

  • mülayim ama sempatik (534)
  • 512
  • 37
  • 10
  • 5
  • dün

hayata dair gülümseten detaylar

iki kere çok tatlış insanlarla karşılaştım. birinde otobüse bindim, yaşlı bir teyze bindi elindeki poşetten mendile sattığı belliydi. akbili yoktu. sordu akbili olan var mı, hayata dair beni gülümseten detaylardan biri de birisinin hemen bende var diye akbil basmasıdır. basmadıkların da otobüse doğru bakıp, shylok'un o tiradını atarım insanların yüzüne bakarak. o sebeble ben de basarım artık çünkü bu da insanı çok mutlu eden bir detaydır. öyle yüz çevirmeyince biri ya dersin ne kadar iyi bir insan. ben de bastım akbili, teyze de bozuk aradı filan çıkmadı. kızım dedi bu kadar var yarıdan fazla çıktı gene. ben de olsun teyzecim dedim. verme zorla almadım ama içimdeki fesat da ya dedi parası yoktu belli, öyle gitmesi de gerekti küçük bir kumpas kurdu. hepimizin başına gelmiştir. hepimiz zorda kalında kurmuşuzdur bu kumpası.

neyse taksim'e gittim. oturuyoruz dışarda, biri omzuma dokundu. baktım teyze, aa teyze dedim merhaba, kızım dedi param çıkışmadı şimdi bir kaç mendil sattım. allah da çıkardı seni karşıma al bu parayı. ya ben bir duygulandım, bir gözlerim doldu. kadına sarılacaktım. yok teyze dedim. verme sen helal olsun. o zaman lazım olur al diye iki tane mendil bıraktı. yok filan derken gel otur dedim. yok kızım gideyim dedi. çok da oturacağı ortam değildi sanırım, sokakta bira içiyorduk. ısrar edemedim ama teyzeyi dinlemek konuşmak nasıl istedim. sonra teyze iyi eğlenceler deyip, teşekkür edip çok çok, gitti. bir mutlu oldum. arkadaşlarım da şaşırdılar, sordular kim. bir duygulandık masada. bütün akşam da gülümsedik aklımıza gelip gelip, ya ne tatlış kadındı diye.

bir keresinde de, cüzdanımı kaybettim. patron da gelmedi, yaptığım masrafı alayım. japonya'dan da bir arkadaşım var onu görmeye gitmem lazım ama 5 kuruş para yok, saat de 17.00'ı geçiyor. bir kaç kişiye sordum onlar da ben de senden isteyecektik dediler mi? kaldım dımdızlak. ya diyorum 50 lira bulmak bu kadar zor mu? öyle çıktım çaresiz yürürken, bana doğru bir 50 lira uçtu. ya şaşkınlıktan öleceğim. bir amca var ama gariban da bir amca, o da gördü. belli onun da ihtiyacı var baktı. içim el vermedi, amca dedim senin mi bu para. ama içimdeki fesat da kesin onun olmasa da onun der dedi. amca ceplerine bile bakmadı belki yoktu o kadar parası. yok kızım dedi senin daha çok ihtiyacım varmış o para sana geldi. ya ben gene ne fesatım dediğimle kaldım hemen dersimi aldım. ama ben gene bir mutlu oldum. gene arkadaşları aradım, şaşkınlıktan gene arkadaşlar nasıl ya hızır mıydı o amca filan dediler.

yani olaylardan çok insanların davranış ve tepkileri katıyor gülümseten detayları. nasıl bütün gün gülümsedim amcaya teşekkür ederek.

devamını okuyayım »
20.10.2016 09:31