salvador price

  • 108
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

nilüfer turizm

buradaki yazar arkadaşların güzel tecrübelerini okumadan önce istanbul-antalya seferine bilet aldığım firma. entry'leri okuduktan sonra "vay amk, ne bok yiyeceğiz sedat?" moduna girdim. neyse günler her zamanki gibi hızlı geçti ve o gün geldi çattı. saat 20.30'da servise bindik yaklaşık bir saat sonra otogara geldik.

saat 22.00'da kalkması gereken otobüsün sefer saati değişmiş ve 22.15 olmuş saat 22.00 oldu ortada araç yok, neyse beş geçe geldi araç apar topar bavulumuzu koyduk tam saatinde çıktık yola istanbul'dan. şu an hala yoldayız ve izlenimlerimi sizinle paylaşacağım.

benim otobüsten en önemli beklentim koltukların rahatlığı idi. bunun için zaten tekli koltuktan bilet almıştım, bu konuda biraz canımı sıktılar, koltuk oldukça rahattı fakat 1.90 boyu olan birine göre diz mesafesi pek iyi değildi. fazladan koltuk koyup iki üç kişi fazla alabilmek için o sıradaki herkesi az konforlu bir yolculuğa mecbur bıraktıklarının farkında değiller sanırım.

mola yerleri temiz ve hoş yerlerdi, otobüs temizlik açısından sınıfı geçti gözümde, host arkadaş gayet saygılı ve efendi biri, wi-fi var hızı da idare eder, zaten bir otobüsün internetinden beklentin ne olabilir ki? koltuk arkası ekranlar ise beklentiyi karşılamadı.

yiyecek-içecek servisi fena sayılmazdı. birkaç saat aralıklarla dondurma, poğaça ve kek verdiler, yanında verdiği kola sıcaktı, ben istemedim geri verdim kahve aldım. diğer yolcular da hallerinden memnun görünüyorlar.

bunu neden anlatıyorum diye soracak olursanız bazılarınız öyle bir anlatmış ki bu firmanın personelini, insan okuyunca ödü patlıyor. gayet normal insanlar yani şoförler de host da. bu derece boklanmayı hak etmiyor benim şu an tecrübe ettiğim yolculuğa göre, tabii ki eksikleri de var ama öyle aşırı kötü bir yanı da yok.

devamını okuyayım »
02.08.2015 07:02