sanfransiskolu mufettis

  • 3161
  • 101
  • 15
  • 3
  • bugün

çin halk cumhuriyeti

whataboutism klasiği bir mesaj olmuş. cevap vermezsem olmaz.

"1) çin dünyaya en fazla turist gönderen ülke. her sene 67 milyon kişi hong kong ve macau hariç. bunların hepi topu 25.000'ni iltica etmiş. yani %99.99996 sı ülkelerine geri dönmüş.
madem bu kadar korkunç bir ülke koskoca çin coğrafyasından neden çıka çıka 25.000 mülteci çıkıyor? anlattığınıza göre akın akın iltica olması lazımdı diğer coğrafyalara. yani hangi propangadanın altında kaldınız bilmiyorum ama beyninizin normal çalışmadığı kesin."

sadece sincan'daki toplama kamplarında 1 milyonun üstünde çin vatandaşı hapsedilmişken 1.5 milyarlık ülkede sadece 25 bin kişinin iltica etmek istediğine inanmış saftiriklere laf anlatmaya çalışıyoruz.

çinlilerin iltica etme oranları çok düşük. bunun baş nedenleri iltica edenlerin yedi sülalelerinin fişleniyor, toplama kamplarına atılıyor olması. iltica etme ihtimali olanlar değil pasaport alabilmek, şehirden şehire yolculuk edemiyorlar. vatandaşlık puanının düşürülmesi bir çin vatandaşının işini kaybetmesine neden olurken, ülke içerisinde seyahati bile engelleniyor.

"as of june 2019, according to the national development and reform commission of china, 26.82 million air tickets as well as 5.96 million high-speed rail tickets have been denied to people who were deemed "untrustworthy (??)" (on a blacklist), and 4.37 million "untrustworthy" people have chosen to fulfill their duties required by the law. ın general, it takes 2–5 years to be removed from the blacklist, but early removal is also possible if the blacklisted person has done enough remedies."

pasaport alabilmiş bir çinli türkiye'ye seyahat edebiliyor, ama bu çinli eğer uygur'sa dönüşte kendisini toplama kampında buluyor. eğer abd'ye seyahat eden bir çinli çifte vatandaşlık alırsa sorun değil, ancak abd'de kalabilmek için iltica ederse geride bıraktığı anne babasından, kardeşlerinden haber alınamıyor. eminim nazi almanyası zamanında alman vatandaşları da yaşadıkları ülkeden oldukça mutluydular. ancak en azından aralarındaki yahudilerin ve rejim karşıtlarının bir kısmı yurtdışına kaçmayı başarmışlardı. çin kendi azınlıklarına, rejim karşıtlarına değil yurtdışına çıkış şansı, şehir değiştirme hakkı bile tanımıyor.

"2) amerikayı kafasında 100 sene önce nasıl biryer olarak canlandırıyor bilmiyorum ama daha 1970lere kadar zencilerin insan sayılmadığı ayrı koltuklara vs oturduğu bir ülkeydi. bugunlerde sokak ortasında polis kendi vatandaşını öldürüyor.
100 sene önce amerikalı işçiler hakkında istedi diye roma köleleri gibi toplu öldürülüyorlardı."

yine saptırma, yine olayı sulandırma. ben 100 yıl önce abd çok matah bir yerdi mi dedim? amerika ırk sorununu çözdü mü dedim? söylediğim şey komünist olduğunu söyleyen çin'in işçisine reva gördüğü şartlar ve hakların 100 sene öncesinin vahşi kapitalist abd'sinde bile olmadığı. yazarın bulup getirdiği linklerin içerikleri bile son 25 yılda çin'de yaşanmış şeyler. hak isteyenlerin öldürülmesi, köle işçi çalıştırmak, çocuk işçi çalıştırmak şu anda çin'de olagelen şeyler. sincan'daki toplama kamplarındaki uygur'ların köle işçi olarak çalıştırıldıkları, üretim hatlarında kullanıldıkları herkesin malumu. istediğinde iki dakikada 20 link düzen kişi bu haberlere de rahatlıkla ulaşabilir.

"3) çin yayılmacı demiş. yayılmacı yerlerine bakınca hepsi çin haritasında gösterilen çine ait yerler. kendi ülkesi hariç sadece 3 devlette askeri bulunan çin mi yayılmacı yoksa 70 ülkede 800 askeri üstü bulunan abd mi? insaf sadece"

çin haritasında gösterilen tibet ve sincan bağımsız ülkelerken çin tarafından işgal edildiler. bu en basit bilgiyi bile bilmezden gelenin iyi niyetine inanmam mümkün değil. hong kong konusunda çin'in ingiltere'ye verdiği taahhütleri askıya alması hepi topu 2-3 haftalık olay. kendi imzasını reddetmiş bir ülke illegal olarak yükümlülüklerini yerine getirmemiş. onun dışında saydıklarımın hangisi çin haritasında gösteriliyor? taiwan mı, filipinler mi çin'e ait? endonezya mı, avustralya mı, brunei mi, myanmar mı, hindistan mı? çin'in bütün bu ülkelere karşı yayılmacı tehdidi var. taiwan'ın kendi toprağı olduğunu iddia ediyor. abd donanması aradan çekilse amerikan üsleri boşaltılsa bir aya kalmaz işgale yeltenecek. filipinler ile, brunei ile mahkemelik oldu, sorunu uluslararası mahkemeye götürdü ve mahkemede kaybetti. ona rağmen bu ülkelerin dibinde yüzlerce noktada denizi doldurup hava üsleri inşa ediyor. tabi ki tek nedeni yeraltı kaynaklarına konmak. bizim yazar buraya gelmiş, çin yayılmacı değil diye sayıklıyor. verdiği neden de abd'nin 70 ülkede 800 askeri üssü olması.

trol olduğunu bilmesem şu soruya cevap bekleyeceğim. abd'yi ülkesinde üs kurmaya davet eden bu 70 ülke neden buna ihtiyaç duydu? rusya ve çin tehdidi olmasa almanya, birleşik krallık, japonya, taiwan, kore, tayland, ve diğerleri neden amerikan üslerine ihtiyaç duyarlar? trump yurt dışındaki üslerin sayısını azaltalım dediğinde bu ülkelerin etekleri neden tutuştu? tabi ki çin ve rusya'nın yayılmacı tehditleri yüzünden.

abd'nin yayılmacı olduğu su götürmez. ancak nasıl oluyor da bu durum çin'in girdiği yeri ilhak etmasini, komşularına karşı toprak kazanma politikası gütmesini haklı çıkarıyor?

"4) çin islamcı teröristleri tutuklayınca alevlenenler nedense abdnin tutklayıp taa dünyanın öteki ucu guantenomya getirip senelerce işkence yaptığı uygurlar hakkında tek kelime ağızlarına almazlar. sincan bölgesinde taliban ve el-kaide bağlantılı terör saldırılarını bir zahmet araştırın.
çinin içinde birden fazla bölge var. bunların hepsinde de çin nufusun baskınlığı söz konusu değil. mesela iç moğlistan denilen moğul bölgesi var. neden burda bir sıkıntı yok da uygur bölgesinde var madem çin bu şekilde ilerliyor da moğullara dokunmuyor. cevap ayrılıkçı terörizm olmasın?"

en adice, en kahpece nasıl yalan söylersin deseniz, şu yukarıdaki paragrafı yazacağım klavyemden utanır yazamam.

adam utanmadan, yüzü kızarmadan islamcı teröristler diyerek toplama kamplarına kapatılmış 1 milyon küsur kişiyi terörist ilan etti gitti. aralarında ev kadınları, yaşlılar, çocuklar olan bu insanlarla afganistan dağlarında yakalanmış olanları aynı kefeye koymuş.

çin'in terörist saldırı ilan ettiği cinayetlerde bile sadece bıçak kullanılmış. nasıl olmuşsa, grup halinde dolaşmanın yasak olduğu, her 20 metrede bir maske üzerinden bile yüz tanıma yapabilen kameraların olduğu, insanların her sokak başında dedektörlerden geçtiği sincan'da bu teröristler fark edilmeden eylem yapabilmişler, ve çin bu eylemleri milyonlarca kişiyi ırkçı bir baskı altına almak için o gün bu gündür kullanmış.

benzer saldırılar mesela ingiltere'de de islamcı teröristler tarafından gerçekleştirildi. ingilizler kadın erkek, çoluk çocuk demeden müslümanları toplama kamplarına tıkmayı düşünemezler miydi? abd'de 11 eylül'ün hemen ardından bile entarili, çarşaflı, iki karış sakallı radikal müslüman araplar serbestçe yaşamlarını sürdürdüler. kimse bir suça karışmadıkları sürece kendi halinde yaşayıp giden tek bir müslüman amerikan vatandaşını tutuklamadı. guantanamo'ya kapatılan teröristlerin abd'ye getirilip yasal haklarına kavuşmaları için onca kuruluş ve politikacı çaba gösterdi. çin'de tek bir kişinin uygurlar'ı yargısız, delilsiz hapsetmemeliyiz, iç organlarını çalıp satmamalıyız, yatak odalarına çinlileri yerleşmemeliyiz dememesinin nedeni nedir? haber alma özgürlüğünün ve demokrasinin olmaması olmasın?

"biraz kafanızı kaldırın etrafa bakın ne diyorum ne oluyor diye. yazdıklarınızın %90 nın çinle uzaktan yakından alakası yok en kötü bir çinli ile konuşun dünyayı öğrenin. artık dünyanın sadece abd ve batıdan çok daha büyük olduğunun farkına varın."

merak etmesin, çevremde yeteri kadar çinli var. bir kısmı okumaya gelip burada kalmış çinliler. şöyle bir düşünüyorum da çalıştığım ofiste en az 100'ün üzerinde çinli vardır. içlerinde yakın arkadaşlarım da var. topluluk içerisinde çin devleti hakkında konuşmaktan hepsinin ödü kopuyor. çoğu sincan'da olup biteni bile bilmiyor. çin'de bu konu konuşulmuyor diyorlar. birkaçının kalıp vatandaşlığa başvurduğunu kendilerinden duydum. aralarında çinli şirketlerden iş teklifleri alanlar da oluyor, ancak 9 yıldır silicon valley'de çalışan biri olarak istifa edip çin'e dönene rastlamadım. yok demiyorum, ancak varsa bile bu durum çok seyrek.

onun haricinde etnisite olarak çinli olup taiwan'lı, hong kong'lu, singapur'lu olan çok tanıdığım da var. hepsi, istisnasız hepsi çin rejiminden nefret ediyorlar. trump'a karşı olmalarına rağmen, yaptığı tek iyi şey çin'e cephe alması diyorlar. hong kong'lu olanlar ailelerini abd'ye getirmenin yollarını araştırıyorlar. ingiliz'in sömürgesi olmak bile komünist çin'in parçası olmaktan milyon kez iyidir lafını bile bu insanların ağzından defalarca duydum.

tabi bizim avrasyacı trol bunların hiç birini çinli kabul etmez, çin devlet basını haricinde hiç bir kaynağa inanmaz. bütün dünya yanlıştır, bir tek halkın günlüğü doğru ve tarafsız haberleri verir.

50 cent party üyesi bu arkadaşın ekmeğini kazanması tabi ki önemli, ancak cevabını da yapıştırmak kamu sağlığı açısından gerekiyor. ekmeğimi namusumla kazandığım, yazdıklarımın karşılığında ücret almadığım için her yazdığına yetişmem mümkün değil. yine de ara ara yalanlarını yüzüne vurmaya devam edeceğim.

devamını okuyayım »