samit

  • çetrefilli (389)
  • 676
  • 12
  • 3
  • 0
  • 3 gün önce

igor tudor

şimdi bir kere takım kendisi falan oynamıyor. bunu söylemek için futboldan hiç anlamamak lazım.

muhtemelen hepmiz aynı kanıdayız ki bu sezonki galatasaray'ın geçen sezonkinden en bariz farkı pres yapabilen bir takım olmasıdır. galatasaraylı oyuncular, rakip aut atarken de basıyor, taç atarken de basıyor, hatta gs topu kaybettiği an sistemli bir biçimde counter pressing uyguluyorlar.

counter pressing, özellikle galatasaray gibi belirgin hücum şablonları olamayan bir büyük takımın sahip olabileceği en harika silahtır. çünkü topu kaybettiğiniz an, kaybettiğiniz noktada basarsanız, topu kazandığınızda çok sayıda oyuncunuz hücum bölgesinde kalmış olur. böylece minimum eforla çok sayıda gol pozisyonu üretebilirsiniz.

ha rakip yaptığınız baskıyı aşarsa çok tehlikeli kontra ataklar bulabilir, evet. ama türkiye'de adam akıllı kontraya çıkabilen bir tane bile takım var mı?

alman milli takımının counter pressing'i nasıl uyguladığını anlatan çok güzel bir video video

yani tudor hiçbir şey yapmıyorsa bile bunu yapıyor. galatasaray'ın 2 haftadır bu kadar gol pozisyonu bulmasının ve tolga ciğerci'nin sol açıkta oynamasının sebebinin bu olduğunu düşünüyorum. fatih terim, ersun yanal ve daha niceleri göstermiştir ki, elinizde belli kalite seviyesinin üzerinde oyuncular varsa, ve onları bu kadar koşturmaya ikna edebiliyorsanız süper lig'de 3'er 3'er puan toplamanız çok da zor değil.

kendi adıma konuşacak olursam, ben bu oyun anlayışını çok beğenmiyorum, hücum prese dayalı pas oyununu daha çok seviyorum fakat, bu galatasaray'ı izlemek çok ama çok keyifli. 2 haftadır rakiplerimize "ben senden daha büyüğüm" diyerek oynuyoruz.

durum böyle olunca derbileri merakla bekliyoruz.

devamını okuyayım »
20.08.2017 16:41