samantha my

  • hırçın golcü (252)
  • 603
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

araba pazarı

eğer ki, film çekicekseniz, figüran olarak rol yapıcak, tipi bozuk, üç kuruşa kırk takla attıracağınız adam arıyorsanız, açık oto pazarına gidin.
ne kadar işsiz güçsüz, başka bir iş yapamayan, kolay para kazanmak isteyen, yüzü kızarmadan yalan söyleyen insan varsa hepsini orada bir arada görebilirsiniz.

eğer ki arabanızı satıcaksanız, gidin bir sorun ordaki galericilere, galerici değilim, bi tanıdığın arabasını satıyorum diyenlere aracınızın ederini, aracınıza ölü fiyatı verirler. o fiyata ikna olmazsanız, almazlar zaten. araba satmakla uğraşmak istemeyen insanlar, galericiye verirler arabalarını, üzerine 3-5 ekler bi üst model araba alırlar, galerici tanıdıksa. galericiler ise ölü fiyata aldıkları arabaya istedikleri fiyatı çekerler, arabanın değerini belirli bir seviyede tutarlar. sıkı pazarlıkçıysanız fiyatı biraz indirebilirsiniz, yok değilseniz adam size arabayı öyle anlatır ki, ikna olup dediği fiyata alabilirsiniz!! en dandik arabayı bile size satabilirler, abi bu iyidir diye.

bu durumda ne yapıcaksınız, araştırıcaksınız, adamın söylediği arabayı kullananlara sorucaksınız. galericiye göre bütün arabalar alınıp satılabilir, bütün arabalara binilebilir. o yüzden onlar iyi araba kötü araba diye ayrım yapmazlar.

şimdiye kadar 3-4 defa açık oto pazarına gittim, en az 15 tane satıcıyla yüz yüze konuştum, konuştuk. arada itiraflarda bulunuyorlar, ilgilendiğiniz sınıf- model dışında birşey sorduğunuzda gerçeği söylüyorlar. böyle böyle öğreniyorsunuz hangi aracın gerçekte ne olduğunu.
diyorsunuz ki mesela, bunun koltuğunda sigara yanığı var. size verdiği cevap:
abla, bu arabayı sahibi bize vermedi, siz alıcı bulun, benim fiyatım şu dedi. bize verse ben bu arabayı taş gibi yaparım. o sigara yanığını kapatmak 30 tl. anlamazsın bile ne olduğunu. ben buna 300 tl masraf yaparım, fiyatını da x kadara çıkartırım ama sahibi vermiyor arabayı.

pazara gittiğimiz bir gün, akşam saatleriydi, galericinin biri dedi ki: "abi bugün 15 tane araba aldık. bak bu fusion u biraz önce aldık. 200.000km de, temiz araba. bak işte burdan şuraya kadar olan arabalar bizim.." bu muhabbetin sonrasında konuyu nereye bağladı hatırlamıyorum. ben o sırada "15 araba aldık" sözüne kitlenmişim. demem o ki, açık oto pazarında araba alıp satmak ancak işi bilenlerin harcıdır. benim gibi, bizim gibi başka işleri olan, otomobille kullanım dışında ilgilenmeyen, araştırmayan insanın işi değil oralarda araba bulmak, araba satmak.

ben kendimi bildim bileli bizim bir arabamız vardı. hiç bir zamanda lüks sınıf araba kullanmadı babam. yıllarca kullanmamıza, arabada günlerce yol yapmamıza rağmen, bizim arabamız hiç bir zaman o araba pazarındaki arabaların haline gelmedi. bazılarına "insan binmiş" bile diyemezsiniz. arabadan soğur, araba almaktan vazgeçersiniz.

açık oto pazarı ancak fikir almak içindir. eğerki ben arabadan anlarım diyorsanız buyrun gidin.

devamını okuyayım »
06.02.2012 19:57