sanayi tupu

  • mülayim ama sempatik (545)
  • 710
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 ay önce

1 doların 2 tl olması

doların niye bu kadar yükseldiğine bir yorum getirebilmek için doların diğer para birimleri karşısındaki durumuna bakmak lazım.
şimdi buraya pariteleri yazmaya üşendim bir zahmet girip bakın doların euro, japon yeni ve sterlin karşısında aslında yükselmediğini aksine çok hafif bir değer kaybettiğini göreceksiniz. peki bu ne demek aslında dolar yükselmiyor, tl değer kaybediyor demek. peki bu ne kadar daha devam edecek?
malum ekonomi çok fazla değişkeni olan bir fonksiyon. kısa vadeli düşünüp popülizm yaparsan uzun vadede sıçarsın bu kaçınılmaz. ülkeler bir kaç farklı yolla döviz elde ederler. kimisi ithalatından daha çok ihracat yapar, kimisi turizmle döviz çeker kimisi de finansal araçlarla.
biz ne yapıyorduk en sonuncu yöntemi kullanıyorduk daha çok. yani yüksek getiri düşük risk vaadedip paraları topladık. burada credit default swap tanımını bilmek lazım. kısaca piyasaların bir ekonomiye olan güvenini anlatır. yükseldikçe güven azalıyor demektir. aşağıdaki linkten bizim güvenimizi gördüğünüzde sıçışlarda olduğumuzu anlarsınız. (resmin kaynağı : deutsche bank internet sitesi)
http://n1308.hizliresim.com/1d/r/rud7y.jpg
bu da demektir ki para çıkışı muhtemelen devam edecek. yandaş olmayan tüm uzmanlar söylüyordu cari açık başımıza çok iş açacak ayrıca millet kredi ile hayatını döndürüyor diye. para çıkışı devam ederse kredilerin finansmanı nasıl sağlanacak?

hatırlarsanız geçenlerde sevgili herşeyi bilen adam kredi kartlarını kullanmayın bankalara da her önüne gelene kredi vermeyin demişti. kim akıl verdiyse iç talebi daraltmak istiyor anladığım kadarıyla, böylece cari açığı azaltacak. zekaya gel. krediler kısılırsa yatırımlar durur bu da zaten yüksek olan işsizliği patlatır.

sözün özü dostlar çok fena bir boka batmış durumdayız.

devamını okuyayım »
23.08.2013 20:40